Wielofunkcyjne sprzęty kuchenne do małej kuchni, akademika, w podróż
Nawet w małej kuchni, akademiku czy w podróży możesz zapewnić sobie swobodę korzystania z wielu sprzętów kuchennych. Nie musisz kupować każdego z osobna i martwić się o ich przechowywanie. Wystarczy, że postawisz na modele wielofunkcyjne, które oferują wszechstronne możliwości kulinarne. Jakie sprzęty warto rozważyć? Tego dowiesz się tutaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mała kuchnia, pokój studencki, podróż – co je łączy?
Niezależnie od miejsca zamieszkania możliwość jedzenia zbalansowanych, zróżnicowanych, ciepłych posiłków to coś, czego potrzebuje każdy. Ograniczenie przestrzeni tj. mała kuchnia, a mikro, jeśli do dyspozycji jest tylko aneks kuchenny, kiepskie warunki w akademiku czy spartańskie na kempingu – każde z nich powoduje, że wybór sprzętów kuchennych należy dobrze przemyśleć, aby się nie zagracić.
Wielofunkcyjność AGD pozwala tworzyć wiele różnych potraw w jednym urządzeniu lub przy jego pomocy. Dzięki nim nie musisz rezygnować z pomocy, jaką daje współczesna technologia. Możesz gotować wygodnie, smacznie, szybko. I spokojnie, bo ze wszystkim się zmieścisz nawet na niewielkiej przestrzeni.
Wszechstronne urządzenia kuchenne to sposób nie tylko na oszczędzenie miejsca do przechowywania, ale także pieniędzy. Zamiast kupować kilka różnych sprzętów, płacisz za jeden, który daje wiele funkcji.
Opiekacz, toster, blender… Jakie sprzęty kuchenne mogą mieć wiele funkcji?
Mała kuchnia wymaga sprytnych rozwiązań. Brak miejsca do przechowywania czy niedostatecznie duży blat roboczy utrudniają korzystanie z udogodnień, jakie oferują producenci sprzętów gospodarstwa domowego… Tylko pozornie. Nie musisz mieć wielu urządzeń, aby zapewnić sobie możliwość przyrządzania różnorodnych i smacznych potraw.
Toster, opiekacz, gofrownica w jednym
Pierwszym sprzętem, który daje wiele możliwości kulinarnych, jest opiekacz 3 w 1. Tego rodzaju urządzenie łączy funkcje grilla elektrycznego, opiekacza i gofrownicy.
Za pomocą tostera 3 w 1 przygotujesz:
- grillowane mięsa, kiełbasy, warzywa i sery,
- zapiekanki, tosty,
- masę do ciasta,
- ciasto do naleśników,
- chrupiące gofry w wersjach na słodko i w wytrawnej.
Droższe modele opiekaczy 3 w 1 z wymiennymi płytami umożliwiają odgrzewanie jedzenia, smażenie naleśników. Jak widzisz, jedno urządzenie, może dać Ci możliwość przygotowywania smacznych i zdrowych posiłków.
Przy zakupie opiekacza z wymiennymi płytami zwróć uwagę na jego moc. O ile nie będzie ona miała aż tak dużego znaczenia przy grillowaniu czy opiekaniu kanapek, to do wypiekania chrupiących gofrów niezbędny jest mocny sprzęt.
Blender wielofunkcyjny – najlepszy kuchenny pomocnik
Kolejnym urządzeniem, które świetnie sprawdzi się w małej kuchni, jest blender z malakserem. Łączy w sobie funkcje rozdrabniacza, szatkownicy, miksera i blendera. Usprawnia codzienne gotowanie. Pozwala wyczarować:
- pyszne pasty kanapkowe,
- smoothies,
- zupy krem,
- różne rodzaje mas i ciast (np. na naleśniki).
Liczba akcesoriów blendera wielofunkcyjnego zależy od producenta sprzętu i wybranego modelu. Dostępne urządzenia mają różne rozmiary, do małej kuchni warto poszukać wersji mini. Zmieści się do szuflady, a więc zabierze minimum miejsca, nadal oferując wiele możliwości.
Sprzęt kuchenny do akademika – co może ułatwić studenckie życie?
Studenckie jedzenie kojarzy się z prostotą, oszczędnością oraz kulinarną kreatywnością. Brak funduszy, miejsca do gotowania, często czasu – to przyczyny, dla których statystyczny mieszkaniec akademika ma utrudnione zadanie, jeśli chce utrzymać zrównoważony styl żywienia.
Są sprzęty, które znacznie ułatwiają zadanie. Nie zabierają miejsca i dają się łatwo przenosić w razie przeprowadzki. Wielofunkcyjność zapewnia nieco komfortu i domowej atmosfery nawet w akademickich warunkach.
Jednym z takich sprzętów jest czajnik wielofunkcyjny. Pozwala nie tylko zagotować wodę, ale również ugotować makaron, jajka, podgrzać zupę lub zaparzyć większą ilość herbaty czy kawy. Niektóre modele tego typu czajników elektrycznych mają wbudowaną kontrolę temperatury i mogą ją podtrzymywać. Ta opcja sprawdzi się szczególnie podczas wydłużonego czasu nauki do egzaminów.
Czajnik wielofunkcyjny jest doskonałym urządzeniem kuchennym dla studenta. Taki sprzęt bez przeszkód można trzymać w pokoju i przyrządzać proste dania bez czekania na wolne miejsce we wspólnej kuchni.
Do akademika warto zakupić również toster 3 w 1, który umożliwi przygotowywanie pysznych i pożywnych kanapek na ciepło, grillowanie serów i wędlin, a także przyrządzanie gofrów i naleśników. Tego rodzaju urządzenia są kompaktowe, zajmują niewiele miejsca, łatwo jest utrzymać je w czystości. Są wprost idealne do akademika.
Dla tych, którzy lubią gotować i nie chcą z tego rezygnować nawet w trakcie studiów, sprawdzi się blender z malakserem. Umożliwi on tworzenie pysznych past kanapkowych czy smoothies, które są nie tylko sposobem na szybki posiłek, ale także pozwalają zachować dobrą formę.
Jaki sprzęt kuchenny warto zabrać ze sobą w podróż?
Wielofunkcyjne urządzenia kuchenne są niezwykle przydatne na kempingach czy wyjazdach, gdy dostęp do pełnowymiarowej kuchni jest ograniczony. Dzięki przenośnym sprzętom można przygotować posiłki w każdych warunkach, co znacząco poprawia komfort podróżowania i obniża koszty związane z jedzeniem w lokalach. Zabieranie swojego sprzętu do gotowania na kempingu to sposób na oszczędności. Wiele ośrodków turystycznych słynie z wysokich cen, za którymi rzadko stoi wysoka jakość potraw.
Jeśli planujesz pozostać w hotelu, a chcesz umożliwić sobie robienie szybkich i smacznych posiłków, zabierz ze sobą opiekacz z wymiennymi płytkami. Szybko i sprawnie przyrządzisz za jego pomocą kanapki na ciepło ze świeżymi warzywami lub pożywną panini. Toster 3 w 1 zajmuje tak mało miejsca, że z powodzeniem zmieści się w walizce.
Na kemping warto wyposażyć się w palnik lub kuchenkę gazową. Jest to podstawowy sprzęt, który umożliwia napicie się kawy o poranku czy przygotowanie gorącego napoju na trekking. Po wędrówce można ugotować prosty obiad lub przyrządzić posiłek liofilizowany.
Jeśli planujesz kemping na łonie natury, ale z dostępem do gniazdka elektrycznego, postaw na garnek elektryczny z parowarem. Łączy funkcję garnka, patelni, parowaru, a nawet kuchenki mikrofalowej. Idealnie sprawdzi się na kempingu, działce oraz wszędzie tam, gdzie nie ma klasycznej kuchenki, a trzeba coś ugotować.