Arancini
- Ryż do risotto (600 g)
- Cebula - 4 duże sztuki (400 g)
- Ziemniaki późne - 4 średnie sztuki (400 g)
- Suszone grzyby (100 g)
- Masło klarowane (200 g)
- Jajko (4 szt.)
- Bułka tarta (250 g)
- Ser Mozzarella (250 g)
- Olej rzepakowy (500 ml)
- Bulion warzywny (700 ml)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (30 g)
Przepis na arancini krok po kroku
Obierz cebulę z łuski i posiekaj drobno razem z czosnkiem.
Na patelni rozgrzej olej, zeszklij cebulę i czosnek.
Dodaj ryż i masło klarowane.
Smaż ryż, aż zrobi się przeźroczysty, wlej bulion i gotuj na średnim ogniu co jakiś czas mieszając.
Gdy ryż wchłonie cały bulion dodaj masło pokrojone w kostkę i starty parmezan, dopraw do smaku.
Suszone grzyby zalej wrzącą wodą i przykryj talerzykiem.
Ziemniaki obierz i pokrój w drobną kostkę.
Posiekaj drobno cebulę.
Na patelni rozgrzej masło klarowane i zeszklij cebulę, dodaj ziemniaki i smaż do miękkości, na koniec dodaj posiekane grzyby i podgrzej razem.
Do wystudzonego farszu dodaj natkę pietruszki, startą mozzarellę i dwa ubite jajka, wymieszaj.
Masę ryżową formuj w rękach na placek, na jego środek wyłóż farsz i zwiń w kulkę.
Ubij jajko i maczaj w nim arancini.
Panieruj w bułce tartej.
W garnku rozgrzej olej rzepakowy i smaż arancini, powinny być złote.
-
Gołąbki bez zawijania
-
Risotto
-
Futomaki
-
Papryka faszerowana
-
Ryż z jabłkami
-
Kurczak curry
-
Szyszki
-
Faszerowana papryka
-
Shoarma
-
Pomidorowa
-
Ryż na mleku
-
Ryż z warzywami
-
Kurczak po chińsku
-
Sałatka z ryżu i tuńczyka
-
Kleik ryżowy
-
Sałatka z tuńczykiem i ryżem
-
Zapiekanka gyros
-
Gołąbki z kapusty włoskiej
-
Dania z ryżem
Więcej informacji na temat arancini
Arancini to tradycyjne sycylijskie danie. Włoska potrawa powstaje na bazie ryżu z farszem, który smaży się na oleju. Przygotowywać je można w wielu wersjach smakowych i każdy nawet najbardziej wymagający smakosz znajdzie swoje ulubione arancini. Przepis na arancini jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia arancini potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: ryż arborio, cebula, suszone grzyby, ziemniaki, czosnek, natka pietruszki, bułka tarta, mozzarella, bulion warzywny, parmezan, jajko, sól, pieprz, masło klarowane, oregano, suszone pomidory z chilli.
Jak zrobić grzybowe arancini? Obierz cebulę z łuski i posiekaj drobno razem z czosnkiem. Na patelni rozgrzej olej i zeszklij cebulę i czosnek. Na patelnię dodaj ryż i dodaj masło klarowane. Smaż ryż, aż zrobi się biały, następnie wlej bulion i gotuj na średnim ogniu, co jakiś czas mieszając. Gdy ryż wchłonie cały bulion, dodaj masło pokrojone w kostkę i starty parmezan, dopraw solą, pieprzem, oregano i suszonymi pomidorami z chilli. Suszone grzyby zalej wrzącą wodą i przykryj talerzykiem. Ziemniaki obierz i pokrój w drobną kostkę. Posiekaj drobno cebulę. Na patelni rozgrzej masło klarowane i zeszklij cebulę, dodaj ziemniaki i smaż do miękkości, na koniec dodaj posiekane grzyby i podgrzej razem. Do wystudzonego farszu dodaj startą mozzarellę i ubite jajko, wymieszaj. Masę ryżową formuj w rękach na placek, na jego środek wyłóż farsz i zwiń w kulkę. Ubij jajko i maczaj w nim kulki. Następnie panieruj w bułce tartej. W garnku lub na wysokiej patelni rozgrzej olej rzepakowy i smaż arancini, powinny być złote.
Podsumowując arancini czy ryżowe kulki to doskonała propozycja na przekąskę podczas spotkania ze znajomymi i rodziną. Włoska potrawa z nadzieniem w panierce nie nadaje się do odgrzewania, najlepsza jest tuż po przygotowaniu. Ryżowe kulki z mozzarellą świetnie sprawdzą się dla dzieci, natomiast te z mięsem mielonym możesz podać na kolację w towarzystwie zielonej sałatki. Arancini wegetariańskie najczęściej przygotowuje się z gulaszem warzywnym.
Alergeny w arancini
Lista alergenów dla arancini przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
- Ser Mozzarella
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze arancini
Arancini to danie zawierające dużą ilość węglowodanów oraz tłuszczu. Jest wysokokaloryczne, dlatego powinny ograniczać jego spożycie osoby dbające o linie. Arancini najlepiej podawać z sałatą, aby danie miało więcej błonnika.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.