Bakłażan z grilla
- Bakłażan - 1/2 sztuki (155 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na bakłażana z grilla krok po kroku
Bakłażana umyj i pokrój w plastry.
Plastry bakłażana przełóż do miski i polej oliwą.
Wymieszaj bakłażana z oliwą.
Dodaj przyprawy i jeszcze raz wymieszaj.
Grilluj bakłażana do zarumienienia z dwóch stron, co chwila doglądając i sprawdzając czy się nie przypala.
Więcej informacji na temat bakłażana z grilla
Bakłażan z grilla to obowiązkowe danie jeśli planujemy rodzinne grillowanie, świętowanie lub spotkanie z przyjaciółmi w sezonie letnim. Jest idealnym dodatkiem do grillowanych mięs i innych pieczonych warzyw, czy sałatek. To także świetny składnik, do przygotowania grillowanych szaszłyków. Warto o niego zadbać zwłaszcza jeśli na grilla będziemy zapraszać wegetarian i wegan - dzięki temu, że jest przepyszny i bardzo sycący nikt nie wyjdzie głodny, nawet osoby unikające mięsa. Posmakuje również najmłodszym dzieciom.
Jeśli nie wiesz jak przygotować bakłażana z grilla, którego pokocha cała rodzina i wszyscy goście koniecznie poznaj nasz przepis.
W pierwszej kolejności warto zastanowić się czym przyprawić bakłażana. To najważniejszy element całego przepisu, który determinuje dalszy smak i powodzenie dania. Bakłażan najlepiej smakuje z czosnkiem i aromatycznymi ziołami, świeżymi lub suszonymi, np. tymiankiem, majerankiem, bazylią, oregano lub ziołami toskańskimi, czy prowansalskimi. Do bakłażana świetnie sprawdzi się też marynata z oliwy, tymianku lub innych świeżych ziół. Dzięki nim oberżyna z grilla będzie przepyszna i aromatyczna, a dzięki dodatkowi oliwy nie przypiecze się zbyt mocno. Osoby preferujące ostry, pikantny smak również znajdą coś dla siebie - wystarczy marynata z dodatkiem papryczki chilli lub jalapeno.
Jak zrobić bakłażana na grillu w innej wersji? Świetnie smakuje bakłażan pieczony z serem, na przykład mozzarellą. Ważne, aby dodać ją pod koniec grillowania, kiedy warzywo będzie już lekko podpieczone i miękkie. W przeciwnym razie może się roztopić i przypalić się za szybko.
Bakłażan z grilla świetnie smakuje w towarzystwie lekkich sosów i dipów. W tej roli idealnie sprawdzi się grecki sos tzatziki przygotowany z gęstego jogurtu i świeżych, tartych ze skórką ogórków. Inną propozycją jest sos jogurtowy z czosnkiem i ziołami lub dip jogurtowo koperkowy, z jogurtu i świeżego, drobno siekanego koperku.
Bakłażana z grilla można podawać obok grillowanych mięs lub innych warzyw, na przykład ziemniaków, cukinii, czy papryki. Świetnie sprawdzi się jako element szaszłyków z czerwoną cebulą, grillowanym kurczakiem lub tofu, pieczarkami i kolorowymi paprykami. Można go dodać również do świeżej zieleniny - z dodatkiem pokruszonej fety, startego parmezanu czy mozzarelli stworzy idealną, lekką sałatkę.
Alergeny w bakłażanie z grilla
Lista alergenów dla bakłażana z grilla przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na bakłażana z grilla
Wartości odżywcze bakłażana z grilla
Energia i białka
(170g)
Węglowodany
(170g)
Tłuszcze
(170g)
Witaminy
(170g)
Składniki mineralne
(170g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.