Bób po sycylijsku
- Bób (500 g)
- Oliwa z oliwek - 20 łyżek stołowych (200 ml)
Przepis na bób po sycylijsku krok po kroku
W garnku umieść bób, wlej wodę i gotuj przez 5-7 minut.
Odcedź bób i obierz z łupiny.
Obierz czosnek z łupiny i przeciśnij przez praskę.
Do bobu dodaj czosnek, dopraw solą, pieprzem i oregano.
Dodaj oliwę z oliwek i wymieszaj.
Więcej informacji na temat bobu po sycylijsku
Bób po sycylijsku to świetny pomysł na pyszny dodatek do obiadu lub niskokaloryczną przekąskę. Bób je warzywem dostępnym w sklepach w wersji świeżej i mrożonej. Sezon na świeży bób trwa do końca czerwca do końca sierpnia. Warto sięgać po warzywa sezonowe, gdyż mamy pewność co do ich świeżości. Bób można przygotować na wiele różnych sposobów. Jest on świetnym dodatkiem do makaronów i zup. Przepis na bób po sycylijsku jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia bobu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: bób świeży, oliwa z oliwek, oregano, czosnek, sól, pieprz.
Jak zrobić bób po sycylijsku? W garnku umieść bób, wlej wodę i gotuj przez 5-7 minut. Odcedź bób i obierz z łupiny. Obierz czosnek z łupiny i przeciśnij przez praskę. Do bobu dodaj czosnek, dopraw solą, pieprzem i oregano. Dodaj oliwę z oliwek i wymieszaj.
Bób jest warzywem dobrze znanym na całym świecie. Sezon na bób w Polsce trwa od czerwca do września. Bób jest warzywem z rodziny bobowatych. Zawiera on spore ilości białka pochodzenia roślinnego. Bób zawiera dużo błonnika pokarmowego, który wspomaga pracę naszych jelit oraz zapobiega zaparciom. Błonnik ma także działanie obniżające poziom glukozy we krwi. Bób poddany obróbce termicznej ma wysoki indeks glikemiczny, nie powinny go więc spożywać osoby chorujące na cukrzycę. Bób jest świetnym źródłem folianów, które odpowiadają między innymi za prawidłowy rozwój płodu i utrzymanie ciąży. Bób nie zawiera cholesterolu, więc może być bardzo dobrym składnikiem w diecie osób z jego podwyższonym poziomem.
Podsumowując smaczny i zdrowy bób to bardzo dobry pomysł na przekąskę lub dodatek do obiadu. Bób z solą morską i oregano jest bardzo aromatyczny. Można go zostawić na kilka godzin w lodówce wraz z marynatą, aby smaki się przegryzły. Bób jest dobry do spożycia podany ze świeżym pieczywem lub gotowanym ryżem. Gotowany bób można zalać zimną wodą, aby łatwiej się go obierało. Do przygotowania potrawy można wykorzystać także bób mrożony.
Alergeny w bobie po sycylijsku
Lista alergenów dla bobu po sycylijsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na bób po sycylijsku
Wartości odżywcze bobu po sycylijsku
Bób po sycylijsku to bardzo dobre źródło naturalnego błonnika pokarmowego. Bób zawiera bardzo dużą ilość składników mineralnych oraz witamin. Potrawa jest nisko kaloryczna i zapewnia uczucie sytości na dłużej.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.