Śledzie po sułtańsku - 2 sprawdzone przepisy. Zobacz koniecznie!
Słodko-słone potrawy należą do tych być może kontrowersyjnych. Wiele osób jest nie do końca przekonanych do takich dań i z góry je skreślają bez próbowania. Warto jednak spróbować i zobaczyć, czy taki smak jest dla Ciebie ciekawy. Być może akurat taka potrawa stanie się ulubioną. Śledzie z rodzynkami sułtańskimi są zanurzone w sosie pomidorowym i idealnie pasują na świąteczny stół bądź na wielkie uroczystości, takie ja chrzty, wesela i inne. Sprawdź dwa najsmaczniejsze przepisy na śledzie po sułtańsku. Jeden przepis jest bardziej tradycyjny, drugi zaś jest bardziej pikantny. Oba przepisy są warte uwagi.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu przepisy kulinarne.
Śledzie po sułtańsku z rodzynkami
Śledź na słodko – może brzmieć ciekawie. Jeśli nie próbowałeś śledzi w rodzynkach, to serdecznie polecam. Do tego aromatyczny sos pomidorowy – przepyszne. Sos jest z przecierem pomidorowym, ketchupem i zawiera także koncentrat pomidorowy. Są więc aż trzy różne źródła pomidorów. Dzięki temu skład sałatki śledziowej sprawia, że jesz coś wyjątkowego. Przygotowanie śledzi z rodzynkami jest banalne, a dodatkowo bardzo szybkie. Do śledzi po sułtańsku w rodzynkach podawaj koniecznie świeże pieczywo. Połączenie idealne.
Gdy nie próbowałeś śledzi po sułtańsku z rodzynkami, pomyśl, czy to nie dobra okazja, by sprawdzić, jak smakuje ta potrawa. Wyobraź sobie słone śledzie, słodkie rodzynki, a to wszystko wymieszane z pysznym, bardzo pomidorowym sosem. Wszystko do siebie bardzo pasuje i świetnie komponuje się jako całość. Na imprezę, święta albo spotkanie ze znajomymi przepis jak znalazł. Być może znajomi nie mieli jeszcze okazji, by zjeść takie danie. Zaskocz ich i zobacz, czy przepis wpadnie w ich gusta.
Śledzie po sułtańsku
Śledzie po sułtańsku to przepis, który idealnie wpisuje się w danie pyszne, proste, a zarazem nieco inne. Jest to bowiem połączenie słodkich rodzynek razem ze słonymi śledziami. Śledzie po sułtańsku są szczególnie polecane na różne okoliczności: święta lub imprezy rodzinne. Potrawa ta należy do takich, które są nieoczywiste – nie codziennie je się takie połączenia smakowe. To jednak spory błąd, zwłaszcza dla smakoszy gustujących w słodko-słonych połączeniach smakowych. Poza prostym procesem przygotowania jest także fajną przystawką, która dobrze smakuje i wygląda.
Śledzie po sułtańsku jest to danie składające się ze śledzia, rodzynek, cebuli oraz zalewy pomidorowej. Potrawa ta ma więc piękny, czerwony kolor. Przepis robi się szybko i prosto. Należy jednak przygotować go minimalnie kilka godzin wcześniej. Pamiętaj o tym, gdy chcesz zrobić ten przepis, ponieważ jest to bardzo ważne. Będą pyszniejsze i o wiele bardziej aromatyczne. Śledzie po sułtańsku najlepiej jest podawać z pieczywem.
Śledzie po sułtańsku – kiedy warto zrobić i z czym podawać?
Śledzie z rodzynkami sułtańskimi to przystawka stworzona w głównej mierze na święta. Wigilia, Boże Narodzenie czy Wielkanoc to fajny czas, by zrobić tę potrawę. Poza tym przekąskę tę można spotkać na różnych spotkaniach, takich jak wesela, urodziny, grill czy inne okoliczności. Nic dziwnego – jest to po prostu potrawa, która świetnie sprawdzi się jako zakąska do alkoholu, lub dla wielbicieli takich dań jak ryba.
Śledzie po sułtańsku możesz podawać w formie sałatki. Wtedy śledzie pokrój w kostkę i wymieszaj z pozostałymi składnikami. Bardzo ładnie prezentują się śledzie, które są zawinięte w ruloniki. Takie rulony warto jest nadziać na wykałaczkę, której zadaniem jest utrzymanie kształtu rulonów. Potrawa taka wygląda bardzo ładnie.
Tradycyjnie, do potrawy dobrym dodatkiem jest pieczywo. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na śledzie z żurawiną.
Jak zrobić dobry przepis na śledzie po sułtańsku?
Ryba w formie sałatki z różnymi zalewami czy marynatami koniecznie musi być zrobiona wcześniej. Gdy nadchodzą święta i inne okazje śledzie po sułtańsku przygotuj minimum kilka godzin wstecz. Dzięki temu śledzie w rodzynkach sułtańskich będą mogły połączyć swoje smaki. Ryba zrobiona i zjedzona od razu po zrobieniu nie będzie taka pyszna jak ta, która się przegryzie.
Należy skupić się na wyborze dobrej ryby. Śledź, który należy wybrać, to może być ryba marynowana w oleju, w occie albo w zalewie z solanki. Często spotyka się śledzie marynowane z cebulką. Cebulka znajdująca się w marynacie z powodzeniem może być wykorzystana do przepisu. Jeżeli ryba jest zbyt słona (a przeważnie tak jest), powinno się ją uprzednio namoczyć w wodzie, by pozbyć się zbyt słonego smaku.
Marynata do śledzi po sułtańsku jest prosta. Składniki marynaty to sos pomidorowy (może być to koncentrat pomidorowy, przecier pomidorowy albo ketchup), olej, ocet i przyprawy (cukier, sól i pieprz). Marynatę należy zagotować i połączyć z resztą składników. Pozostałe składniki śledzi po sułtańsku to rodzynki, cebulka, przyprawy (sól, pieprz, papryka słodka lub ostra, sok z cytryny).
Zapraszam po inne inspiracje rybne: śledzie ze śliwkami lub śledzie w śmietanie np. ryba po królewsku czy śledź w śmietanie z jabłkiem. Śledzie ze śliwkami są podobne do śledzi na słodko. Śledzie w śmietanie takie jak ryba po królewsku lub śledź w śmietanie z jabłkiem są genialnym klasykiem. Śledź ze śliwkami jest tak samo ciekawym daniem, jak inne potrawy łączące słodki i słony smak w jedno. Za to śledź w śmietanie, przede wszystkim śledzie w śmietanie z jabłkiem lub ryba po królewsku należy do pysznych i tradycyjnych rozwiązań, które uwielbia każdy.