Paszteciki wigilijne z pasztetem i pieczarkami w cieście naleśnikowym
Opublikowano: 06.05.2021 r.
Pieczarki, cebula, czosnek i pasztet drobiowy to główni bohaterowie naszych pasztecików wigilijnych. Już od samego początku w kuchni roznosi się niesamowity aromat smażonych pieczarek i cebuli. Do tego dochodzi pasztet drobiowy, który nadaje farszowi kremowej konsystencji i głębokiego smaku. Wszystko to owinięte cienkim ciastem naleśnikowym z mąki pszennej, jajek i mleka – prosto, ale pysznie!
Składniki dla 12 porcji:
- Mąka pszenna typ 500 - 180 g
- Jajko - 5 szt.
- Mleko 2% - 500 ml
- Olej rzepakowy - 80 ml
- Masło klarowane - 10 g
- Pieczarki - 500 g
- Cebula - 100 g
- Czosnek - 20 g
- Bułka tarta - 100 g
- Pasztet drobiowy - 500 g
- Przyprawy - sól, pieprz, ocet spirytusowy
Liczba porcji: 12
Będziesz potrzebować:
- patelnia duża, duży garnek, mikser, duża miska, patelnia naleśnikowa 22 cm
Przepis krok po kroku
- Zacznij od przygotowania naleśników. Mąkę dodaj do miski. Wbij do niej 3 jajka, dodaj mleko oraz 40 g oleju. Przypraw łyżeczką soli. Wymieszaj ciasto na gładką masę. Najlepiej za pomocą miksera lub rózgi. Ciasto nie powinno mieć grudek. Rozgrzej patelnię i usmaż naleśniki. Powinno wyjść około 12-14 sztuk.
- Na maśle usmaż bardzo drobno posiekaną cebulę, czosnek oraz pieczarki starte na tarce (przez około 5 minut). Dodaj do smażenia szczyptę soli i pieprzu. Wystudź.
- Pasztet wymieszaj z wystudzonymi warzywami. Dopraw do smaku.
- Wystudzone naleśniki posmaruj farszem. Farsz nałóż na środku zostawiając około 4 centymetry wolnego brzegu. Złap dwa równoległe brzegi naleśnika i połóż je na farszu. Trzymając ciasto zawiń trzeci bok naleśnika w rulon. Uważaj by farsz nie wyleciał.
- Rozgrzej 40 g oleju na patelni. Jajka roztrzep z odrobiną octu, solą i pieprzem. Panieruj krokiety najpierw w jajku a następnie obtocz w bułce tartej. Zapanierowane paszteciki wykładaj na patelnię z rozgrzanym olejem. Smaż przez około 4 minuty na złocisty kolor z każdej strony. W razie potrzeby można dodać więcej oleju do smażenia.
- Usmażone paszteciki wykładaj na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, by odsączyć je nieco ze zbyt dużej ilości tłuszczu.
- Gotowe paszteciki można przełożyć do naczynia żaroodpornego i wstawić do piekarnika by utrzymać dłużej ciepło. Podawaj ciepłe paszteciki z gorącym barszczykiem.
Komentarz dietetyka
Potrawa ma średni indeks glikemiczny. By zwiększyć wartość odżywczą można mąkę pszenną wymienić na mąkę pełnoziarnistą. Można także paszteciki upiec by zmniejszyć ilość dodawanego tłuszczu.
~ Paulina Lipińska, specjalista w dietoterapii nadwagi i otyłości