Blok czekoladowy
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Mleko 2% - 1 szklanka (125 ml)
- Kakao 16% (proszek) - 6 łyżek (120 g)
- Cukier - pół szklanki (100 g)
- Mleko w proszku - 1 opakowanie (400 g)
- Orzechy arachidowe (ziemne) (50 g)
- Herbatniki - 10 szt (50 g)
- Rodzynki (50 g)
Przepis na blok czekoladowy krok po kroku
Do rondelka włóż masło i całość gotuj do rozpuszczenia się masła. Do masy doda mleko i cukier, całość intensywnie mieszaj aż do rozpuszczenia się cukru.
Do masy maślanej dodaj kakao i mleko w proszku. Całość mieszaj rózgą, tak by masa zgęstniała. Całość ostudź.
Herbatniki, rodzynki i orzechy drobno posiekaj i dodaj do masy kakaowej. Całość dokładnie wymieszaj.
Formę wyłóż papierem do pieczenia i rozłóż na nią całą masę.
Wstaw do lodówki na 2 godziny, do całkowitego schłodzenia.
-
Serniczki na zimno
-
Tradycyjne tiramisu
-
Charlotte
-
Milky way
-
Ciasto bez pieczenia
-
3 bit
-
Kinder country
-
Ciasto krówkowe
-
Ciasto snikers
-
Ciasto rafaello
-
Ciasto góra lodowa
-
Śmietanowiec
-
Tiramisu bez jajek
-
3 bit bez pieczenia
-
Ciasto kinder bueno
-
Banoffee
-
Galaretkowiec
-
Ciasto 3 bit z mascarpone
-
Ciasta bez pieczenia
Więcej informacji na temat bloku czekoladowego
Blok czekoladowy to świetna alternatywa dla typowego ciasta. Ma wspaniały, kakaowy smak i naprawdę miłą konsystencję. To deser, który skradnie niejedno serce. Choć znany od bardzo dawna, stracił na swojej popularności. Warto jednak wypróbować tego łatwego przepisu i przekonać się, że choć to ciasto bardzo proste, jest również niezwykle smaczne i inne niż wszystkie.
Przepis na blok czekoladowy jest niezwykle łatwy i pozwala przygotować tą wspaniałą słodkość w ekspresowym tempie. To receptura, która sprawia, że przygotowanie deseru staje się przyjemnością. W takiej odsłonie kakao nabiera wyjątkowego charakteru, a dzięki wspaniałym dodatkom, nigdy się nie nudzi. Z tego przepisu dowiesz się jak zrobić blok czekoladowy, który odznacza się wspaniałym i nieoczywistym smakiem, a jego wykonanie jest bardzo proste. Wystarczy kilka chwil, by móc cieszyć się jego słodyczą.
Choć blok sam w sobie smakuje pysznie, najlepiej łączyć go z dodatkami. To sprawia, że całość staje się znacznie bardziej ciekawa. Wpływa też pozytywnie na strukturę tego deseru. Dobrze jest umieścić w środku produkty, które różnią się fakturą. Blok można połączyć z orzechami, herbatnikami czy rodzynkami. Świetnie sprawdzą się również inne suszone czy kandyzowane owoce. Dzięki dużej ilości różnych dodatków nigdy się nie nudzi.
W tym przepisie kakao łączy się z mlekiem w proszku, dzięki czemu całość nie jest zbyt gorzka. Dlatego spokojnie można wykorzystać niesłodzony proszek, który jest znacznie zdrowszy.
To naprawdę szybki przepis, dlatego świetnie sprawdzi się jako awaryjny pomysł na słodką przekąskę. Jedynie proces chłodzenia jest dość czasochłonny, jednak nie warto go przyspieszać, gdyż tylko odpowiednio schłodzony blok można kroić. Domowy blok czekoladowy ma wspaniały smak, dlatego warto go przygotowywać. Tego deseru nie spotka się w sklepie, dlatego jedyna opcja by się nim nacieszyć to własnoręcznie wykonanie w domu. Choć całość może się wydawać dość skomplikowana, wcale tak nie jest. To naprawdę łatwy i prosty deser, który do tego smakuje wybornie.
Alergeny w bloku czekoladowym
Lista alergenów dla bloku czekoladowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
- Mleko w proszku
- Herbatniki
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy arachidowe (ziemne)
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Herbatniki
Wartości odżywcze bloku czekoladowego
Blok nie jest dobrym wyborem na co dzień ze względu na duży udział cukrów prostych i tłuszczów nasyconych.
Energia i białka
(110g)
Węglowodany
(110g)
Tłuszcze
(110g)
Witaminy
(110g)
Składniki mineralne
(110g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.