Beza z 4 białek

Opublikowano: 07.02.2023 r., 15:01 | Autor: Paulina Lipińska
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Słodka, krucha beza domowa
Beza z 4 białek
Beza z 4 białek, przepis kulinarny znany i ceniony przez miłośników słodkich wypieków, to prawdziwa perła wśród deserów. Ta lekka i puszysta słodycz, wywodząca się z tradycji francuskiej kuchni, zaskakuje swoją prostotą wykonania oraz elegancją formy. Beza, będąca symbolem kulinarnego minimalizmu, składa się zaledwie z kilku składników, wśród których białka jaj odgrywają główną rolę. Oprócz niepodważalnych walorów smakowych, beza dostarcza również cennych białek, będąc przy tym deserem stosunkowo niskokalorycznym, jeśli oczywiście podamy ją bez dodatku śmietanki czy bogatych kremów. W tym artykule przybliżymy, jak krok po kroku przygotować idealną bezę z 4 białek, aby zaskoczyć domowników i gości nietuzinkowym deserem, który jest zarówno uczta dla podniebienia, jak i oczu.
Przygotowanie 25 min
Pieczenie i Czas ubijania 160 min
793 kcal
Kcal w porcji
320 g
Wielkość porcji
68
Indeks glikemiczny
Przepis wegetariański

Przepis na bezę z 4 białek

Od zawsze uwielbiałam eksperymentować w kuchni, a wypieki zajmowały szczególne miejsce w moim sercu. Jednym z deserów, który zawsze budził mój zachwyt, była beza. Ta delikatna, krucha słodycz zasługuje na szczególne miejsce w repertuarze każdego miłośnika cukiernictwa. Przepis na beza z 4 białek, który chcę przedstawić, jest wynikiem moich licznych prób i eksperymentów. Prosty w wykonaniu, a jednocześnie wyjątkowo smaczny, stał się moim sprawdzonym sposobem na pyszny deser.

Zacznijmy od zgromadzenia składników. Potrzebujesz tylko białek z czterech jajek oraz 200 gram cukru. Prostota składników sprawia, że ten przepis jest łatwo dostępny dla każdego, kto ma ochotę na domowy, słodki caprice. Kluczem do sukcesu jest precyzja i cierpliwość – dwie cechy, które w cukiernictwie zawsze się opłacają.

Przygotowanie miejsca pracy to pierwszy krok. Blaszkę należy wyłożyć papierem do pieczenia i delikatnie posmarować olejem, aby zapobiec przywieraniu. Piekarnik rozgrzewamy do 120 stopni Celsjusza, z funkcją termoobiegu. To właśnie niska temperatura pieczenia pozwala bezom zachować delikatność i puszystość.

Kolejnym krokiem jest ubijanie białek. Do czystej, suchej miski wlewam białka i zaczynam ubijać na niewielkich obrotach. To ważne, aby zacząć powoli, aby białka mogły równomiernie się spienić. Gdy masa zacznie nabierać objętości, zwiększam obroty, ale nie do maksimum. W tym momencie kluczowe jest, aby piana była stabilna, ale jeszcze nie całkiem sztywna.

Gdy piana osiągnie odpowiednią konsystencję, stopniowo, łyżka po łyżce, dodaję cukier, cały czas miksując. Ten etap wymaga szczególnej uwagi. Cukier musi się całkowicie rozpuścić przed dodaniem kolejnej porcji, co zapewnia gładką i jednolitą strukturę masy bezowej.

Uformowanie bezy jest dla mnie prawdziwą zabawą. Na przygotowanej wcześniej blaszce wykładam masę bezową, tworząc dowolny kształt – ja zazwyczaj wybieram okrąg lub prostokąt. Dzięki użyciu rękawa cukierniczego można również tworzyć piękne wzory i kształty, co dodaje deserowi indywidualnego charakteru.

Bezę wstawiam do piekarnika na środkowym poziomie i piekę przez 10 minut przy 120 stopniach Celsjusza. Następnie obniżam temperaturę do 100 stopni i piekę jeszcze około 2,5 godziny. Czas pieczenia zależy od grubości bezy – ważne, by była ona krucha również w środku.

Po upieczeniu, beza musi całkowicie ostygnąć na kratce. Pozwala to na jej równomierne wyschnięcie i zapobiega zbieraniu się wilgoci. Jest to moment, w którym moja cierpliwość jest nagradzana – kiedy w końcu mogę cieszyć się idealnie chrupiącą i lekką jak powietrze bezą, przygotowaną według najlepszego przepisu, jaki znam.

Składniki dla 1 porcji
  • Białko jajka (4 szt.)
  • Cukier (200 g)
Liczba porcji:
Sprzęt kuchenny
piekarnik, robot kuchenny, duża miska, papier do pieczenia, blaszka do pieczenia

Przepis na bezę z 4 białek krok po kroku

Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i posmaruj ją olejem.

Piekarnik włącz na 120 st. C z termoobiegiem.

Do czystej miski wlej białka i zacznij ubijać na nie za dużych obrotach.

Gdy białka się spienią, zwiększ obroty na wyższe (trochę mniej niż maksymalna moc).

Gdy piana będzie już stabilna, ale nie do końca sztywna, zacznij dodawać po 1 łyżce cukru, stopniowo - cały czas miksując. Cukier powinien się rozpuścić, zanim dodasz kolejną łyżkę.

Gdy dodasz cały cukier i masa będzie już idealnie sztywna, na blaszkę wyłóż masę bezową i stwórz dowolny kształt (na przykład okrąg lub prostokąt). Możesz także uformować ładne wzorki za pomocą rękawa cukierniczego. Formowanie należy zrobić bardzo szybko i sprawnie.

Wstaw bezę do nagrzanego piekarnika (środkowy poziom) i piecz przez 10 minut.

Po 10 minutach zmniejsz temperaturę na 100 st. C i piecz jeszcze 2,5 godziny - w zależności od grubości bezy. Beza powinna być krucha także w środku.

Po upieczeniu od razu wyjmij bezę na kratkę. Powinna ostygnąć. Jeśli zostawisz ją na blaszce, nie będzie mogła od spodu wyschnąć.

Jak oceniasz przepis na bezę z 4 białek
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 94,3% osób

Więcej informacji na temat bezy z 4 białek

Czy próbowałeś robić domową bezę? Sprawdź jak zrobić bezę z 4 białek. To sprawdzony przepis, który pokaże Ci jak upiec bezę, by była najlepsza. Jest krucha i pyszna. Beza z 4 białek nie jest najprostsza do zrobienia, ponieważ dużo zależy od techniki przygotowania. Ten przepis na bezę z 4 jajek wymaga tylko 2 składników. Jak upieczesz bezę, otrzymasz dobry pomysł na różnego rodzaju desery. Jest także najlepszą, słodką propozycją dla najmłodszych – dzieci uwielbiają chrupiące bezy. Zrób ten sprawdzony przepis i przygotuj coś słodkiego.

Beza z 4 białek to doskonały pomysł na zrobienie czegoś słodkiego. Przepis na bezę z 4 jajek to 2 składniki: białka oraz cukier. Jeżeli białka będą odpowiednio ubite, nie ma potrzeby dodawania soku z cytryny lub octu oraz skrobi ziemniaczanej.

Z tego sprawdzonego przepisu powinna wyjść beza, która jest krucha zarówno z zewnątrz, jak i w środku. A jak upiec bezę, by z wierzchu była chrupiąca, a wewnątrz miała piankę? Dobra do tego jest wyższa temperatura i krótszy czas pieczenia. Piecz bezę przez godzinę w temperaturze 150 st. C.

Jak zrobić bezę z 4 białek? Ważne jest to, by białka były w temperaturze pokojowej. Koniecznie należy zadbać, by do przepisu na bezę z 4 jajek wszystkie naczynia były suche (nie mokre, nie tłuste). Dlatego wytrzyj dokładnie miskę, mikser i inne przyrządy, z których będziesz korzystać. Przygotuj sobie wszystko, zanim zaczniesz miksować jajka. Nagrzej piekarnik, blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i natłuść go. Dobry będzie olej w sprayu lub masło. Zacznij miksować same białka nie na najwyższych obrotach – te podkręcaj powoli. Gdy powstanie pianka, dodawaj po łyżce cukru i miksuj kilka chwil (by cukier się rozpuścił). Jak masa będzie już sztywna, należy uformować bezę w dowolny kształt na blaszce. Piecz bezę w piekarniku z termoobiegiem najpierw w 120 st. C. Po 10 minutach zmniejsz temperaturę na 100 st. C i piecz 2,5 godziny. Po upieczeniu wyjmij od razu bezę na kratkę, by odparowała (wtedy będzie krucha też od spodu).

*Jeżeli widzisz, że beza staje się zbyt rumiana, należy obniżyć temperaturę. Bezę można piec w temperaturze minimum 80 st. C.

Jak zrobisz bezę z 4 białek, najlepsza będzie jako blat do ciasta. Beza z 4 białek jest doskonała w połączeniu z kremem ze śmietanki, mascarpone i białej czekolady. Jest bardzo słodka, więc warto byłoby dodać do deseru kwaśne składniki. Dobra będzie czerwona i czarna porzeczka, wiśnie lub maliny. Zjedzenie bezy samej, bez niczego, jest też dobrym pomysłem na to, by się skutecznie osłodzić.

Alergeny w bezie z 4 białek

Lista alergenów dla bezy z 4 białek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Białko jajka

Wartości odżywcze bezy z 4 białek

na 100g gotowej potrawy

Białka jaj dostarczają białko i znikomą ilość tłuszczu. Niestety do bezy potrzeba dużej ilości cukru, więc deser ma średni indeks glikemiczny i nie jest zalecany osobom, które mają insulinooporność lub cukrzycę.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(320g)
Energia (kcal)
247.88
793.22
Białko (g)
4.49
14.36

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(320g)
Węglowodany (g)
58.89
188.44
Węglowodany przyswajalne (g)
58.89
188.44
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
0.00
0.00

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(320g)
Tłuszcz (g)
0.26
0.83
Tłuszcze nasycone (g)
0.26
0.83
Tłuszcze nienasycone (g)
0.00
0.00

Witaminy

Na 100g
Na porcję
(320g)
Witamina A (µg (mcg))
0.00
0.00
Witamina B6 (mg)
0.00
0.01
Witamina B12 (µg (mcg))
0.04
0.12
Witamina C (mg)
0.00
0.00
Witamina D (µg (mcg))
0.00
0.00
Witamina E (mg)
0.00
0.00
Retinol (µg (mcg))
0.00
0.00
Tiamina (mg)
0.00
0.00
Ryboflawina (mg)
0.19
0.62
Niacyna (mg)
0.05
0.14
Foliany (µg (mcg))
1.65
5.27
Beta karoten (µg (mcg))
0.00
0.00

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(320g)
Sód (mg)
68.94
220.61
Potas (mg)
68.29
218.54
Wapń (mg)
3.47
11.11
Fosfor (mg)
6.18
19.76
Magnez (mg)
4.53
14.49
Żelazo (mg)
0.06
0.20
Cynk (mg)
0.02
0.06
Miedź (mg)
0.01
0.05
Szacunkowy indeks glikemiczny bezy z 4 białek 68
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania bezy z 4 białek

Koszt składników
8.50
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Białko jajka
4 szt.
6.00
Za 6,0 szt.
Liczba opakowań 1
4.00
Za 4 szt.
Cukier
200 g
2.50
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.50
Za 200 g
Koszt składników
8.50