Sos grzybowy z suszonych grzybów - 3 błyskawiczne

Sos grzybowy w sosjerce, a także sos grzybowy z suszonych grzybów - najlepsze, szybkie i smaczne przepisy
Sos grzybowy z suszonych grzybów krok po kroku, czyli 3 najlepsze przepisy na szybki sos grzybowy
ikona podziel się
Opublikowano: 01.12.2023 r., 4:00 | Autor: Paulina Lipińska

Sos grzybowy z suszonych grzybów jest fantastycznym dodatkiem do potraw. Suszone grzyby mają cudowny grzybowy aromat. Sos grzybowy z suszonych grzybów najlepiej wykonać z leśnymi uprzednio ususzonych grzybów. Bardzo dobrze do sosu wykorzystać trochę prawdziwków, kurek lub podgrzybków. Jeśli zastanawiasz się, z czym można podać sos grzybowy, to jest wiele opcji. Spróbuj przepisu na klasyczny sos grzybowy z suszonych grzybów. Na pewno posmakuje ci pyszny kremowy i bardzo dobry sos z suszonych kurek. Zaskakująco może smakować sos grzybowy na winie. Spróbuj wszystkich i wybierz najlepszy dla siebie.

Sos grzybowy z suszonych grzybów

Najprostszy sposób na śmietanowo-grzybowy sos borowikowy. Ten sos zrobisz z prawdziwkami. Pasuje do wielu dań. Będzie pyszny zarówno z mięsem jak i bez mięsa. Można podać go z kaszą, makaronem, ryżem lub z ziemniakami. Taki sos bardzo szybko się robi. Sos jest ze śmietaną, Dlatego też jest łagodny, ale o wyrazistym smaku.

Sos borowikowy jest naprawdę bardzo dobry. Polecam zrobić bitki wołowe z kaszą gryczaną oraz z tym pysznym sosem borowikowym. Do tego jako dodatek idealnie spisze się ogórek kiszony.

Delikatny sos grzybowy z suszonych kurek

Pomysł na idealny obiad to sos kurkowy, który jest bardzo dobry. Ten przepis jest szybki do wykonania. Kurki w śmietanowo-grzybowym sosie są wręcz wspaniałe w smaku. Sos jest bardzo kremowy i delikatny. Będzie smakować naprawdę każdemu, ponieważ jest bardzo aksamitny. Ten sos jest idealny do delikatnych potraw. Sos kurkowy robi się ze śmietaną. Robiąc sos na śmietanie staje się on bardzo łagodny i dobry.

Taki sos grzybowy z suszonych kurek podawaj razem z grillowaną piersią z kurczaka lub indyka oraz z dodatkiem gotowanych na parze warzyw. Najlepiej smakuje razem z ziemniaczkami opiekanymi.

Sos grzybowy na winie

Sos grzybowy na winie jest pysznym i aromatycznym dodatkiem do obiadu. Wspaniale podkręci smak potrawy poprzez dodatek wina. Sos w takim wydaniu pasuje idealnie do makaronu typu tagliatelle. Dodatek pysznego mięsa oraz pomidorków sprawia, że powstaje pyszne danie.

Jeżeli robisz sos grzybowy z makaronem tagliatelle do dania koniecznie warto dodać ser. Wtedy całe danie jest bardzo pyszne i fantastycznie kremowe.

Potrawy na bazie alkoholu w końcowym wydaniu zawierają śladowe ilości alkoholu więc warto o tym pamiętać.

Sos grzybowy z suszonych grzybów zrobisz z leśnych grzybów. Grzyby idealne na sos to podgrzybki, borowiki, koźlaki czy kurki. Można zrobić sos z kilku rodzajów grzybów na przykład z prawdziwków oraz podgrzybków. Leśne grzyby na sos grzybowy są najsmaczniejsze. Sos grzybowy to szybki pomysł na obiad. Nie jest to przepis trudny, więc łatwo go wykonać.

Suszone grzyby – jak zrobić?

Suszenie grzybów jest takim procesem, dzięki któremu grzyby nabierają wspaniałego smaku. Smak sosu jest bardzo intensywny i dobrze go czuć. Suszone grzyby można wtedy przechowywać nawet przez 2 lata.

Pierwszym sposobem jest użycie specjalnej suszarki do suszenia warzyw, owoców oraz grzybów. Drugi sposób to suszenie za pomocą piekarnika. Grzyby należy ułożyć na papierze do pieczenia. Kawałki grzybów nie powinny być zbyt duże. Suszenie powinno odbywać się przez około 10-15 minut. Piekarnik powinien być nagrzany do maksymalnie 100 stopni Celsjusza, a następnie grzyby powinny się suszyć w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach. Można to robić po kilka razy dopóki grzyby nie będą całkiem suche. Jeszcze jedną wersją jest po prostu suszenie na słońcu. Takie grzyby mogą być ułożone na przykład na blaszce, która jest wyłożona papierem do pieczenia. Również można je nawlec na nitkę i w ten sposób też mogą się suszyć na słońcu. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy grzyby są już dobrze ususzone, to dobrym wyznacznikiem jest to, że grzyby nie są gumiaste i bardzo łatwo się łamią.

To warto wiedzieć o leśnych grzybach

Suszone grzyby leśne nie są produktem, który jest polecany dla małych dzieci. Zalecenia mówią, że grzybów leśnych najlepiej nie podawać do 12 roku życia. To jest spowodowane ciężkostrawnością oraz możliwymi toksycznymi substancjami występującymi w grzybach leśnych. O ile dorosła osoba jest większa i na nią pewna ilość niektórych składników w grzybach nie wykaże żadnych skutków, o tyle dla dziecka to może być bardzo nieprzyjemna w skutkach potrawa.

Suszone grzyby przechowuj w bardzo szczelnie zamkniętym pojemniku, tak by nie mogło się do nich dostać, choćby odrobinę wody. Wtedy czas przechowywania będzie bardzo długi.

Z czym podawać sos grzybowy z suszonych grzybów?

Sos grzybowy z suszonych grzybów będzie pasować przede wszystkim do każdego rodzaju kaszy, ryżu, makaronu oraz ziemniaków. Sos grzybowy można podawać również z mniej oczywistymi potrawami takimi jak placki ziemniaczane, kluski śląskie, pyzy, kluski na parze a nawet z naleśnikami.

Dobry dodatek do potraw z sosem grzybowym są to kiszonki. Wszelkiego rodzaju warzywa kiszone i konserwowe lub sałatki są przepyszne w połączeniu z sosem. Do tego dodaj mięso i ulubiony dodatek w formie na przykład ziemniaków lub makaronu. Mięso pasuje każde – czy to drób czy wołowina. Każdy będzie dobrze pasować do sosu.

Sos grzybowy z suszonych grzybów pasuje do wielu dań. Będzie odpowiednim sosem do takiego dania jakim jest kaszotto z kurczakiem. Przepyszne kaszotto z kurczakiem w połączeniu z tym sosem będzie wyśmienite. Tego kaszotta z kurczakiem koniecznie spróbuj.

ikona podziel się Przekaż dalej
Skomentuj
~Maciek / 13 grudnia 2022 07:12
Sos grzybowy z suszonych grzybów w porzadku, jednak proponuje dodac mniej czosnku. 15 g to troche dużo.
kciuk w górę kciuk w dół ocena: 0 głosowało: 0
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto