Banoffee
- Herbatniki - 2 małe paczki (200 g)
- Czekolada gorzka - 3 tabliczki (300 g)
- Masło - 1/5 kostki (50 g)
- Kajmak - 1 puszka (400 g)
- Orzechy włoskie - 2 garści (60 g)
- Mascarpone - 1 opakowanie (250 g)
- Banan - 3 sztuki (600 g)
- Kakao 16% (proszek) - 2 łyżki (20 g)
Przepis na banoffee krok po kroku
Herbatniki bardzo drobno posiekaj i pokrusz.
W rondelku roztop masło z czekoladą (100 g).
Dodaj herbatniki i wymieszaj. Powstałą masę wylej na dno formy do pieczenia i wstaw do lodówki.
Pozostałą czekoladę roztop, wymieszaj z kajmakiem.
Orzechy włoskie drobno posiekaj.
Na spód ciasta wylej masę czekoladowo-kajmakową, posyp orzechami i ponownie wstaw do lodówki.
Mascarpone ubij na gęstą, puszystą pianę.
Posmaruj nią wierzch ciasta. Banany pokrój w plasterki i ułóż na wierzchu. Posyp kakao.
-
Serniczki na zimno
-
Tradycyjne tiramisu
-
Blok czekoladowy
-
Charlotte
-
Milky way
-
Ciasto bez pieczenia
-
3 bit
-
Kinder country
-
Ciasto krówkowe
-
Ciasto snikers
-
Ciasto rafaello
-
Ciasto góra lodowa
-
Śmietanowiec
-
Tiramisu bez jajek
-
3 bit bez pieczenia
-
Ciasto kinder bueno
-
Galaretkowiec
-
Ciasto 3 bit z mascarpone
-
Ciasta bez pieczenia
Więcej informacji na temat banoffee
Banoffee pie z kajmakiem bananami i mascarpone to jeden z tradycyjnych angielskich deserów, obecnie znany i popularny na całym świecie. Nazwa pochodzi od połączenia słów "banan" oraz nazwy słynnych "toffi". Prawdopodobnie przepis na banoffee wymyślono w latach 70-tych XX wieku i był to ulubiony deser Księżnej Diany oraz Margartet Thatcher. Tradycyjnie ciasto banoffee pie przyrządzano z mleka skondensowanego, bananów, słodkich herbatników i kajmaku. Obecnie mleko skondensowane coraz częściej zamieniane jest na mascarpone lub śmietankę, do ciasta dodaje się kakao, czekoladę lub lody, na przykład waniliowe. Banoffee to proste ciasto bez pieczenia, które nie jest skomplikowane w przygotowaniu i nada się na większość okazji. Najlepiej smakuje na zimno, kiedy deser jest mocno schłodzony, dlatego warto przygotować go dzień wcześniej lub rano i przez kilka godzin przechowywać w lodówce. Banoffee można przygotować w jednej dużej blaszce i następnie wydzielać pojedyncze porcje lub od razu przygotować oddzielne porcje w naczyniach deserowych. Jak zrobić ciasto banoffee? Nie jest to tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Najlepiej zacząć od przygotowania spodu, w tym celu wystarczy rozpuścić czekoladę z masłem i wymieszać z pokruszonymi herbatnikami. Kolejną warstwą jest masa czekoladowo kajmakowa, a ostatnią - ubita śmietanka lub serek mascarpone. Na sam wierzch wystarczy następnie ułożyć plastry pokrojonego banana, posiekane orzechy, delikatnie posypać kakao, schłodzić i deser jest gotowy do podania. Ciasto banoffee sprawdzi się jako deser, coś słodkiego na imprezę, czy na grilla. Mimo, że nie ma w nim dodatku cukru jest bardzo słodkie oraz niestety stosunkowo kaloryczne, dlatego warto przygotować z góry po jednej porcji dla każdego, aby nie podjadać ciasta bez przerwy, bo pełna blacha z pewnością będzie kusić. Banoffee to idealny deser dla wszystkich miłośników bardzo słodkich, oryginalnych i niecodziennych deserów. Koniecznie poznaj nasz przepis na banoffee pie z kajmakiem bananami i mascarpone.
Alergeny w banoffee
Lista alergenów dla Banoffee przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Herbatniki
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Herbatniki
- Masło
- kajmak
- mascarpone
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze banoffee
Deser, mimo braku dodatku cukru, jest bardzo kaloryczny, ciężkostrawny, ma wysoki indeks glikemiczny. Dlatego, w dużych ilościach, większych niż okazjonalna jedna porcja, nie jest wskazany na dietach redukcyjnych, u osób z cukrzycą, insulinoopornością, chorobami przewodu pokarmowego.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.