Mizeria do słoików
Opublikowano: 27.03.2023 r.
Sól, cukier, ocet spirytusowy i koperek – to kluczowe składniki do przygotowania mizerii do słoików, która zachwyci swoim smakiem także poza sezonem. Dzięki nim ogórki zachowają idealną chrupkość i aromat, a całość będzie doskonałym dodatkiem do różnych dań przez cały rok.
Składniki dla 3 porcji:
- Sól - 15 g
- Cukier - 10 g
- Ocet spirytusowy - 45 ml
- Koperek - 2 g
- Przyprawy - sól, ocet spirytusowy, koper, cukier
Liczba porcji: 3
Będziesz potrzebować:
- duża miska, miska, łyżka
Przepis krok po kroku
- Umyj dokładnie ogórki i odkrój obie końcówki.
- Obierz wszystkie ogórki i pokrój w cienkie plasterki lub zetrzyj na tarce na grubych oczkach.
- Na pokrojone ogórki wysyp sól i cukier oraz wylej ocet i wszystko wymieszaj ze sobą.
- Odstaw tak przygotowaną mieszankę na godzinę, by ogórki puściły wodę i wszystkie składniki się połączyły. Dodaj świeżo posiekanego koperku i dokładnie wymieszaj.
- Wyparz słoiki i nakrętki.
- Wypełnij słoiki przygotowaną mizerią, pozostawiając około 2-3 cm wolnej przestrzeni przed nakrętką. Pozbądź się pęcherzyków powietrza. Zakręć słoiki.
- Aby można było odstawić słoiki z mizerią do piwniczki, należy je jeszcze poddać krótkiej pasteryzacji. Na dnie szerokiego garnka umieść ściereczkę bawełnianą lub nową pieluchę tetrową. Słoiki ułóż jeden obok drugiego, ale tak, by nie stykały się ze sobą. Wlej wodę do maksymalnie 3/5 wysokości słoików. Ustaw średnią moc palnika i doprowadź wodę do wrzenia. Zmniejsz moc do małej i pasteryzuj tak słoiki przez około 10-12 minut.
- Po wyjęciu słoików z garnka można je dodatkowo "otulić" ręcznikiem, by wolniej się studziły. Wszystkie nakrętki powinny się zassać. Jeśli po całkowitym przestudzeniu nakrętki nadal odbijają, to można spróbować powtórzyć pasteryzację drugim sposobem. Jeśli nadal nakrętka się nie zasysa, oznacza to, że jest wadliwa i słoik trzeba umieścić w lodówce. Taką mizerię zjadaj na bieżąco. Zdarza się jednak i tak, że po podłożeniu słoików do lodówki okazuje się, że po naciśnięciu na nakrętkę, ta nie odkształca się już i słoik można odstawić do piwniczki.
- Słoiki przechowuj w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Najlepsza będzie piwniczka, w której temperatura nie przekracza 15 stopni, jednak i zacienione i suche pomieszczenie, gdzie temperatura wynosi 19 st. C, też będzie ok. Mizerię do słoików można jeść od razu po zrobieniu. Nie będzie ona jednak wyglądać i smakować identycznie jak ta szykowana ze świeżych ogórków. Ogórki z mizerii na zimę będą miały bledszy kolor oraz będą miększe. Po wyłożeniu mizerii polecam odlać nadmiar słonej wody i dopiero dodawać do ogórków śmietaną lub jogurt. W razie potrzeby dodaj też trochę soli i pieprzu. Smacznego.
Komentarz dietetyka
Mizeria do słoików to dobry pomysł na zimowe przetwory. Wersja z zielonymi ogórkami w zalewie to pyszne i orzeźwiające danie. Warto pamiętać, żeby wybierać jak najświeższe ogórki i nie przesadzać z ilością soli i cukru w zalewie. Mizeria do słoików to także łatwy sposób na dłuższe przechowywanie i wykorzystanie sezonowych warzyw.
~ Joanna Płaza, mge inż Towaroznawstwa i Dietetyki