Bigos z cukinii z pieczarkami
- Olej rzepakowy (30 ml)
- Cebula (100 g)
- Pomidor (720 g)
- Pieczarki (250 g)
- Cukinia (900 g)
- Ocet winny (30 ml)
- Koncentrat pomidorowy (50 g)
Przepis na bigos z cukinii z pieczarkami krok po kroku
Rozgrzej olej w dużym garnku. Dodaj posiekaną drobno cebulę i smaż, aż zacznie mięknąć.
Dodaj do garnka posiekane pomidory i pieczarki, gotuj, około 5 minut.
Cukinię zetrzyj na tarce i wrzuć ją do garnka. Dodaj ocet winny, koncentrat pomidorowy oraz sól i pieprz.
Gotuj na średnim ogniu, często mieszając, w razie potrzeby dolewając nieco wody, by bigos nie przywierał.
Gotuj warzywa, aż zmiękną, około godzinę. Dopraw do smaku.
-
Bigos staropolski
-
Bigos
-
Bigos z kiszonej kapusty
-
Bigos tradycyjny
-
Bigos z młodej kapusty
-
Bigos z cukinii
-
Bigos wigilijny
-
Bigos wegetariański
-
Bigos ze słodkiej kapusty
-
Bigos z białej kapusty
-
Bigos myśliwski
-
Bigos świąteczny
-
Bigos z kapusty mieszanej
-
Bigos cygański
-
Bigos wegański
-
Bigos z kabaczka
-
Bigos z kapusty pekińskiej
-
Bigos z grzybami
-
Bigos
Więcej informacji na temat bigosu z cukinii z pieczarkami
Bigos z cukinii z pieczarkami to niezwykle pyszna opcja, która będzie dobrą alternatywą dla tradycyjnej wersji tego dania. Jest smaczny, a przy tym łatwy. Świetnie sprawdza się zwłaszcza latem, kiedy można dostać w sklepie świeże cukinie. Całość nieco przypomina leczo, jednak jest bardziej aromatyczna.
Przepis na bigos z cukinii z pieczarkami jest niezwykle prosty i można stworzyć go w kilka chwil. Jego podstawą są cukinie, warzywa niezwykle zdrowe, choć wciąż mało doceniana. To naprawdę świetne źródło wielu witamin i składników odżywczych. Choć wygląda niepozornie, dostarcza żelaza, które przydatne jest zwłaszcza na diecie roślinnej. Oprócz tego jest źródłem magnezu i potasu, pierwiastków, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego, ale również krwionośnego. Oprócz składników mineralnych dostarcza też witaminy C, która jest niezwykle ważna w kontekście zachowania zdrowego układu immunologicznego. Cukinia zawiera również wiele cennych antyoksydantów, które pomagają zachować zdrowy organizm, a także chronią przed pojawieniem się nowotworów. Jednym z głównych przeciwutleniaczy w cukinii jest beta-karoten, który występuje także w pomidorach czy dyni. Chroni on wzrok, a także serce. Cukinię można zjadać zarówno na ciepło, jak i zimno, jednak to właśnie po ugotowaniu nabiera pysznej i delikatnej konsystencji. Po długim gotowaniu po prostu rozpływa się w ustach. Dlatego będzie dobrym wyborem również dla dzieci.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić bigos z cukinii z pieczarkami, by był pyszny, a przy tym nieskomplikowany, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Podstawą tego dania są warzywa, dzięki temu to nie tylko pyszny posiłek, ale również bardzo zdrowy. Zawiera dość sporo rozpuszczalnego błonnika, który poprawia pracę jelit. Ten wegetariański bigos robi się w całości bez mięsa, dlatego spokojnie może zostać włączony do roślinnego menu. To dobry pomysł na obiad, który jest smaczny i szybki. Sprawdzi się również dla dzieci, ze względu na naprawdę dużą zawartość warzyw i delikatny smak.
Alergeny w bigosie z cukinii z pieczarkami
Lista alergenów dla bigosu z cukinii z pieczarkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet winny
Wartości odżywcze bigosu z cukinii z pieczarkami
To zdrowa opcja odpowiednia na co dzień, dostarczająca sporo błonnika.
Energia i białka
(347g)
Węglowodany
(347g)
Tłuszcze
(347g)
Witaminy
(347g)
Składniki mineralne
(347g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.