Bigos z cukinii
- Cukinia - około 2 duże (1300 g)
- Marchewka - 4 średniej wielkości (200 g)
- Cebula - duża cebula (100 g)
- Czosnek - 2 ząbki czosnku (10 g)
- Przecier pomidorowy z solą - około 1 i 1/3 szklanki (300 g)
- Olej rzepakowy - łyżeczka (5 ml)
Przepis na bigos z cukinii krok po kroku
Cukinię oraz marchewkę zetrzyj na tarce z małymi oczkami. Nasolić i pozostawić na sicie na około 5 minut. Następnie dokładnie wycisnąć.
W dużym garnku rozgrzać olej, dodać cebulę pokrojoną w kostkę, dwa całe ząbki czosnku, liść laurowy, dwa ziela angielskie i dwie łyżki wody. Cebulę z przyprawami poddusić a następnie dodać cukinię z marchewką, przecier pomidorowy, dużą szczyptę papryki słodkiej wędzonej, kminku mielonego i papryki ostrej oraz łyżkę sosu sojowego.
Całość gotuj 15 minut, mieszając co jakiś czas. Do podania na wierzch bigosu możesz dodać podsmażone pieczarki.
-
Bigos staropolski
-
Bigos
-
Bigos z kiszonej kapusty
-
Bigos tradycyjny
-
Bigos z młodej kapusty
-
Bigos wigilijny
-
Bigos wegetariański
-
Bigos ze słodkiej kapusty
-
Bigos z białej kapusty
-
Bigos myśliwski
-
Bigos świąteczny
-
Bigos z kapusty mieszanej
-
Bigos wegański
-
Bigos cygański
-
Bigos z kabaczka
-
Bigos z kapusty pekińskiej
-
Bigos z grzybami
-
Bigos w słoikach
-
Bigos
Więcej informacji na temat bigosu z cukinii
Bigos z cukinii to danie łączące w sobie smaki klasycznego bigosu oraz letniego leczo.
Z powodzeniem można wykonać w wersji mięsnej jak i bez mięsa, nie tracąc żadnych smaków i aromatów. Danie idealnie sprawdzi się do zamknięcia w słoiki. Gotując bigos
z cukinii w lecie, kiedy wszystkie składniki są najbardziej aromatyczne, uzyskasz danie pełne składników odżywczych z aromatem słońca na zimę. Aby bigos przechować do zimy należy zamknąć go w wyparzonych słoikach na gorąco i przechowywać w chłodnym miejscu na przykład w lodówce, piwnicy lub spiżarni.
Jak zrobić bigos z cukinii? Przepis jest bardzo prosty ale co najważniejsze pyszny! Bigos
z cukinii możesz dowolnie modyfikować tworząc za każdym razem różne wersje tej samej potrawy. Bigos możesz wykonać w wersji mięsnej, dodając na przykład kiełbasę lub w wersji wegańskiej. Wegański bigos warto przyprawić sosem sojowym oraz wędzoną papryką słodką, dzięki czemu wzbogacisz swój bigos w smak umami. Do bigosu z cukinii możesz dodać kapusty świeżej lub kiszonej, soku z kapusty kiszonej czy nawet grzyby.
Cukinia jest pysznym warzywem o delikatnym smaku i aromacie a przy tym lekkostrawnym. Dzięki wysokiej zawartości wody jest niskokaloryczna. Mimo wysokiej zawartości wody cukinia dostarcza wielu cennych składników odżywczych. Jest bogata w potas, żelazo, a także magnez. Oprócz tego zawiera witaminę A, witaminę C, witaminę K , witaminę PP, witaminę B1 oraz beta karoten. Ważną właściwością kabaczka jest odkwaszanie organizmu. Cukinia posiada niski indeks glikemiczny, dzięki czemu bez obaw mogą spożywać ją osoby chorujące na cukrzycę.
Bigos z cukinii idealnie sprawdzi się jak lekkostrawna alternatywa tradycyjnego bigosu. Dobry przepis bazowy pozwoli Ci stworzyć pyszną bazę Twojego bigosu, którą możesz zamknąć w słoiku i dowolnie modyfikować dodatkami, które pozwolą Ci stworzyć oryginalne danie z charakterem. Dzięki możliwości modyfikacji potrawę dostosujesz do diet wszystkich nie tracąc przy tym żadnych smaków. Już dziś przygotuj bigos z cukinii i zaskocz smakiem swoich najbliższych.
Alergeny w bigosie z cukinii
Lista alergenów dla bigosu z cukinii przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
Wartości odżywcze bigosu z cukinii
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.