Biryani
- Piersi kurczaka bez skóry - 2 szt (400 g)
- Ryż biały - 2 torebki (200 g)
- Masło klarowane - 1 łyżka (20 g)
- Mleko 2% (100 ml)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Jogurt naturalny - 1 szt (150 ml)
Przepis na biryani krok po kroku
W dużej misce przygotuj marynatę, wlej jogurt dodaj kurkumę, chili, kardamon, cynamon, imbir i kmin rzymski. Dodaj do niej pokrojonego w kostkę kurczaka i dobrze wymieszaj. Odstaw do lodówki na 2 godziny.
Ryż ugotuj według instrukcji na opakowaniu.
Na patelni rozgrzej masło, dodaj pokrojoną w kostkę cebulę i podsmaż. Dodaj kurczaka i smaż przez 5 minut.
Do kurczaka dodaj posiekany czosnek i tarty imbir.
Smaż przez 2 minuty.
Zalej mlekiem i dodaj odrobinę szafranu.
Wrzuć ryż i gotuj całość przez 10 minut na małym ogniu.
Więcej informacji na temat biryani
Biryani to przepyszne danie o indyjskich korzeniach, które oferuje wszystko co najlepsze dla tej orientalnej kuchni. Potrawa jest niezwykle aromatyczna, a smak bardzo wyrazisty, wszystko to połączone z prostymi składnikami, które świetnie chłoną te wspaniałe smaki. Ta potrawa jest niezwykle łatwa, co stanowi jej ogromny plus i na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom azjatyckich smaków. Idealnie prezentuje się posypana świeżą natką lub kolendrą, które jeszcze bardziej podkreślają smak całego dania.
Przepis na kurczaka biryani jest naprawdę bardzo łatwy. A jego prostota stanowi ogromny atut, gdyż całość nie jest zbyt przytłaczająca. Biały ryż z kurczakiem w przepysznych przyprawach smakuje lepiej niż niejedno wymyślne danie. I choć to danie wcale nie jest skomplikowane, to nie ma w nim nudy. Niezwykłe połączenie aromatycznych przypraw, które w większości wciąż są bardzo egzotyczne i rzadko wykorzystywane, to prosty przepis na najlepsze danie obiadowe.
Ryż biryani na pewno przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy nie przepadają za długim przesiadywaniem w kuchni. Z tym przepisem wspaniały lunch można przygotować w kilkanaście minut i wcale nie potrzeba do tego wymyślnych produktów czy sprzętów. Tradycyjnie do jego wykonania używa się gotowej mieszanki przypraw, jednak w Polsce nie jest ona łatwo dostępna. Dlatego w tym przepisie tworzy się taką mieszankę samemu, ale smakiem nie odbiega ona od tej klasycznej. To danie indyjskie z ryżem smakuje jak z najlepszej orientalnej restauracji, a można je zrobić w swojej kuchni, z kilku prostych składników. Tak przygotowany kurczak nigdy się nie nudzi. W Indiach występują różne warianty tego dnia, odpowiednie dla poszczególnych regionów. Tego kurczaka można przygotować również z dodatkiem świeżych pomidorów, śliwek czy zamieniając ryż na ziemniaki. W każdej opcji smakuje tak samo pysznie i dzięki mnogości wariantów podania wcale się nie nudzi.
Kurczak biryani to świetny pomysł na naprawdę smaczny i łatwy posiłek, który można przygotować w ekspresowym tempie. Jeżeli nie ma się zbyt dużo czasu kurczaka można zostawić w marynacie na 20-30 minut, by zdążył przejść przyprawami. Warto zostawić go w marynacie na całą noc, gdyż wtedy smakuje po prostu wybornie.
Alergeny w biryani
Lista alergenów dla biryani przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
- Mleko 2%
- Jogurt naturalny
Wartości odżywcze biryani
To danie nie będzie odpowiednie dla osób, które mają problemu z układem trawiennym, gdyż jest ciężkostrawne, a ostre przyprawy podrażniają błonę śluzową żołądka, dla osób zdrowych będzie zdrowym pomysłem na posiłek.
Energia i białka
(328g)
Węglowodany
(328g)
Tłuszcze
(328g)
Witaminy
(328g)
Składniki mineralne
(328g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.