Produkty dietetyczne - co warto włączyć do swojej diety?
Podstawowym elementem odchudzania lub utrzymania zdrowej sylwetki jest prawidłowe, a więc racjonalne odżywianie. Nie można zapominać również o konieczności wprowadzenia deficytu kalorycznego, zwłaszcza przy redukcji masy. Wprowadzanie zdrowych zmian w diecie przyczyni się do utraty zbędnych kilogramów. Żeby jednak to się wydarzyło, należy wspomóc organizm. Dobierając odpowiednie produkty dietetyczne i regularnie ćwicząc, można zmienić swoje życie. Sprawdź, co warto włączyć do diety.
Zdrowe zamienniki cukru i zwiększenie ilości błonnika
Jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, zredukować masę ciała lub utrzymywać ją na odpowiednim poziomie, warto zrezygnować z cukru. To najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu można pomóc swojemu organizmowi. Nie wyobrażasz sobie życia bez słodyczy? Zamień biały cukier na ksylitol – naturalny słodzik o niższym indeksie glikemicznym. Możesz również zastąpić cukier stewią, czyli roślinnym słodzikiem niemal pozbawionym kalorii i niewpływającym na poziom glukozy we krwi. Dobrym wyborem będzie też erytrytol o niższej kaloryczności niż cukier. Ostatecznie sięgnąć możesz po sztuczne słodziki jak sacharyna. Lepiej jednak korzystać z nich umiarkowanie. W tym miejscu znajdziesz wiele ciekawych produktów dietetycznych: https://www.apo-discounter.pl.
Będąc przy cukrze, warto pamiętać o zastąpieniu słodkich napojów gazowanych lub soków owocowych m.in. wodą z dodatkiem cytryny i mięty. Zwiększ też spożycie owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów zbożowych. Produkty te zawierają dużą ilość błonnika, dzięki czemu będzie można na dłużej utrzymać uczucie sytości i ograniczyć apetyt.
Batoniki proteinowe, ograniczenie tłuszczów nasyconych i produkty zastępcze
Lubisz słodycze? Zamiast gotowych produktów przepełnionych cukrem sięgnij po batoniki proteinowe – mają obniżoną zawartość cukru lub jego zamienniki. To świetna alternatywa dla klasycznych słodkości ze sklepu. Nie dość, że zaspokoją głód na słodycze, to w dodatku dostarczą więcej białka. Szukasz zdrowych przekąsek? Zamiast chipsów czy paluszków wybierz warzywa i hummus. W pobliżu zawsze warto mieć też orzechy – to przekąska bogata w białko i zdrowe tłuszcze, dzięki której można na dłużej utrzymać uczucie sytości.
Unikaj przetworzonych produktów – zwykle są wysokokaloryczne i nie dostarczają nic cennego do organizmu. Wybieraj też chude źródła białka, jak ryby, tofu, drób i roślinne produkty (m.in. soczewica i fasola). Zamień tłuszcze nasycone na nienasycone – używaj więcej awokado czy oliwy z oliwek. Zamiast oleju palmowego warto korzystać z oleju kokosowego. Będąc przy tłuszczu, nie zapomnij również o… mleku. Zamiast pełnotłustego wybierz mleko o niskiej zawartości tłuszczu. Co więcej, jeśli masz problem z tolerancją laktozy, zawsze możesz sięgnąć po mleko bez niej.
Warto zastąpić makaron biały makaronem pełnoziarnistym – dostarcza więcej błonnika i ma niższy indeks glikemiczny. Z kolei biały ryż zamienić możesz na brązowy, który również ma większą ilość błonnika. Poza tym ma mniej kalorii niż biały. W przypadku chleba warto zrezygnować z białego i sięgnąć po pełnoziarnisty – więcej w nim cennych składników odżywczych. Pamiętaj również o kontrolowaniu rozmiaru porcji bez względu na to, po jakie zamienniki sięgniesz. Nawet najzdrowsze produkty zastępcze nie pomogą, jeśli przesadzisz z ich ilością.
Małe zmiany w diecie – duże zmiany w życiu
Wbrew pozorom nawet najmniejsze zmiany w diecie mogą znacząco wpłynąć na redukcję zbędnych kilogramów. Zacznij od zmniejszenia ilości dostarczanych wraz z pożywieniem kalorii. Możesz zastąpić je dietetycznymi produktami i zamiennikami, o których wspominaliśmy w poprzedniej części tekstu. Pamiętaj o zwiększeniu ilości błonnika, który pomaga w utrzymaniu uczucia sytości. Unikaj napojów słodzonych i zrezygnuj z wysokokalorycznych, zwłaszcza przetworzonych przekąsek. Niezwykle ważne jest też regularne jedzenie – dzięki temu utrzymasz stabilny poziom cukru we krwi i lepiej zapanujesz nad apetytem.
Posiłki staraj się przygotowywać w domu. W ten sposób skontrolujesz jakość składników, a także ilość kalorii. Jedzenie w restauracjach nie jest złe, jednak staraj się tego nie robić zbyt często. Unikaj również podjadania wieczorem – o tej porze organizm jest mniej aktywny, co oznacza, że przyjęte kalorie mogą się gorzej przyswoić i zostaną zamienione w tkankę tłuszczową. Nie zapominaj też o piciu wody! Uczucie pragnienia często mylone jest z głodem. Aby uniknąć jedzenia w nadmiarze, pij wystarczającą ilość wody.
Ostatnią bardzo ważną kwestią jest aktywność fizyczna. W procesie redukcji masy ciała ma ona kluczowe znaczenie – właśnie dlatego powinieneś zadbać o ruch. Dzięki aktywności fizycznej można spalić dodatkowe kalorie, co jest kluczowe w procesie utraty zbędnych kilogramów. Spalając kalorie, organizm sięga po zgromadzone zapasy tłuszczu jako źródło energii – finalnie prowadzi to do utraty masy ciała.
Dzięki zwiększonemu ruchowi zwiększa się tempo metabolizmu, nawet po zakończonym treningu. Oznacza to, że przy podkręconym metabolizmie kalorie spalane są nawet wtedy, gdy odpoczywasz. Poza tym ruch poprawia wygląd naszego ciała – zwiększa się masa mięśniowa, a tłuszczowa zmniejsza. Obniża się również ryzyko wielu chorób, takich jak cukrzyca typu 2, insulinooporność, nadciśnienie i choroby serca. Ćwicząc, można też zredukować stres – to wróg dzisiejszych czasów. Aktywność fizyczna pomaga w eliminacji stresu i poprawie samopoczucia.
Pamiętaj, że…
Dieta i aktywność fizyczna odgrywają istotną rolę w procesie redukcji masy ciała. Łącząc zdrowe odżywianie z ruchem, można doprowadzić do skutecznej i trwałej utraty zbędnych kilogramów. Zanim rozpoczniesz nowy plan treningowy i zmienisz jadłospis, warto skonsultować się z lekarzem lub dyplomowanym dietetykiem, aby wspólnie utworzyć bezpieczny i efektywny plan odchudzania.
Nie zapominaj również o tym, że efekt redukcji u każdego może być różny. Jedni chudną szybciej, inni po dłuższym czasie. Niektórym jest łatwiej pozbyć się nadmiaru kilogramów, innym znacznie trudniej (np. przez problemy hormonalne czy metaboliczne). Nie ma też jednego skutecznego jadłospisu, który u wszystkich będzie działał tak samo. Dieta to popełnianie błędów i wiele prób. Ważne jednak, aby być cierpliwym i konsekwentnym w dążeniu do celu. Czas i tak upłynie, więc nie staraj się go na siłę przyspieszać.