Babka na maślance
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (400 g)
- Jajko (6 szt.)
- Cukier (250 g)
- Maślanka 3% (300 g)
- Olej rzepakowy - 12 łyżek stołowych (120 ml)
- Kakao 16% (proszek) - 6 płaskich łyżek stołowych (60 g)
- Proszek do pieczenia - 3 płaskie łyżki stołowe (30 g)
- Masło (20 g)
- Bułka tarta (40 g)
Przepis na babka na maślance krok po kroku
Do miski wbij jajka, dodaj cukier, zmiksuj do powstania białej puszystej masy.
Wlej maślankę i olej rzepakowy, wymieszaj.
Przesiej mąkę pszenną i proszek do pieczenia.
Zmiksuj do połączenia składników.
Podziel masę na dwie części i do jednej z nich dodaj kakao, wymieszaj.
Formę na babkę posmaruj masłem i wysyp bułką tartą.
Wlej ciemne ciasto a na nie jasne.
Wymieszaj delikatnie widelcem, aby utworzyć mozaikę.
Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez 50 minut.
Babkę wyjmij z formy, wystudź i pokrój na kawałki.
-
Babka piaskowa
-
Babka ziemniaczana
-
Ciasto cytrynowe
-
Babka majonezowa
-
Babka piaskowa wilgotna
-
Babka gotowana
-
Babka cytrynowa wilgotna
-
Babka zebra
-
Babka marmurkowa
-
Babka drożdżowa
-
Babka wielkanocna wilgotna
-
Babka z mikrofali
-
Babka bananowa
-
Babka cytrynowa na oleju
-
Babka wilgotna
-
Babka ucierana
-
Babka z kakao
-
Babka piaskowa cytrynowa
-
Babka piaskowa
Więcej informacji na temat babki na maślance
Babka na maślance to prosty przepis na pyszne ciasto nie tylko na święta. Wielkanocna babka świetnie sprawdzi się jako deser w dni powszednie. Przepis na babkę na maślance jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją upiec. Do zrobienia babki potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, maślanka, cukier, olej rzepakowy, kakao, proszek do pieczenia, jajka, masło, bułka tarta.
Jak zrobić babkę na maślance? Do miski wbij jajka, dodaj cukier, zmiksuj do powstania białej puszystej masy. Wlej maślankę i olej rzepakowy, wymieszaj. Przesiej mąkę pszenną i proszek do pieczenia. Zmiksuj do połączenia składników. Podziel masę na dwie części i do jednej z nich dodaj kakao, wymieszaj. Formę na babkę posmaruj masłem i wysyp bułką tartą. Wlej ciemne ciasto a na nie jasne. Wymieszaj delikatnie widelcem, aby utworzyć mozaikę. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 50 minut. Babkę wyjmij z formy, wystudź i pokrój na kawałki.
Jajka użyte do przygotowania ciasta są bogatym źródłem wielu cennych dla naszego organizmu witamin takich jak witamina A, witaminy z grupy B. Zawierają mikroelementy takie jak żelazo i fosfor, są też dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny tak potrzebnej naszym oczom. Jajka są niskokaloryczne, zawierają dużą ilość łatwo przyswajalnego białka. Staraj się wybierać jajka od kur z wolnego wybiegu. Kakao pozyskiwane z rośliny zwanej kakaowcem rośnie w lasach tropikalnych klimatu równikowego. Kakao jest cennym źródłem magnezu, związki zawarte w ziarnach kakaowca mają działanie odprężające. Kakao zawiera kwasy tłuszczowe jednonienasycone, witaminy z grupy B oraz fosfor, cynk i żelazo. Kakao może mieć działanie narkotyzujące, dlatego nie powinno się go podawać małym dzieciom w dużych ilościach.
Podsumowując pyszna babka świetnie sprawdzi się jako deser. Babka doskonale komponuje się podana do kawy i herbaty podczas spotkania z rodziną i znajomymi. Babka jest dobra do spożycia od razu po upieczeniu. Można ją przechowywać w temperaturze pokojowej pod przykryciem przez 2-3 dni. Wypieki domowe są znacznie zdrowsze niż kupowane w sklepie. Babka to sprawdzony przepis na wspaniałe ciasto.
Alergeny w babce na maślance
Lista alergenów dla babki na maślance przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
- Bułka tarta
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- maślanka 3%
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze babki na maślance
Babka na maślance to słodki domowy wypiek niezawierający dodatku konserwantów oraz sztucznych wypełniaczy. Babka zawiera dużą ilość węglowodanów prostych, które gwałtownie podnoszą poziom glukozy we krwi.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.