Bigos po cygańsku z klopsikami
- Mięso mielone wieprzowo-wołowe (1000 g)
- Kasza manna - 3 łyżki (36 g)
- Pieczarki (1000 g)
- Cebula (500 g)
- Papryka czerwona (500 g)
- Ogórki kiszone (230 g)
- Pomidory w puszce (1000 g)
- Ketchup - pikantny (500 g)
- Cukier - 2 łyżeczki (10 g)
- Olej rzepakowy (50 ml)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na bigos po cygańsku z klopsikami krok po kroku
W misce wymieszaj mięso mielone, z jajkiem i kaszą manną. Dodaj płaską łyżeczkę czosnku granulowanego i majeranku oraz pół łyżeczki papryki wędzonej, oraz papryki słodkiej, a także sól i pieprz do smaku.
Masę wyrabiaj, aż całość dobrze się połączy. Z masy formuj pulpeciki wielkości orzecha włoskiego.
Na patelni rozgrzej połowę oleju i usmaż na nim klopsiki. Przekładaj na ręcznik papierowy, by odsączyć je z nadmiaru tłuszczu.
Obierz cebulę i pokrój w piórka. Z papryk usuń gniazdo nasienne i pokrój w kostkę. Pieczarki oczyść i pokrój w cienkie plasterki. Ogórki kiszone pokrój w kosteczkę.
W dużym garnku o grubym dnie rozgrzej pozostały olej. Podsmaż na nim cebulę, aż się zeszkli. Następnie dodaj pieczarki i dopraw solą i pieprzem. Duś razem przez kilka minut.
Następnie dodaj ogórki, paprykę, pomidory z puszki z sosem, ketchup i cukier. Dokładnie wymieszaj, w razie potrzeby dolej trochę ciepłej wody, tyle by przykryła warzywa. Duś całość przez 25 minut.
Po tym czasie dodaj klopsiki i gotuj jeszcze 15 minut pod przykryciem. Następnie zdejmij pokrywkę i gotuj jeszcze 20 minut, by sos zgęstniał.
W razie potrzeby dopraw jeszcze solą i pieprzem.
-
Bigos staropolski
-
Bigos
-
Bigos z kiszonej kapusty
-
Bigos tradycyjny
-
Bigos z młodej kapusty
-
Bigos z cukinii
-
Bigos wigilijny
-
Bigos wegetariański
-
Bigos ze słodkiej kapusty
-
Bigos z białej kapusty
-
Bigos myśliwski
-
Bigos świąteczny
-
Bigos z kapusty mieszanej
-
Bigos cygański
-
Bigos wegański
-
Bigos z kabaczka
-
Bigos z kapusty pekińskiej
-
Bigos z grzybami
-
Bigos
Więcej informacji na temat bigosu po cygańsku z klopsikami
Przepis na bigos po cygańsku z klopsikami to świetny pomysł na obiad, nie tylko sycący, ale również pyszny. Do przygotowania tego dania potrzebne będzie mięso mielone wieprzowo-wołowe, kasza manna, jajko, pieczarki, cebula, papryka czerwona, ogórki kiszone i pomidory z puszki. Z przypraw konieczny będzie cukier, ketchup, papryka wędzona, papryka słodka i oczywiście sól oraz pieprz.
Na początku przygotuj klopsiki. Mięso wymieszaj z jajkiem, kaszą manną i przyprawami. Dokładnie ugniataj masę z mięsa mielonego, by dobrze się całość się połączyła. Gotową masę formuj w małe pulpeciki wielkości orzecha włoskiego. Klopsiki smaż na patelni z rozgrzanym olejem, aż ładnie się zrumienią. Gotowe pulpeciki przekładaj na ręcznik papierowy, by trochę je odsączyć z tłuszczu.
Następnie przygotuj wszystkie składniki. Obierz cebulę i pokrój w piórka. Z papryk usuń gniazdo nasienne i pokrój w kostkę. Pieczarki oczyść i pokrój w cienkie plasterki. Ogórki kiszone pokrój w kosteczkę. Danie możecie przygotować w garnku z grubym dnem, na patelni lub w woku. Ważne by było to dość duże naczynie by pomieścić całe danie. Na początku podsmaż cebulę, aż się zeszkli. Następnie dodaj pieczarki, dopraw solą oraz pieprzem i smaż, aż grzyby stracą na objętości. Jako kolejne dodajcie ogórki kiszone, paprykę, ketchup, pomidory z puszki i pozostałe przyprawy. Taki sos gotujcie około 25 minut, następnie dodajcie klopsiki i gotujcie jeszcze 15 minut pod przykryciem. Po tym czasie ściągnijcie pokrywkę i gotujcie jeszcze 20 minut, by sos dobrze zgęstniał.
Mam nadzieję, że wiecie już jak zrobić bigos po cygańsku z klopsikami. Tak przygotowane mięso podane z sosem z pomidorami, pieczarkami i innymi warzywami to bardzo dobry pomysł na smaczny obiad.
Pieczarki są najbardziej rozpowszechnionymi grzybami na świecie. Występują w prawie każdej regionalnej kuchni dookoła globu. Choć wydaje się, że te małe, białe grzybki nie dają nic poza smakiem, to w tym miejscu można być mocno zaskoczonym. Okazuje się, że to świetne źródło witaminy D! Witamina ta występuję w formie witaminy D2, która w naszym organizmie przekształcana jest do aktywnej formy witaminy D. Zawierają też witaminy z grupy B, w tym niacynę, ryboflawinę czy tiaminę. Ta grupa witamin wspiera funkcjonowanie mózgu czy tworzenie czerwonych krwinek. Dodatkowo można w nich znaleźć selen, kwas foliowy, wapń, magnez czy cynk. Zaliczane są do produktów niskokalorycznych, bo mają tylko 22 kcal w 100 g produktu.
Alergeny w bigosie po cygańsku z klopsikami
Lista alergenów dla bigosu po cygańsku z klopsikami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kasza manna
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze bigosu po cygańsku z klopsikami
Pieczarki zawierają też witaminy z grupy B, w tym niacynę, ryboflawinę czy tiaminę. Ta grupa witamin wspiera funkcjonowanie mózgu czy tworzenie czerwonych krwinek.
Energia i białka
(480g)
Węglowodany
(480g)
Tłuszcze
(480g)
Witaminy
(480g)
Składniki mineralne
(480g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.