Bigos wigilijny
- Kapusta kiszona (1500 g)
- Suszone grzyby (40 g)
- Śliwki suszone (300 g)
- Koncentrat pomidorowy - 2 łyżki (50 g)
- Czosnek - 2 ząbki (12 g)
- Cebula - 1 duża (100 g)
Przepis na bigos wigilijny krok po kroku
Grzyby namocz we wrzącej wodzie na godzinę.
Kapustę poszatkuj i przełóż do garnka.
Do kapusty dodaj posiekane grzyby oraz wodę z moczenia ich.
Dodaj 2 liście laurowe, 3 owoce jałowca oraz 4 ziela angielskie, sporą szczyptę kminku, 1 łyżkę soli i 1 łyżeczkę pieprzu.
Do kapusty dodaj drobno pokrojone śliwki, drobno poszatkowaną cebulę oraz rozgniecione ząbki czosnku.
Kapustę gotuj pod przykryciem przez 3 godziny na bardzo małym ogniu.
Bigos smakuje najlepiej na drugi dzień.
-
Bigos staropolski
-
Bigos
-
Bigos z kiszonej kapusty
-
Bigos tradycyjny
-
Bigos z młodej kapusty
-
Bigos z cukinii
-
Bigos wegetariański
-
Bigos ze słodkiej kapusty
-
Bigos z białej kapusty
-
Bigos myśliwski
-
Bigos świąteczny
-
Bigos z kapusty mieszanej
-
Bigos cygański
-
Bigos z kabaczka
-
Bigos z kapusty pekińskiej
-
Bigos wegański
-
Bigos z grzybami
-
Bigos w słoikach
-
Bigos
Więcej informacji na temat bigosu wigilijnego
Wigilijne potrawy obfitują w przepisy z kiszonej kapusty, suszonych grzybów, ryb czy maku. Mało kto wyobraża sobie Boże Narodzenie bez barszczu z uszkami lub zupy grzybowej, pierogów, śledzia, karpia czy makowca. Jedną z potraw, która króluje na świątecznym stole jest duszona kapusta kiszona. W różnych regionach podaje się ją na różne sposoby, może to być kapusta z grzybami, kapusta z grochem, kapusta z fasolą lub bigos wigilijny.
Świąteczny bigos wigilijny jest daniem jarskim. Składa się z kiszonej kapusty duszonej z dodatkiem grzybów suszonych, suszonych śliwek i aromatycznych przypraw. Przepis na dobry bigos wigilijny możesz wzbogacić o suszone morele, suszoną żurawinę czy przyprawę do piernika. Jak zrobić bigos wigilijny aby smakował wyśmienicie? Każdy bigos oraz kapusta przygotowywana na święta, najlepiej smakuje po paru dniach. Warto przygotować te potrawy dwa czy trzy tygodnie wcześniej, zamknąć w słoikach na gorąco i dzień przed Wigilią ponownie obgotować. A jak ugotować bigos wigilijny dowiesz się z dokładnego przepisu, w którym każdy etap przygotowania jest dokładnie wytłumaczony.
Tradycyjny bigos wigilijny jest pyszną potrawą, która będzie pasowała również do innych dań podawanych w czasie świąt. Sprawdzi się idealnie jako dodatek do pieczonej kaczki na obiad, owocowo-kwaśny smak bigosu świetnie się skomponuje z klasyczną kaczką z majerankiem. Bigos wigilijny smakuje świetnie także z ziemniakami, na przykład gotowanymi w mundurkach lub z dodatkiem kawałka pysznego pieczywa.
Tradycyjny bigos, który znany jest wszystkim, składa się z dużej ilości mięsa. Wersja jarska, która podawana jest w czasie Wigilii, bez wątpienia dorównuje smakiem tradycyjnej
i powszechnie znanej wersji.
Bigos wigilijny jest pysznym i wyjątkowym daniem podawanym na Boże Narodzenie. Mimo iż jego aromat i smak jest niepowtarzalny i charakterystyczny, bigos wigilijny zasmakuje i zaskoczy każdego. Z chęcią będziesz przygotowywać go co roku na święta ponieważ jest wyśmienity i łatwy w przygotowaniu.
Alergeny w bigosie wigilijnym
Lista alergenów dla bigosu wigilijnego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na bigos wigilijny
Wartości odżywcze bigosu wigilijnego
Bigos wigilijny jest tradycyjnym jarskim daniem świątecznym. Dodatek suszonych śliwek pomaga regulować pracę układu trawiennego. Bigos w tej wersji jest pysznym i zdrowym daniem.
Energia i białka
(225g)
Węglowodany
(225g)
Tłuszcze
(225g)
Witaminy
(225g)
Składniki mineralne
(225g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.