Jakie wino będzie lepsze – białe czy czerwone?

Wino może być doskonałym pomysłem na prezent. Jest eleganckie, ale jednocześnie niezobowiązujące. Poza tym pasuje do niemal każdej okazji. Możesz wręczyć piękną butelkę z okazji urodzin, na imieniny lub jako prezent np. dla pary młodej. Możesz również podarować wino komuś w geście podziękowania za przysługę. Butelka eleganckiego trunku może stać się zarówno prezentem samym w sobie, jak i częścią głównego podarunku.

Podczas wyboru wina najczęściej pada pytanie – białe czy czerwone? Wiele zależy od preferencji, jednak warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Białe wino znakomicie nadaje się jako aperitif lub towarzystwo do lekkich potraw. – Kobiety chętnie sięgają po musujące Prosecco, zwłaszcza w letnie dni. Można je kupić na https://dobrewina.pl. – mówią sommelierzy. Czerwone wino świetnie komponuje się z wieczorną kolacją lub daniami z grilla.

Jakie są ogólne zasady wyboru wina? Do mięs czerwonych, czyli przede wszystkim dań z wieprzowiny, wołowiny lub baraniny – co łatwo zapamiętać – podajemy wino czerwone. Natomiast do mięs drobiowych, a także tak delikatnych, jak cielęcina, jagnięcina, ryby lub owoce morza serwujemy wina białe.

Wybór wina – na co zwrócić uwagę poza kolorem?

Na zakup wina wpływ może mieć konkretna okazja. Jeśli chcesz podarować komuś wino jako prezent ślubny, dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na elegancki zestaw (np. wytrawne wino czerwone i musujące wino białe). Jeśli nie znasz czyjegoś gustu, możesz postawić na uniwersalny trunek. Nie masz wiedzy na temat win? W profesjonalnej winiarni sommelier na pewno chętnie pomoże ci w doborze tego odpowiedniego. Tym bardziej, że specjalista zwraca uwagę na atrybuty każdej butelki wina, które decydują o jego jakości. Podczas zakupu trunku powinno się zwrócić uwagę na szczegóły, takie jak:

  • Apelacja wina – w ten sposób organizacje winiarskie oznaczają trunki, które spełniają ściśle określone kryteria. Możemy więc dowiedzieć się, gdzie wyprodukowano wino i jak zostało ocenione.
  • Szczep wina – ta informacja mówi o charakterze trunku. Szczep powinno się dopasować pod gust danej osoby.
  • Etykieta wina – jeśli wino ma zostać podarowane komuś na prezent, etykieta powinna być elegancka i możliwie dopasowana do okazji.
  • Rocznik wina – jeśli na butelce nie ma wyszczególnionego rocznika, najprawdopodobniej znajdują się w niej zlewki różnych win. Chcesz podarować komuś elegancki trunek z ważnej okazji? Od win bez rocznika trzymaj się z daleka.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z winami, w takim przypadku wybierz trunek, który będzie lekki i możliwie uniwersalny. – Wina pełne i ciężkie polecane są wszystkim, którzy mają sprecyzowany gust winiarski i preferują np. złożone bukiety. – doradzają sommelierzy.

Czy tanie wino nadaje się na prezent?

Przy zakupie warto kierować się zasadą, czy ktoś jest koneserem tego trunku czy nie. Nie warto wydawać bajońskich sum na doskonałą butelkę szlachetnego trunku, jeśli nie masz pewności, czy ktoś w takich gustuje. Jeśli okaże się, że obdarowywana osoba zupełnie nie zna się na winie, będzie to cios dla twojego portfela. Taka osoba nie dość, że najprawdopodobniej nie doceni prezentu, to w najgorszym przypadku trunek może jej… nie smakować.

Najtańsze wino niekoniecznie będzie dobrym pomysłem na ważną okazję. Jeśli chcesz podarować komuś coś wyjątkowego w ramach podziękowania, zdecyduj się na trunek z wyższej półki. Wybierasz się na urodziny lub imieniny? W przedziale ok. 40-50 zł możesz kupić naprawdę świetnej jakości trunek, który cechować się będzie dobrym smakiem i uniwersalnym charakterem.

W wielu marketach lub na stronach internetowych często można trafić na promocje i ustrzelić butelkę dobrego wina w cenie 20-30 zł. Jeśli masz obawy, czy trafisz w gust solenizanta, skorzystaj z usług profesjonalnego doradcy.

ikona podziel się Przekaż dalej