Bigos z boczniakami
- Kapusta kiszona (750 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Boczniaki (250 g)
- Śliwki suszone - 3 szt (21 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (45 ml)
- Sos sojowy - 1 łyżka (15 ml)
Przepis na bigos z boczniakami krok po kroku
Kapustę posiekaj i włóż do garnka.
Gotuj do miękkości, około 40 minut.
Zalej ją wodą, dodaj odrobinę soli, ziele angielskie i liść laurowy.
Na patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim posiekaną drobno cebulę.
Dodaj do niej oczyszczone i pokrojone w kostkę grzyby.
Zalej je sosem sojowym i smaż przez 6 minut.
Po tym czasie dodaj pokrojone w kostkę śliwki i przyprawy.
Kapustę dodaj do grzybów, dokładnie wymieszaj.
Całość podlej 1/4 szklanki wody i smaż przez kolejne 10 minut.
-
Bigos staropolski
-
Bigos
-
Bigos z kiszonej kapusty
-
Bigos tradycyjny
-
Bigos z młodej kapusty
-
Bigos z cukinii
-
Bigos wigilijny
-
Bigos wegetariański
-
Bigos ze słodkiej kapusty
-
Bigos z białej kapusty
-
Bigos myśliwski
-
Bigos świąteczny
-
Bigos z kapusty mieszanej
-
Bigos cygański
-
Bigos wegański
-
Bigos z kabaczka
-
Bigos z kapusty pekińskiej
-
Bigos z grzybami
-
Bigos
Więcej informacji na temat bigosu z boczniakami
Bigos z boczniakami to wspaniała alternatywa dla klasycznej wersji tego dania. Bez dodatku mięsa bigos nie jest już tak ciężkostrawny, a ze względu na spory dodatek grzybów wciąż zachwyca wspaniałym smakiem. To dobra opcja nie tylko dla osób na diecie roślinnej, gdyż na pewno przypadnie on do gustu wielu miłośnikom mięs. To ze względu na jego wspaniały dymny aromat i pyszny smak.
Przepis na bigos z boczniakami pozwala na stworzenie dania naprawdę prostego, składającego się tylko z kilku składników, a wciąż pysznego, aromatycznego i w zgodzie z tradycyjną kuchnią polska. Jego podstawą jest oczywiście kapusta. Najlepiej zrobić go z kiszonej kapusty, która dodaje całości odrobiny kwaskowego smaku, który wspaniale równoważy się z pozostałymi składnikami. Choć bigos z dodatkiem grzybów, to nic nowego, jednak w takiej wersji nie gości on zbyt często na stołach. Głównym składnikiem są w nim boczniaki, które poza wspaniałym smakiem wyróżniają się również innymi właściwościami, zwłaszcza zdrowotnymi. Obecnie stają się one coraz bardziej popularne, głównie ze względu na rosnącą liczbę osób przechodzących na dietę roślinną, w której bardzo często się pojawiają, zastępując mięso. To jeden z tych grzybów, który charakteryzuje się niezwykle wysoką zawartością witamin, składników mineralnych, ale również substancji prozdrowotnych, dlatego dobrze jest włączyć go do swojej codziennej diety. Obfitują one w żelazo i wapń, dwa pierwiastki, których zwykle brakuje na dietach roślinnych. Dodatkowo zawierają cały komplet witamin z grupy B, dzięki czemu pozytywnie wpływają na układ nerwowy i mięśniowy. To również dobre źródło witaminy C, która niezbędna jest dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oprócz tego dostarczają również magnezu i potasu, bez których nie jest możliwe odpowiednie funkcjonowanie układu mięśniowego, ale również dobre trawienie i zdrowie układu krwionośnego. Dlatego warto dbać, by grzyby te pojawiały się na talerzach jak najczęściej.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić bigos z boczniakami i z kiszonej kapusty, to ten prosty przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Ten wegański bigos nie tylko jest tak samo pyszny, jak klasyczna wersja, ale również bardziej zdrowy. To dobry pomysł na posiłek, dla wszystkich na diecie wege.
Alergeny w bigosie z boczniakami
Lista alergenów dla bigosu z boczniakami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
Wartości odżywcze bigosu z boczniakami
To zdrowa opcja, jednak jest dość ciężkostrawna, nie będzie odpowiednia dla osób z chorobami układu trawiennego.
Energia i białka
(296g)
Węglowodany
(296g)
Tłuszcze
(296g)
Witaminy
(296g)
Składniki mineralne
(296g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.