Przepis na bitą śmietanę z żelatyną krok po kroku

Składniki dla 1 porcji
Liczba porcji:
To będzie niezbędne
mikser, miska

Żelatynę rozpuść w 40 ml gorącej wody i odstaw do ostudzenia.

Śmietankę ubijaj mikserem, aż będzie lekka i puszysta.

Do śmietanki dodaj wystudzoną żelatynę i dokładnie wymieszaj.

bita śmietana z żelatyną
bita śmietana z żelatyną
Koszt przygotowania dania
4.62 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
999 kcal
Liczba alergenów w daniu
1
50

Bita śmietana z żelatyną - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o bitej śmietanie z żelatyną

Bita śmietana to jeden z najpopularniejszych, najbardziej uniwersalnych dodatków do ciast, słodkich deserów, tortów okazjonalnych oraz owoców i lodów. Samodzielne przygotowanie bitej śmietany nie zawsze jest jednak tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Jednym ze sposobów na to, aby była sztywna, a jednocześnie puszysta, jest dodatek żelatyny. Bita śmietana z żelatyną ma idealną konsystencję i nie rozpływa się na cieście. Jak zrobić bilą śmietanę z żelatyną, która będzie dobra do ciasta? Ile żelatyny należy dodać? Koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz prosty przepis i praktyczne wskazówki, dzięki którym przygotujesz ją bez żadnego problemu. Dodatek żelatyny do śmietany to świetny pomysł na to, aby ubić sztywną, nierozpływającą się śmietanę. Potrzebujesz wyłącznie śmietany do ubijania, najlepiej śmietanki o zawartości tłuszczu 30 lub 36% oraz żelatyny. Na każde 250 ml śmietany powinna przypadać jedna, płaska łyżeczka żelatyny rozpuszczona wcześniej w ok. 40 ml (2-3 łyżki) gorącej wody. Pamiętaj jednak, aby nie dodawać gorącej wody do śmietany ponieważ się zwarzy, zetnie i zmieni konsystencję. Przed dodaniem żelatyny, odczekaj, aż ostygnie, a następnie dodaj jedną lub dwie łyżki śmietany, wymieszaj, uważając, aby nie powstały grudki i dopiero na koniec dodaj do pozostałej śmietany. Dzięki temu będzie miała odpowiednią konsystencję i nie rozpłynie się zbyt szybko. Przepis na bitą śmietanę z żelatyną jest bardzo prosty i na pewno poradzisz sobie z nim, nawet nie mając większego doświadczenia w kuchni, czy cukiernictwie. Żelatyna jest niewyczuwalna i nie zmienia smaku śmietany, dlatego nie musisz obawiać się, że ciasto z jej dodatkiem będzie mniej smaczne. Bita śmietana z żelatyną w dalszym ciągu pasuje do większości ciast, tortów i słodkich deserów, a dodatkowo ma bardziej wytrzymałą, sztywną konsystencję. Koniecznie czytaj dalej, aby poznać szczegółowy przepis na bitą śmietanę z żelatyną i dowiedzieć się jak przygotować ją krok po kroku.

Wartości odżywcze bitej śmietany z żelatyną

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(300g)
Energia (kalorie)
333.04 kcal
999.12 kcal
Białko
3.64 g
10.92 g

Węglowodany w bitej śmietanie z żelatyną

Na 100g
Na porcję
(300g)
Węglowodany
2.94 g
8.82 g
Węglowodany przyswajalne
2.94 g
8.82 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
0.00 g
0.00 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(300g)
Tłuszcz
35.30 g
105.89 g
Tłuszcze nasycone
35.29 g
105.88 g
Szacunkowy indeks glikemiczny bitej śmietany z żelatyną 50
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w bitej śmietanie z żelatyną

Lista alergenów dla bitej śmietany z żelatyną przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Śmietanka kremowa 36%

Cena przygotowania bitej śmietany z żelatyną

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Śmietanka kremowa 36%
250 ml
8.00
Za 500.0 ml
Liczba opakowań 1
4.00
Za 250 ml
Żelatyna
5 g
1 łyżeczka
2.50
Za 20.0 g
Liczba opakowań 1
0.62
Za 5 g
Koszt składników
10.50
Jak oceniasz przepis na bitą śmietanę z żelatyną
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 83.1% osób