Zakup odpowiedniej płyty indukcyjnej

Zakup płyty indukcyjnej wymaga dobrego przemyślenia wielu kwestii. Urządzenie należy przecież dopasować do własnych wymagań, ale też do warunków w naszej kuchni.

Pod uwagę należy brać wymiary, ilość pól grzewczych, zalecenia producenta dotyczące miejsca montażu i zabudowy pod płytą, a także moc i funkcje dodatkowe.

Dopasowanie płyty indukcyjnej do indywidualnych potrzeb i przestrzeni kuchennej

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru płyty indukcyjnej jest wielkość. W sprzedaży dostępne są rozmaite modele z różną ilością pól grzewczych — od jednego przez klasyczne cztery po sześć, a nawet osiem. Oznacza to, że płyta może mieć od około 30 cm do nawet 120 cm szerokości, przy czym ich głębokość to przeważnie 51-52 cm.

Co istotne, pola grzewcze same mogą mieć różne kształty i wymiary. Klasyczne są pola okrągłe, ale coraz częściej spotyka się płyty indukcyjne z blisko położonymi polami prostokątnymi. Taki układ pozwala na parowanie pól i włączanie określonej ich ilości w zależności od wielkości garnka.

Zakup płyty indukcyjnej trzeba zatem dostosować do indywidualnych potrzeb (im więcej gotujemy, tym więcej pól grzewczych się przyda), a także do miejsca, jakie mamy w kuchni.

Warto podkreślić, że autonomiczne płyty indukcyjne wpuszcza się w blat kuchenny. Zabudowa musi być zatem odpowiednio duża, by pozwalała na wycięcie właściwego otworu.

Musimy też pamiętać, że płyty indukcyjne wymagają chłodzenia, czyli dostępu powietrza. To bardzo ważna kwestia przy wyborze miejsca montażu i dostosowywaniu szafek kuchennych pod indukcją. Brak dobrego przepływu powietrza może bowiem doprowadzić do przegrzania i awarii płyty.

Płyty standardowe oraz z funkcjami dodatkowymi

Za standardowe płyty indukcyjne uznaje się te, które imitują klasyczne kuchnie gazowe. Są to zatem modele 4-palnikowe, z okrągłymi polami grzewczymi o różnej średnicy i mocy. Wyróżnia je prosta obsługa, standardowa funkcjonalność i brak rozbudowanych funkcji dodatkowych. To ekonomiczny wybór dla osób szukających wydajnego, oszczędnego urządzenia o podstawowej funkcjonalności.

Bardziej wymagający mogą jednak skusić się na zakup płyty indukcyjnej z dodatkowymi funkcjami i udogodnieniami. Do najpopularniejszych należą:

  • Auto Bridge (Flexi) — to opcja automatycznie uruchamia dodatkowe pola grzewcze w odpowiedzi na postawienie dużego garnka. To dobra funkcja dla tych, którzy gotują w większych naczyniach, dla których jedno pole jest zbyt małe.
  • Power Boost (Booster) — opcja szybkiego gotowania, która na krótki czas uruchamia maksymalną moc cewki. W przypadku najlepszych modeli ta funkcja pozwala na zagotowanie 2 litrów wody w zaledwie 3 minuty.
  • Płynna regulacja temperatury — płyty indukcyjne pozwalają na regulowanie mocy grzewczej w kilku stopniach. Oznacza to, że temperatura zmienia się skokowo, co dla wielu osób jest niewygodne. Nie ma bowiem możliwości dokładnej regulacji, jak to ma miejsce w przypadku palników gazowych. Istnieją jednak płyty indukcyjne z bardziej płynną regulacją. W istocie również odbywa się ona skokowo, ale jest tu więcej poziomów, a skoki są mniejsze, co pozwala na większą precyzję ustawienia temperatury.
  • Inne popularne funkcje to m.in. Timer, czyli ustawienie czasu działania poszczególnych palników lub całej płyty, Pauza pozwalająca na chwilowe zatrzymanie grzania i szybki powrót do wcześniejszych ustawień czy blokada panelu sterującego, która np. chroni urządzenie przed dziećmi lub przypadkowymi zmianami ustawień.

Takich opcji dodatkowych może być znacznie więcej. Niektóre płyty indukcyjne można np. sparować z okapem lub podłączyć do Wi-Fi i aplikacji na telefon, co pozwala na zdalne monitorowanie i sterowanie gotowaniem. Zaawansowane modele mają też różne czujniki pilnujące efektów gotowania, gotowe programy odpowiednie do dań różnego typu i wiele innych udogodnień, które są bardziej lub mniej przydatne w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji

Zakup płyty indukcyjnej o odpowiedniej mocy

Przy zakupie płyty indukcyjnej nie możemy jednak kierować się wyłącznie gabarytami czy przydatnymi dla nas funkcjami. Absolutnie kluczową kwestią jest też moc. Ma ona znaczenie nie tylko dla wydajności urządzenia, ale też dla sposobu jego podłączenia.

W sprzedaży dostępne są płyty indukcyjne o bardzo różnej mocy. Najsłabsze z nich mają 2,8 kW, a najmocniejsze nawet 12 kW. Co ważne, podłączenie płyty indukcyjnej może wymagać albo sieci 1-fazowej (na 230 V), albo “siły”, czyli sieci 3-fazowej.

Słabsze modele (od 2,8 do 4,7 kW) to płyty indukcyjne podłączane do sieci na 230 V. Wystarczy tu zatem zwykłe gniazdko (choć lepszym rozwiązaniem jest podłączenie “na sztywno”). Takie płyty indukcyjne mają jednak niewielką moc, co oznacza, że grzeją wolniej i słabiej.

Warto więc wybrać mocniejsze płyty indukcyjne podłączane do sieci 3-fazowej. Wymagają one oczywiście odpowiedniej instalacji, ale oferują zdecydowanie wyższą moc, a więc większą funkcjonalność. Podkreślmy, że najbardziej popularne płyty tego rodzaju osiągają moc 7,2 - 7,4 kW. Jednak duże modele z większą ilością pól grzewczych mogą mieć nawet 10 - 12 kW.

Wybór odpowiedniej mocy zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb i preferencji, ale również od warunków mieszkaniowych. Mocniejsze urządzenia wymagają odpowiedniej instalacji. Chodzi nie tylko o montaż gniazda siłowego w kuchni, ale też o właściwy wybór przewodów, zabezpieczeń i poprawne podłączenie płyty indukcyjnej do rozdzielnicy.

Trzeba także pamiętać o mocy przyłączeniowej, a więc maksymalnej, jaką może “udźwignąć” nasza sieć, jak i o mocy umownej, a więc zadeklarowanej przy podpisywaniu umowy z dostawcą energii. Tu trzeba uważać, bo w wielu przypadkach tzw. starego budownictwa moc umowna dla jednego mieszkania (w budynkach wielorodzinnych) to zaledwie 5,5 kW, a więc mniej niż moc najbardziej popularnych płyt indukcyjnych! W takim przypadku trzeba wybrać słabszy model lub złożyć wniosek o zwiększenie mocy umownej u dostawcy energii.

Przygotowanie do podłączenia płyty indukcyjnej

Przed podłączeniem płyty indukcyjnej trzeba odpowiednio przygotować miejsce i całą instalację. W wielu przypadkach może to wymagać przebudowy domowej sieci elektrycznej, szczególnie gdy myślimy o mocnej płycie podłączanej do sieci 3-fazowej.

Przygotowanie do podłączenia płyty indukcyjnej wymaga też zorganizowania miejsca na urządzenie. Należy wyciąć odpowiednie otwory w blacie kuchennym, uwzględnić położenie okapu, ale też innych elementów wyposażenia kuchni. Istotne będzie zachowanie właściwych odstępów czy zabezpieczenie płyty przed wilgocią

Wybór miejsca, wymagane odstępy i wymiary

Zanim zaczniemy montaż, wybierzmy odpowiednie miejsce. W wielu przypadkach będzie ono zdeterminowane położeniem gniazda (lub puszki z końcówkami przewodu) do podłączenia płyty indukcyjnej.

Pod uwagę warto brać też umiejscowienie okapu (płyta powinna być centralnie pod nim), ale też np. zlewozmywaka. Odradza się bowiem podłączenie płyty indukcyjnej tuż przy źródle wody, bo grozi to zalaniem i uszkodzeniem urządzenia.

Jednak, nawet gdy płytę montujemy z dala od zlewu, otwór w blacie powinniśmy zabezpieczyć przed wilgocią. Na ranty wycięcia można np. założyć specjalne uszczelki lub użyć silikonu.

Bezwzględnie należy też zachować prześwit pod płytą indukcyjną. Minimum to 2,5 cm, ale producenci poszczególnych urządzeń często podają własne zalecenia. Taka szczelina pozwala na przepływ powietrza i zapewnia chłodzenie płyty indukcyjnej, co jest istotne dla jej prawidłowego działania i uniknięcia awarii.

Przy wyborze miejsca na podłączenie płyty indukcyjnej warto też brać pod uwagę wysokie temperatury. O ile sama płyta nie grzeje się zbytnio poza wyznaczonymi polami, o tyle stojące na niej garnki już tak. Dlatego płytę najlepiej montować z dala od elementów podatnych na wysokie temperatury. Warto też wybrać odpowiedni, odporny blat.

Przygotowanie sieci elektrycznej do podłączenia płyty indukcyjnej

Jedną z najważniejszych kwestii jest właściwe przygotowanie sieci elektrycznej do podłączenia płyty indukcyjnej.

Niezależnie od mocy, zaleca się podłączenie płyty indukcyjnej do indywidualnego obwodu. Oznacza to osobny przewód (odpowiedni dla danej sieci) połączony bezpośrednio z domową rozdzielnicą. Taką instalację najlepiej zaplanować już na etapie projektowania mieszkania. Jeśli nie zostało to zrobione, konieczne będzie kucie bruzd w ścianach pod przewody i otworu pod gniazdo.

Chodzi o to, by na takim obwodzie nie pracowały dodatkowe urządzenia, co zabezpiecza sieć przed przeciążeniami. Nie podłączamy więc rozdzielaczy, przedłużaczy i listew do gniazda, do którego podłączona jest płyta indukcyjna.

Oczywiście projekt i położenie, a przede wszystkim podłączenie instalacji najlepiej zlecić doświadczonemu elektrykowi.

Podłączenie płyty indukcyjnej do rozdzielnicy

Poza przygotowaniem samej instalacji kluczową rolę odgrywa właściwe podłączenie płyty indukcyjnej do rozdzielnicy (skrzynki z bezpiecznikami). Wysokiej jakości rozdzielnice znajdziesz tutaj: https://preis-zone.pl/62-rozdzielnice.

Spełnione muszą tu być określone zasady bezpieczeństwa dotyczące instalacji, zabezpieczeń itp. Do podłączenia płyty indukcyjnej warto więc zatrudnić wykwalifikowanego elektryka, który zagwarantuje skuteczny i bezpieczny montaż urządzenia.

Bezpieczeństwo podłączenia płyt indukcyjnych

Kwestie bezpieczeństwa przy podłączaniu płyty indukcyjnej do rozdzielnicy wiążą się przede wszystkim z zastosowaniem odpowiednich materiałów.

Po pierwsze od płyty do rozdzielnicy musi być poprowadzony odpowiedni przewód. Wedle zaleceń większości producentów przy instalacjach 3-fazowych jego przekrój powinien wynosić co najmniej 5 x 2,5 mm2, a przy instalacjach 1-fazowych co najmniej 3 x 4 mm2.

Trzeba tu zaznaczyć, że klasyczne przewody w domowych sieciach 1-fazowych (na 230 V) przeważnie są cieńsze. Ich przekrój to często 2,5 mm2. Co więcej, w blokach mieszkalnych zdarza się, że tak cienki przewód prowadzony jest od licznika do rozdzielnicy w mieszkaniu. W takich przypadkach zwiększenie przekroju za rozdzielnicą nie ma w ogóle sensu.

Rozwiązaniem jest tu zakup płyty indukcyjnej o małej mocy lub przebudowa sieci. Na szczęście sporo urządzeń 1-fazowych spokojnie pracuje na przewodach o przekroju mniejszym niż 4 mm2. Ich podłączenie warto jednak skonsultować z elektrykiem, który dokona odpowiednich pomiarów.

Przy podłączeniu płyty indukcyjnej do rozdzielnicy ważne są także zastosowane zabezpieczenia. Stosuje się oczywiście wyłączniki nadmiarowo-prądowe o odpowiednim (wskazanym przez producenta płyty) prądzie znamionowym.

Takie zabezpieczenie (potocznie bezpiecznik) obliczane jest dla konkretnych obciążeń generowanych przez dany model płyty indukcyjnej. Właśnie dlatego nie wolno do tego samego obwodu podłączać dodatkowych urządzeń. Grozi to po prostu przeciążeniem obwodu i w najlepszym wypadku wysadzeniem korków, w najgorszym uszkodzeniem płyty lub instalacji elektrycznej.

Rola elektryka przy podłączeniu płyty indukcyjnej do rozdzielnicy

Podłączenie płyty indukcyjnej pozornie może wydawać się proste. W końcu wszystkie niezbędne informacje są zawarte w instrukcji. Laikom wydaje się też, że przecież wystarczy wcisnąć wtyczkę do odpowiedniego gniazda.

Nic bardziej mylnego. Większość płyt indukcyjnych o wysokiej mocy jest bowiem podłączana “na sztywno”, czyli bez gniazdka.

Co więcej, kluczowe jest dokonanie właściwych pomiarów, wybór odpowiednich zabezpieczeń, kabli i ich właściwe, bezpieczne podłączenie do rozdzielnicy i samej płyty indukcyjnej.

Wszystko to sprawia, że osoby niedoświadczone, bez fachowej wiedzy mogą narobić więcej kłopotu niż pożytku, narażając na niebezpieczeństwo nie tylko sprzęt, ale też siebie i swoich bliskich.

Dlatego podłączenie płyty indukcyjnej warto zlecić elektrykowi, niezależnie od tego, czy wybieramy model 1- czy 3-fazowy. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale też zachowania gwarancji. Żaden serwis nawet nie rozpatrzy roszczeń gwarancyjnych, jeśli nie przedstawimy oficjalnego protokołu podłączenia płyty przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami.

Na szczęście taka usługa nie jest droga. W zależności od regionu Polski cena za podłączenie płyty indukcyjnej waha się od około 150 do 300 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej