Pierogi ukraińskie
Opublikowano: 12.09.2021 r.
Kapusta kiszona, ziemniaki oraz cebula to główne składniki tradycyjnych pierogów ukraińskich. Farsz z ich udziałem jest wyjątkowo aromatyczny i sycący. Ciasto zawiera mąkę pszenna, wódkę i jajko, co sprawia, że jest elastyczne i dobrze się formuje. Do smażenia wykorzystujemy olej rzepakowy, dzięki któremu pierogi są złociste i chrupiące.
Składniki dla 6 porcji:
- Mąka pszenna typ 500 - 300 g (2 pełne szklanki)
- Wódka - 50 ml
- Olej rzepakowy - 1015 ml (4 szklanki i 1 łyżka)
- Jajko - 1 szt.
- Kapusta kiszona - 250 g
- Ziemniaki późne - 200 g
- Cebula - 100 g (1 szt)
- Oliwa z oliwek - 30 ml (2 łyżki)
- Przyprawy - sól, pieprz, mielony czosnek
Liczba porcji: 6
Będziesz potrzebować:
- kuchenka, duży garnek, stolnica, wałek
Przepis krok po kroku
- Kapustę posiekaj na mniejsze kawałki, włóż do garnka, zalej wodą. Dodaj ziele angielskie i liść laurowy. Gotuj do pełnej miękkości przez około 40 minut.
- Ziemniaki obierz, pokrój na mniejsze kawałki, zalej wodą, dodaj odrobinę soli i gotuj do miękkości około 30 minut. Po tym czasie przeciśnij przez praskę i połącz z kapustą.
- Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż na niej cebulę, by się zeszkliła. Dodaj cebulę do pozostałych składników farszu. Dopraw całość solą, pieprzem i czosnkiem. Dokładnie wymieszaj.
- Do dużej miski przesiej mąkę. Dodaj szczyptę cukru, soli, alkohol, 1 łyżkę oleju i wlej połowę szklanki ciepłej wody. Do ciasta wbij 1 jajko i dokładnie wymieszaj wszystkie składniki rękami. Z ciasta wyrób kulkę i włóż ją do lodówki na 30 minut.
- Ciasto wyciągnij z lodówki i porządnie rozwałkuj. Za pomocą szklanki wytnij z niego kółka. Każde koło zegnij na pół i do środka włóż farsz. Brzegi dobrze sklej razem.
- W garnku rozgrzej dobrze olej. Gdy będzie gotowy smaż w nim pierogi małymi partiami, po 2 - 3 minuty z każdej strony.
Komentarz dietetyka
To zdrowe danie, jednak ma dość wysoki indeks glikemiczny i jest ciężkostrawne. Całość można upiec w piekarniku, by zmniejszyć zawartość tłuszczu, a do ciasta użyć mąki pełnoziarnistej.
~ Patrycja Czerwiak, psychodietetyk, dietetyk kliniczny