Bigos wegański
- Marchewka - 1 sztuka (50 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Kapusta kiszona (500 g)
- Soczewica zielona (230 g)
- Śliwki suszone - 12-13 sztuk (100 g)
- Suszone grzyby (50 g)
- Oliwa z oliwek - 4 łyżki (40 ml)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
Przepis na bigos wegański krok po kroku
Cebulę i czosnek drobno posiekaj, marchew zetrzyj na tarce.
Na dnie garnka rozgrzej oliwę i podsmaż cebulę z czosnkiem. Gdy się zarumienią, dodaj marchew.
Kapustę odciśnij z nadmiaru soków i dodaj do garnka.
Następnie wsyp soczewicę, pokrojone suszone śliwki i suszone grzyby. Dopraw.
Całość zalej ok. 3 szklankami wody lub bulionu. Doprowadź do wrzenia, po czym zmniejsz ogień i gotuj ok. 45 minut pod przykryciem.
-
Bigos staropolski
-
Bigos
-
Bigos z kiszonej kapusty
-
Bigos tradycyjny
-
Bigos z młodej kapusty
-
Bigos z cukinii
-
Bigos wigilijny
-
Bigos wegetariański
-
Bigos ze słodkiej kapusty
-
Bigos z białej kapusty
-
Bigos myśliwski
-
Bigos świąteczny
-
Bigos z kapusty mieszanej
-
Bigos cygański
-
Bigos z kabaczka
-
Bigos z kapusty pekińskiej
-
Bigos z grzybami
-
Bigos w słoikach
-
Bigos
Więcej informacji na temat bigosu wegańskiego
Bigos to zapewne wszystkim dobrze znana, tradycyjna, polska potrawa, podawana przede wszystkim na święta Bożego Narodzenia. Przygotowywany z kiszonej kapusty, z grzybami i sporą ilością mięsa jest daniem bardzo aromatycznym i sycącym, które po prostu musi znaleźć się na wigilijnym stole. Czy zastanawiałeś/zastanawiałaś się kiedyś jak zrobić wegański bigos bez mięsa? To dobry pomysł na świąteczną potrawę, jeśli sam/sama stosujesz dietę wege lub wiesz, że wśród Twoich najbliższych znajdą się osoby, które nie jedzą mięsa. Przygotowując bigos wegański, sprostasz oczekiwaniom wszystkich członków rodziny, a jednocześnie ten pyszny, tradycyjny posiłek wciąż będzie mógł zagościć na waszym stole. Jego przygotowanie jest bardzo proste i nie różni się znacząco od przepisu na tradycyjny bigos. Główną zmianą jest zastąpienie mięsa innym składnikiem – w tym celu możesz wykorzystać soczewicę, na przykład zieloną lub czerwoną, ciecierzycę, białą fasolę lub naturalne, czy wędzone tofu. Dzięki temu bigos będzie w pełni wegański, a wciąż pełny białka i bardzo sycący. Pozostałe składniki się nie różnią – wciąż potrzebne Ci będą kapusta kiszona, świeże lub suszone grzyby, suszone śliwki oraz spora ilość przypraw. Koniecznie czytaj dalej aby poznać najlepszy przepis na bigos wegański.
Alergeny w bigosie wegańskim
Lista alergenów dla bigosu wegańskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na bigos wegański
Wartości odżywcze bigosu wegańskiego
Posiłek ze względu na obecność kapusty, grzybów i soczewicy jest dość ciężkostrawny, dlatego u osób z problemami żołądkowo-jelitowymi może nasilać objawy.
Energia i białka
(270g)
Węglowodany
(270g)
Tłuszcze
(270g)
Witaminy
(270g)
Składniki mineralne
(270g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.