Caponata
Bakłażan, pomidor, cebula i oliwki – to kwintesencja caponaty, klasycznego sycylijskiego dania. Dzięki dodatkowi kaparów i selera naciowego mieszanka zyskuje wyjątkowy, wyrazisty smak. Całość skąpana jest w oliwie z oliwek i doprawiona octem winnym, co nadaje jej wyjątkowej harmonii i niepowtarzalności. Tajemnica tkwi w prostocie, a efekt jest zawsze znakomity!
Składniki dla 4 porcji:
- Bakłażan - 500 g (2 sztuki)
- Oliwa z oliwek - 50 ml
- Cebula - 50 g (1 mała sztuka)
- Seler naciowy - 50 g
- Ocet winny - 25 ml
- Pomidor - 600 g
- Kapary - 25 g
- Oliwki zielone marynowane konserwowe - 50 g
- Przyprawy - sól, pieprz, bazylia
Będziesz potrzebować:
- patelnia duża, kuchenka
Przepis krok po kroku
- Bakłażana pokrój na plastry, obsyp go solą i pozostaw na kilka minut. Gdy na bakłażanie pojawią się krople wody wytrzyj je ręcznikiem papierowym a warzywo pokrój w kostkę.
- Cebulę obierz i pokrój w kostkę, selera umyj i pokrój w plasterki. Pomidory sparz wrzątkiem, obierz je ze skórki i pokrój w kostkę.
- Na patelni rozgrzej łyżkę oliwy, następnie podsmaż na niej bakłażana przez około 10 minut, mieszając od czasu do czasu. Następnie bakłażana przełóż do miseczki.
- Na tą samą patelnię wlej pozostały olej, zeszklij na nim cebulę, następnie dodaj do niej selera i smaż aż warzywa zmiękną.
- Do cebuli i selera dodaj ocet, podgotuj chwilę, aby ocet wyparował.
- Następnie dodaj pomidory i przyprawy, całość duś pod przykryciem przez około 10 minut.
- Na koniec dodaj kapary i oliwki, składniki wymieszaj. Następnie dodaj podsmażonego bakłażana i wymieszaj.
- Danie podawaj na ciepło lub na zimno.
Komentarz dietetyka
Bakłażan jest warzywem niskokalorycznym, dlatego idealnie sprawdzi się w diecie osób odchudzających się. Dodatkowo jest dobrym źródłem potasu, wapnia, magnezu czy błonnika. Bakłażan znany jest również pod nazwą oberżyny. Warzywo to posiada właściwości detoksykacyjne, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego czy jego spożywanie wspomaga obniżenie poziomu cholesterolu.
~ Magda Panek, dietetyk kliniczny