Babeczki szpinakowe
- Szpinak mrożony (400 g)
- Ser Feta (200 g)
- Mąka pszenna typ 500 (400 g)
- Proszek do pieczenia (4 g)
- Jajko (2 szt.)
- Oliwa z oliwek (100 ml)
- Mleko 2% (80 ml)
Przepis na babeczki szpinakowe krok po kroku
Pokrój fetę w drobną kostkę.
W misce wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia i sól.
W osobnej misce wymieszaj szpinak, jajka, oliwę i mleko.
Dodaj suche składniki do mieszanki szpinakowej. Wrzuć fetę.
Rozłóż masę równomiernie w papilotkach do muffinek.
Piecz około 20 minut w 180 st. C.
Więcej informacji na temat babeczek szpinakowych
Babeczki szpinakowe to doskonała opcja na śniadanie, czy kolację. Są smaczne i niezwykle ciekawe. Całość można zrobić w kilka chwil, używając kilku prostych składników.
Przepis na babeczki szpinakowe to wspaniała opcja na obiad, ale również na kolację. Choć są wytrawne, robią taką samą furorę jak te na słodko. To smaczne muffinki dla całej rodziny. Choć to muffiny śniadaniowe, można je również podawać na kolację czy podwieczorek. Są naprawdę sycące i pożywne, wszystko to ze względu na dodatek jajek i sera feta. To idealna przekąska dla osób na diecie redukcyjnej. Odpowiednia ilość czosnku sprawia, że wcale nie jest mdły czy bez smaku. Do tego dania równie dobrze można wykorzystać świeży szpinak, który wystarczy lekko poddusić. W tym przepisie szakszuka robiona jest ze szpinakiem mrożonym, który jest tani i łatwo dostępny, dzięki temu można po niego sięgać w każdej chwili. Bardzo często znajduje się w domowej spiżarni. Choć może się wydawać, że w wersji mrożonej szpinak ma mniej wartości odżywczych, nie jest to do końca prawda. Mrożenie tylko nieznacznie wpływa na spadek ilości witamin i składników mineralnych, dlatego nie trzeba się wcale go obawiać i śmiało można, sięgać po zamrożone warzywa. W tym wypadku szpinak dodaje całości całkiem sporo substancji prozdrowotnych. Jest świetnym źródłem kwasu foliowego i witaminy K, która wspiera zdrowie układu krwionośnego. Jest też bogaty w chlorofil, zielony barwnik, który dostarcza magnezu, a także jest wspaniałym przeciwutleniaczem, chroniącym komórki przed wpływem niekorzystnego działania czynników zewnętrznych.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić babeczki szpinakowe, które będą pyszne, a przy okazji łatwe, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. Wszystkie składniki znajdziesz w swojej spiżarni. Głównym jest oczywiście szpinak, który łączy się z serem. Obok szpinaku, najważniejszym składnikiem są jajka. To wspaniałe źródło białka, które doskonale wpływa na sytość, przez co zjedzenie muffinki zaspokaja głód na długi czas. Najlepiej wybierać te z wolnego wybiegu czy ekologiczne. To przepis bardzo uniwersalny, choć pojawia się w nim szpinak i ser, można zamienić ją na inne warzywa, sprawdzą się zarówno pomidory, jak i cukinia, czy oliwki. Wszystko zależy od preferencji i dostępności. Można również dodać szynki, jeśli zależy nam na bardziej sycącej opcji.
Alergeny w babeczkach szpinakowych
Lista alergenów dla babeczek szpinakowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Feta
- Mleko 2%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze babeczek szpinakowych
To zdrowa opcja, która zawiera sporo białka i witamin.
Energia i białka
(128g)
Węglowodany
(128g)
Tłuszcze
(128g)
Witaminy
(128g)
Składniki mineralne
(128g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.