Barszcz z ziemniakami
- Burak - 8 małych sztuk (800 g)
- Ziemniaki średnie (600 g)
- Marchewka - 2 średnie sztuki (250 g)
- Pietruszka (150 g)
- Por (75 g)
- Udko kurczaka ze skórą (400 g)
- Cebula - 2 średnie sztuki (150 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki stołowe (20 ml)
- Cukier (10 g)
- Ocet spirytusowy (20 ml)
- Śmietana 18% (200 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
Przepis na barszcz z ziemniakami krok po kroku
Buraki obierz, umyj i przekrój na cztery części.
Marchew oraz pietruszkę obierz, umyj i pokrój na duże kawałki. Pora dokładnie umyj i również przekrój.
Do garnka włóż buraki, marchew, pietruszkę, pora oraz udka z kurczaka. Dodaj również 3 liście laurowe, 4 ziarenka ziela angielskiego oraz po łyżeczce soli i pieprzu.
Do garnka wlej wodę tak, aby przykrywała wszystkie składniki.
Składniki na zupę gotuj na małej mocy palnika przez około godzinę.
Ziemniaki obierz, umyj i ugotuj w osolonej wodzie do miękkości. Ugotowane ziemniaki pokrój w małą kostkę.
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Następnie podsmaż ją na rozgrzanym oleju.
Pod koniec gotowania barszczu dodaj do niego 2 płaskie łyżeczki majeranku.
Z barszczu wyłów warzywa, zetrzyj je na tarce o dużych oczkach i dodaj z powrotem do zupy.
Do barszczu dodaj również ocet, cukier oraz przeciśnięty przez praskę czosnek.
W miseczce wymieszaj śmietanę, odrobinę wrzącego barszczu oraz mąkę tak, aby nie powstały grudki.
Zahartowaną śmietanę dodaj do barszczu i dokładnie wymieszaj go.
Na talerze ułóż ugotowane ziemniaki, podsmażoną cebulę oraz całość zalej gorącym barszczem.
-
Barszcz ukraiński
-
Barszcz biały
-
Barszcz wigilijny
-
Barszczyk czerwony wigilijny
-
Barszcz czerwony zabielany
-
Barszcz czerwony na zakwasie
-
Barszczyk na zakwasie
-
Barszcz z uszkami
-
Barszcz wigilijny na zakwasie
-
Zakwas na barszcz biały
-
Barszcz zabielany
-
Zakwas na barszcz czerwony
-
Barszcz grzybowy
-
Barszcz biały z kiełbasą
-
Barszcz biały z ziemniakami
-
Barszcz wigilijny bez zakwasu
-
Kiszenie barszczu czerwonego
-
Barszczyk czerwony Thermomix
-
Barszcze
Więcej informacji na temat barszczu z ziemniakami
Barszcz z ziemniakami to doskonała propozycja na danie obiadowe dla całej rodziny. Pyszny barszcz z buraków czerwonych warto podawać bezpośrednio po przygotowaniu, ponieważ wtedy jest najlepszy. Prosty przepis na barszcz z ziemniakami nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania barszczu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: buraki, ziemniaki, pietruszka, por, udka z kurczaka, cebula, olej rzepakowy, cukier, ocet, śmietana 18%, czosnek, mąka pszenna, sól, pieprz, majeranek, ziele angielskie oraz liść laurowy.
A jak zrobić barszcz czerwony z ziemniakami? Do garnka włóż buraki, marchew, pietruszkę, pora oraz udka z kurczaka. Dodaj również 3 liście laurowe, 4 ziarenka ziela angielskiego oraz po łyżeczce soli i pieprzu. Do garnka wlej wodę tak, aby przykrywała wszystkie składniki. Składniki na zupę gotuj na małej mocy palnika przez około godzinę. Ziemniaki obierz, umyj i ugotuj w osolonej wodzie do miękkości. Ugotowane ziemniaki pokrój w małą kostkę. Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Następnie podsmaż ją na rozgrzanym oleju. Z barszczu wyłów warzywa, zetrzyj je na tarce o dużych oczkach i dodaj z powrotem do zupy. Do barszczu dodaj również ocet, cukier oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. W miseczce wymieszaj śmietanę, odrobinę wrzącego barszczu oraz mąkę tak, aby nie powstały grudki. Zahartowaną śmietanę dodaj do barszczu i dokładnie wymieszaj go. Na talerze ułóż ugotowane ziemniaki, podsmażoną cebulę oraz całość zalej gorącym barszczem.
Buraki zawierają witaminy i składniki mineralne, do których zaliczyć możemy potas, magnez, fosfor oraz mangan, kwas foliowy oraz witaminę C. Buraki posiadają silne przeciwutleniacze, które zmniejszają produkcję wolnych rodników, a tym samym zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych
Podsumowując: wiesz już, jak ugotować smaczny barszcz z ziemniakami. Najlepszy barszcz jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Produkty niezbędne do jego wykonania dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w barszczu z ziemniakami
Lista alergenów dla barszczu z ziemniakami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze barszczu z ziemniakami
Barszcz z ziemniakami to doskonała propozycja na smaczne danie obiadowe. Buraki to doskonałe źródło składników mineralnych oraz witamin, dlatego warto włączyć je do jadłospisu.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.