Bakłażan w sosie pomidorowym
- Bakłażan - 3 duże sztuki (1200 g)
- Cebula - 2 duże sztuki (400 g)
- Pomidory w puszce - 2 puszki (800 g)
- Olej rzepakowy (100 ml)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (30 g)
Przepis na bakłażan w sosie pomidorowym krok po kroku
Bakłażany pokrój w plastry.
Umieść je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Piecz w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 20 minut.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj w drobną kostkę.
Przeciśnij czosnek przez praskę.
Przeciśnij czosnek przez praskę.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę oraz czosnek.
Dodaj pomidory z puszki i duś na wolnym ogniu przez 15 minut.
Bakłażana pokrój w paski i dodaj do sosu.
Dopraw solą, pieprzem, garam masala, dodaj posiekany koper i wymieszaj.
Bakłażany podawaj z dodatkiem świeżego pieczywa lub gotowanej kaszy bulgur.
Więcej informacji na temat bakłażana w sosie pomidorowym
Bakłażan w sosie pomidorowym to wspaniały pomysł na pyszny obiad bez dodatku mięsa. Dania jarskie powinny występować w naszej diecie przynajmniej dwa razy w tygodniu. Bakłażany są pyszne i można je podać także jako dodatek do pieczywa. Przepis na bakłażana w sosie pomidorowym jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: bakłażan, cebula, pomidory w puszce, koper, garam masala, olej rzepakowy, czosnek, sól, pieprz.
Jak zrobić bakłażana w sosie pomidorowym? Bakłażany pokrój w plastry. Umieść je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w nagrzanym do 200 st. C piekarniku przez 20 minut. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj w drobną kostkę. Przeciśnij czosnek przez praskę. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę oraz czosnek. Dodaj pomidory z puszki i duś na wolnym ogniu przez 15 minut. Bakłażana pokrój w paski i dodaj do sosu. Dopraw solą, pieprzem, garam masala, dodaj posiekany koper i wymieszaj. Bakłażany podawaj z dodatkiem świeżego pieczywa lub gotowanej kaszy bulgur.
Bakłażan jest to warzywo a właściwie z botanicznego punktu widzenia owoc, bogate w błonnik. Pochodzi z Indii, jest niskokaloryczny, zawiera dużo fosforu oraz wapnia. Dobry bakłażan ma bardzo szerokie zastosowanie, można go dodawać do dań słonych lub też deserów na słodko. Wapń jest budulcem naszych kości, bierze udział w prawidłowym krzepnięciu krwi, jest potrzebny do transportu bodźców między komórkami mięśniowo — nerwowymi. Koper ogrodowy jest rośliną jednoroczną bardzo prostą w uprawie. W zależności od stadium wzrostu ma różne właściwości. Koper młody idealnie nadaje się jako aromatyczna przyprawa do wielu dań. Nasiona kopru natomiast spożywa się w celu poprawy trawienia, ma także działanie poprawiające laktację i lekko uspokajające.
Podsumowując pyszny bakłażan świetnie sprawdzi się na bezmięsny obiad. Prosty przepis można wykorzystać także do przygotowania zapiekanki z dodatkiem makaronu. Bakłażan jest łatwy do zrobienia i można go podać jako przekąskę podczas spotkania ze znajomymi. Bakłażan jest dobry do spożycia od razu po przygotowaniu. Można go przechowywać w lodówce przez 2-3 dni.
Alergeny w bakłażanie w sosie pomidorowym
Lista alergenów dla bakłażana w sosie pomidorowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na bakłażan w sosie pomidorowym
Wartości odżywcze bakłażana w sosie pomidorowym
Bakłażan w sosie pomidorowym to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Potrawa jest niskokaloryczna i świetnie sprawdzi się w diecie redukcyjnej. Jarskie potrawy świetnie sprawdzają się także dla diabetyków.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.