Babka wielkanocna
- Mąka pszenna typ 500 - 1,3 szklanki (165 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 1 szklanka (160 g)
- Cukier - 0,75 szklanki (150 g)
- Olej rzepakowy - 1 szklanka (250 ml)
- Jajko (4 szt.)
Przepis na babkę wielkanocną krok po kroku
Jajka ubij z cukrem na puszystą i jasną masę przez minimum 4 minuty. Mikser ustaw na najwyższe obroty.
Zmniejsz obroty do połowy i wlewaj olej małym strumieniem.
Dodawaj w 4 porcjach mąki i delikatnie mieszaj szpatułką.
Ciasto przelej do foremki.
Babkę piecz 55 minut w temperaturze 170 stopni.
-
Babeczka cytrynowa
-
Babka piaskowa
-
Babka ziemniaczana
-
Babka cytrynowa
-
Muffiny bananowe
-
Muffinki bananowe
-
Ciasto cytrynowe
-
Babka na oleju
-
Babka majonezowa
-
Babka gotowana
-
Babka piaskowa wilgotna
-
Babka jogurtowa
-
Babeczki wielkanocne
-
Babeczki z budyniem
-
Babka cytrynowa wilgotna
-
Babka marmurkowa
-
Babka zebra
-
Babka drożdżowa
-
Przepisy na babki
Więcej informacji na temat babki wielkanocnej
Babka wielkanocna jest jednym z tradycyjnych wypieków przygotowywanych na święta wielkanocne. Może ona być piaskowa, drożdżowa, cytrynowa, waniliowa, czekoladowa lub pomarańczowa, z lukrem lub bez, jednak zawsze jest pyszna i jest królową stołu. Pierwsze babki były wypiekane w Polsce z ciasta drożdżowego. W ówczesnych czasach, XVIII wieku, produkty, z których była wytwarza, czyli cukier, jaja i masło były kosztowne co symbolizowało obfitość wieńcząca post i tym samym symbolizowała święto Wielkiej Nocy. Pierwsze wzmianki o pieczeniu baby pochodzą już z XV wieku a wiele źródeł mówi, że to Stanisław Leszczyński wprowadził ją do kuchni francuskiej. Obecnie oprócz babki drożdżowej przygotowuje się także babkę piaskową. Jest ona przygotowywana z ciasta biszkoptowo-tłuszczowego co nadaje ciastu charakterystyczną konsystencję piasku. Świąteczna babka może być przygotowana w wersji marmurkowej z ciasta waniliowego oraz kakaowego.
Przepis na babkę wielkanocną z ciasta piaskowego jest bardzo prosty i szybki w wykonaniu a ciasto pyszne i delikatne. A jak upiec oraz jak zrobić babkę wielkanocną dowiesz się z naszego, dokładnego przepisu. Najlepsza babka to ta tradycyjna, którą przygotowuje się w rodzinnym domu. Sprawdzony i dobry przepis na babkę wielkanocną z ciasta piaskowego sprawi, że przygotujesz ją z łatwością i stanie się ona tradycją wielkanocną w Twoim domu.
Alergeny w babce wielkanocnej
Lista alergenów dla babki wielkanocnej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze babki wielkanocnej
Babka wielkanocna przygotowana jest z ciasta biszkoptowo-olejowego co sprawia, że jest dość kaloryczne. Jednak babkę spożywamy raz w roku dlatego kawałek czy dwa nie zaszkodzą naszemu zdrowiu.
Energia i białka
(77g)
Węglowodany
(77g)
Tłuszcze
(77g)
Witaminy
(77g)
Składniki mineralne
(77g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.