Beza szwajcarska
- Białko jajka - 2 sztuki (80 szt.)
- Cukier (160 g)
Przepis na bezę szwajcarską krok po kroku
Wlej wodę do niedużego garnka (ok. 3 cm wody) i zagotuj.
Białka wraz z cukrem i solą umieść w metalowej misce, której średnica jest trochę większa od garnka.
Dokładnie wymieszaj i zacznij podgrzewać nad parą wodną, ciągle mieszając, aby cały cukier dobrze się rozpuścił.
Temperatura białek nie może przekraczać 60 stopni, warto kontrolować termometrem.
Gdy temperatura ta zostanie już osiągnięta, białka zacznij ubijać na najwyższych obrotach miksera.
Białka powinny być sztywne i błyszczące.
Za pomocą rękawa cukierniczego nakładaj na blachę wyłożoną papierem do pieczenia bezy o średnicy ok. 10 cm.
Piecz bezy w piekarniku nagrzanym do 90 – 100 st. C (z termoobiegiem) przez około 40 – 60 minut.
Wysuszone bezy wyjmij z piekarnika i zostaw do ostygnięcia.
Więcej informacji na temat bezy szwajcarskiej
Beza szwajcarska przygotowywana jest na gorąco. Metoda przygotowywania poleca na ubijaniu białek w kąpieli wodnej. Dzięki tej metodzie cukier całkowicie ulega rozpuszczeniu, przez co masa bezowa jest bardzo dobrze związana.
Najlepsza jest domowa beza szwajcarska, do której przygotowania potrzebne są tylko dwa składniki: białka jaj oraz cukier.
Jak zrobić bezę szwajcarską w domu, która będzie pyszna i zachwyci również gości?
Na początku zacznijmy od przygotowania kąpieli wodnej. Do garnka nalewamy wody, wystarczy ok. 3 cm. Na garnku umieścimy misę, w której będziemy ubijać bezę. Najważniejsze jest, aby misa nie dotykała wody. Do miski wsypujemy trochę soli, wlewamy białka. Cukru powinno być dokładnie 2 razy więcej niż białek. To jest sekret udanej bezy. Stawiamy miskę na garnku i zaczynamy podgrzewać wodę. W miarę wzrostu temperatury zaczynamy dodawać cukier po 1 łyżce. Za każdym razem mieszamy trzepaczką. Należy podgrzewać zawartość miski do temperatury 60℃. Dopiero kiedy białka z cukrem osiągną odpowiednią temperaturę w kąpieli wodnej, zestaw miskę z garnka i zacznij ubijać bezę – mikserem ręcznym lub stacjonarnym. Bezę ubijamy na wysokich obrotach miksera. Musi być sztywna i błyszcząca, wtedy dopiero będzie bardzo smaczna.
Gotową bezę przekładamy do rękawa cukierniczego. Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia formułujemy gniazdka o średnicy 10 cm. Bardzo ważne jest odpowiednie pieczenie bezy. Opiszę tutaj, jak upiec bezę szwajcarską, aby była dobra.
Bezy pieczemy (a tak naprawdę suszymy) w piekarniku nagrzanym do 90 – 100 ℃ (z termoobiegiem) przez około 40 – 60 minut. Im dłużej będą w piekarniku, tym mniej ciągnące będą w środku. Warto sprawdzać palcem, czy beza już jest odpowiednio upieczona.
Upieczoną bezę szwajcarską możemy dowolnie udekorować kremem i dowolnymi owocami. Mój ulubiony pomysł na dekorację bezy to krem na bazie mascarpone z bitą śmietaną i malinami.
Mam nadzieję, że przepis na bezę szwajcarską przypadnie Ci do gustu.
Alergeny w bezie szwajcarskiej
Lista alergenów dla Bezy szwajcarskiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
Wartości odżywcze bezy szwajcarskiej
Beza jest bardzo słodka i kaloryczna.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.