Arak
- Rodzynki (500 g)
- Cukier (500 g)
- Wódka (3000 ml)
Przepis na arak krok po kroku
Rodzynki pokrój drobno i razem z cukrem wsyp do garnka z 2,5 litrami wody. Dodaj 30 g anyżu.
Gotuj całość przez 1 godzinę.
Rodzynki przecedź, a sok zmieszaj z 3 litrami wódki.
Odstaw na 2-3 dni.
Przelej do butelek i odstaw na 2 tygodnie.
Więcej informacji na temat araku
Arak to bardzo mocny alkohol, kojarzony głównie z kuchnią libańską. Jest bardzo aromatyczny, jego główna nuta to anyż. Z tym przepisem zrobisz go samodzielnie.
Przepis na arak to doskonały pomysł na ciekawy napój alkoholowy, produkowany i popularny głównie na wschodzie. Tradycyjnie arak jest otrzymywany przez destylację sfermentowanego zacieru ryżowego lub daktylowego, z dodatkiem melasy z trzciny cukrowej. Czasami spotyka się również alkohol na bazie soku winogronowego lub z rodzynek. Ten napój swoją ostrość zawdzięcza połączeniu nuty anyżowej z wysoką zawartością alkoholu. Arak wykorzystywany jest jako dodatek do herbaty, kawy, grogu, ponczu. Nie znajduje zastosowania w produkcji drinków.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić arak, by był domowy, ale również smaczny, to ten prosty przepis będzie doskonałym wyborem. Pozwoli przygotować Ci ten alkohol w domu. Jego produkcja jest niezwykle prosta, dlatego na pewno poradzi sobie z nim nawet początkująca osoba. W sklepie można zwykle spotkać arak, gdzie zawartość alkoholu wynosi pomiędzy 40% a 80%. Jest to więc alkohol mocny. Ten przygotowywany w domu również jest dość aromatyczny i silny. Dlatego zwykle wypija się go w małych ilościach. Jest to bezbarwny i niesłodzony bliskowschodni trunek zaliczany do grupy destylatów roślinnych i korzennych, który powiązany jest z wieloma podobnymi alkoholami produkowanymi w krajach wokół basenu Morza Śródziemnego. Proces produkcji Araku polega na dwukrotnej destylacji sfermentowanego soku. Kluczowe znaczenie dlatego alkoholu jest wymieszanie pierwszego destylatu z ziarnem anyżu, który jest najsilniej zaakcentowanym składnikiem trunku. Arak zwykle poddaje się sezonowaniu przez 6-12 miesięcy. Im dłuższy czas leżakowania, tym lepszy smak trunku. Najszlachetniejsze odmiany araku pozostawiane są „samym sobie” przez lata. Alkohol Arak jest zwykle produkowany w Syrii, Iraku, Libanie i Iranie. Proces destylacji alkoholu nie był powszechnie stosowany do produkcji napojów alkoholowych. Arak był prawdopodobnie wytwarzany przez chrześcijańskie i żydowskie mniejszości narodowe.
Alergeny w araku
Lista alergenów dla araku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na arak
Wartości odżywcze araku
Ten alkohol nie powinien gościć w menu zbyt często, gdyż jest niebezpieczny dla zdrowia.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.