Badridżani
- Bakłażan - 2 szt (480 g)
- Orzechy włoskie (100 g)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Oliwa z oliwek - 4 łyżki (60 ml)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (45 g)
Przepis na badridżani krok po kroku
Bakłażany umyj i pokrój w cienkie, ale długie plastry.
Każdy plaster posól odrobinę i odstaw na 20 minut
Do blendera wlej 2 łyżki oliwy i dodaj orzechy, przyprawy, a także obrane ząbki czosnku. Całość dokładnie zblenduj.
Na patelni rozgrzej pozostały olej.
Bakłażany opłucz z nadmiaru soli i podsmaż je z każdej strony na patelni.
Na podsmażone plastry bakłażana nałóż łyżeczkę pasty orzechowej i dokładnie zroluj.
Gotowe roladki udekoruj posiekaną natką.
Więcej informacji na temat badridżani
Badridżani to gruzińskie roladki przygotowane na bazie bakłażanów i domowej pasty z orzechów włoskich. To wspaniały pomysł na zdrową przekąskę pełną smaku. Są lekkie, a przy okazji niezwykle pyszne. Sprawdzą się równie na drugie śniadanie, czy podwieczorek, ale również jako przekąska na imprezy. Pięknie się prezentują, ze względu na ciekawą formę.
Roladki z bakłażana nie są typowym sposobem na imprezowe przekąski w Polsce. Warto to zmienić. Badridżani są zdrowe, a smakują naprawdę świetnie. Do ich przygotowania używa się tylko kilku prostych składników. Głównym z nich jest oczywiście bakłażan. W tym wypadku najlepiej wybierać okazy, które nie są zbyt dojrzałe, gdyż może to negatywnie wpłynąć na ich obróbkę termiczną i sprawić, że będą się rozpadać. Dobrze wybierać również takie, które są dość chude, ale też długie. To ułatwienie, które pozwoli przygotować roladki w dużo prostszy sposób.
Składnikiem, który sprawia, że całość jest tak wspaniała i pełna smaku jest pasta z orzechów włoskich. Jej zrobienie zajmuje tylko kilka chwil, ale naprawdę warto po nią sięgnąć. Do jej przygotowania wystarczy spora ilość orzechów, a także czosnek. Czosnek nadaje jej nieco ostrego smaku, dzięki czemu nie jest zbyt mdła. Pastę najlepiej jest zblendować na gładką masę. Można użyć do tego zarówno blendera ręcznego, jak i robota kuchennego. Pasta jest tak dobra, że sprawdzi się nie tylko jako wypełnienie roladek, ale również jako pasta na kanapki, czy dodatek do świeżych warzyw.
Ta przekąska to nie tylko pyszna opcja, która dobrze syci, ale też niezwykle zdrowe danie. Jest w pełni roślinne, więc sprawdzi się nawet na takiej właśnie diecie. Bakłażan, który jest głównym składnikiem tego dania, to źródło wielu witamin i składników odżywczych. Ma też mało kalorii, więc sprawdzi się również na diecie redukcyjnej. Podobnie orzechy włoskie, które dostarczają zdrowych tłuszczów, chroniących układ krwionośny przed chorobami. Ten sposób na przemycenie tych produktów do diety jest naprawdę wspaniały, a przy okazji prosty.
Alergeny w badridżani
Lista alergenów dla Badridżani przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze badridżani
To zdrowe danie, które pozwala dostarczyć sporo dobrych tłuszczów i witamin.
Energia i białka
(175g)
Węglowodany
(175g)
Tłuszcze
(175g)
Witaminy
(175g)
Składniki mineralne
(175g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.