Blok czekoladowy z herbatnikami
- Herbatniki (400 g)
- Kakao 16% (proszek) - 5 łyżek (50 g)
- Mleko w proszku (400 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Cukier - 3/4 szklanki (150 g)
- Cukier wanilinowy - 1 opakowanie (16 g)
- Czekolada mleczna - 1/2 tabliczki czekolady (50 g)
Przepis na blok czekoladowy z herbatnikami krok po kroku
Herbatniki i czekoladę pokrusz na mniejsze kawałki. Odstaw na bok.
W garnku pogrzej 100 ml wody z masłem (wszystko gotuj na małym ogniu, często mieszając). Gdy masło się roztop, dodaj cukier i cukier wanilinowy. Mieszaj do momentu rozpuszczenia cukru. Następnie dodaj kakao i wymieszaj. Masę przelej do dużej miski i odstaw do przestudzenia.
Do wystudzonej masy wsyp mleko w proszku i miksuj do połączenia się składników. Następnie odłóż mikser i wsyp do masy pokruszone herbatniki oraz czekoladę. Wymieszaj za pomocą szpatułki.
Keksówkę wyłóż papierem do pieczenia. Przełóż masę do formy i wyrównaj.
Włóż do lodówki i odczekaj, aż masa dobrze stężeje (minimum 4 h).
-
Blok czekoladowy
-
Murzynek
-
Ciasto czekoladowe
-
Kopiec kreta
-
Tort kinder
-
Ciasto salceson
-
Ciasto z mleka w proszku
-
Tort schachera
-
Tort Sachera
-
Ciasto ze słonecznikiem
-
Mazurek czekoladowy
-
Ciasto czekoladowe z wiśniami
-
Słonecznikowiec
-
Ciasto bezglutenowe
-
Ciasto czekoladowe z kremem
-
Ciasto z nutellą
-
Ciasto czekoladowe z bananami
-
Tarta czekoladowa
-
Ciasta czekoladowe
Więcej informacji na temat bloku czekoladowego z herbatnikami
Domowy blok czekoladowy z herbatnikami to deser jeszcze z czasów PRL-u. Taki blok przygotowuje się szybko, a do jego zrobienia potrzeba niewiele składników. Przepis można śmiało modyfikować, aby do bloku dodać swoje ulubione dodatki!
Jak zrobić blok czekoladowy z herbatnikami? Obowiązkowym składnikiem w tym przepisie jest mleko w proszku. Jeśli go nie lubisz, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ten blok ci nie posmakuje, ale dla miłośników tego mleka ten deser stanie się jednym z ulubionych.
Herbatniki i pół tabliczki czekolady trzeba pokruszyć na mniej kawałki. Gdy woda z masłem pogrzeje się w garnku, można dodać cukry. Po rozpuszczeniu całego cukru trzeba wsypać kakao i całość dobrze wymieszać. Następnie masa musi ostygnąć. Najlepiej od razu przełożyć ją do miski, w której będzie się ją miksować razem z mlekiem w proszku. Na koniec wystarczy wmieszać pokruszone dodatki. Papier do pieczenia w keksówce umożliwi łatwiejsze wyciągnięcie bloku, gdy ten zastygnie. Zazwyczaj potrzeba kilku godzin w lodówce, aby masa dobre związała.
Ten przepis (blok czekoladowy z herbatnikami) możesz nieco przerobić. Możesz zrezygnować z dodania pokruszonych kawałków czekolady, ale możesz też zamienić czekoladę mleczną na gorzką lub białą. Zamiast herbatników równie dobrze sprawdzą się wafle. Do bloku czekoladowego z mlekiem w proszku można dodać suszone owoce lub bakalie. Zamiast wody możesz zdecydować się na mleko (np. 2%). Wtedy też ten blok czekoladowy wyjdzie pyszny.
Cukier wanilinowy możesz zastąpić ekstraktem z wanilii lub w ogóle możesz zrezygnować z waniliowego posmaku. Jeśli taka ilość herbatników jest dla ciebie za duża, możesz dać ich mniej, aby pojawiły się tylko gdzieniegdzie. Blok można zrobić w keksówce (najpowszechniejsze rozwiązanie) lub w zwykłej formie. Wszystko zależy od gustu osoby, która przygotowuje ten deser.
Blok czekoladowy to dobry pomysł na smaczny i prosty dodatek do kawy lub herbaty. Jednak należy pamiętać, że ten deser musi się dobrze schłodzić w lodówce, więc jeśli spodziewamy się gości, blok czekoladowy trzeba przygotować odpowiednio wcześniej.
Alergeny w bloku czekoladowym z herbatnikami
Lista alergenów dla bloku czekoladowego z herbatnikami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Herbatniki
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Herbatniki
- Mleko w proszku
- Masło
- Czekolada mleczna
Wartości odżywcze bloku czekoladowego z herbatnikami
Energia i białka
(110g)
Węglowodany
(110g)
Tłuszcze
(110g)
Witaminy
(110g)
Składniki mineralne
(110g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.