Pomysły na obiad

Ilustracja: Pomysły na obiad - zobacz wyjątkowe i smaczne przepisy na obiad

Obiad to okazja do spotkania się w gronie rodziny czy przyjaciół. Jest to także posiłek, który będzie idealny do spożycia w przerwie w pracy czy w szkole. Pomysły na obiad oparte są na różnorodnych składnikach, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ogromna ilość przepisów na obiady pozwala codziennie przygotowywać nowe potrawy. Różnorodność obiadów zapewnia dostarczanie potrzebnych dla organizmu cennych witamin oraz składników odżywczych. Zobacz nasze pomysły na obiad!

Pomysły na obiad - zobacz wyjątkowe i smaczne przepisy na obiad

Obiad to czas na chwilowy odpoczynek w ciągu dnia. Moment, w którym trzeba się zjeść zdrowy posiłek, który doda energii na resztę dnia. Pomysłów na obiady jest bardzo dużo. Związane jest to z tym, iż obiad może być przygotowany na wiele sposobów i z wielu różnych produktów spożywczych. Jakie są przepisy na obiad? Jak szybko i łatwo przygotować obiad? O tym wszystkim w artykule poniżej.

Rodzinny dwudaniowy czy prosty i szybki obiad?

Obiad – ciepły posiłek w ciągu dnia

Obiad to posiłek, który z założenia spożywa się w środku dnia. Jednak w życiu zazwyczaj jest inaczej. W krajach zachodnich szybki posiłek w pracy czy w szkole nazywany jest lunchem, a główny obiad spożywany jest już w domu późnym popołudniem. W Polsce też coraz częściej tak dzień wygląda, dlatego też tradycyjny rodzinny obiad dwudaniowy to taki powiedzmy luksus niedzielny.

Ciepły posiłek w ciągu dnia jest bardzo ważny. Na śniadanie zimne mleko z płatkami czy sama tylko kawa, a na drugie śniadanie kanapka to nie wystarczający zestaw, aby mógł dodać energii na cały dzień. Zdrowy obiad podany na ciepło to dobre rozwiązanie w zabieganym życiu. Warto o tym pamiętać i nie pomijać tego posiłku.

Nie jest to jednak łatwe, aby codziennie przygotowywać inną potrawę. Najlepszą opcją jest podwoić ilość składników z przepisu i ugotować obiad na dwa dni. Łatwy sposób przechowywania jedzenia w lodówce za pomocą pudełek pozwoli zachować świeżość posiłku. Na kolejny dzień gotowe jest już szybkie drugie danie gotowe do podgrzania.

Niedzielny obiad w gronie najbliższych

Rodzinne obiady w weekendy to swego rodzaju tradycja. Z uwagi na pracę czy szkołę w tygodniu to właśnie niedzielne popołudnia są tym momentem, kiedy można na spokojnie pobyć z rodziną czy przyjaciółmi. Wspólny posiłek to czas na rozmowy, wymianę opinii czy zrelacjonowanie wydarzeń z poprzedniego tygodnia. Tradycją dalej pielęgnowaną w Polsce są obiady dwudaniowe, na które składa się zupa, drugie danie i kompot. Idealnym dopełnieniem całego posiłku będzie ciasto domowej roboty.

Sobota i niedziela to czas na eksperymenty kulinarne, z których może wyjść coś dobrego. Prosty przepis na obiad może być wykorzystany do wspólnego gotowania z dziećmi. Zdrowy posiłek dostarcza cennych wartości odżywczych, czyli to co dla organizmu najlepsze. W niedziele dobrym rozwiązaniem będzie także szybkie drugie danie, a zaoszczędzony czas można wykorzystać na rodzinny spacer czy wyjście na basen.

Obiady domowe na zamówienie

Ciekawym rozwiązaniem są bary mleczne i restauracje, które oferują obiady domowe w niewygórowanych cenach. Zazwyczaj są to typowo polskie dania takie jak pierogi, kotlet schabowy czy naleśniki. Możliwość zamówienia obiadu domowego na wynos czy z dostawą to najlepsze rozwiązanie dla osób pracujących, które nie przygotowały sobie posiłku w domu.

Gotowy obiad z dowozem do domu to także dobra opcja dla tych, którzy chcą odpocząć od gotowania dla rodziny czy dla siebie. Wystarczy zamówić, opłacić i poczekać, aż coś dobrego będzie dostarczone do drzwi. Jest to ciekawy pomysł na obiad, z którego raz na jakiś czas warto skorzystać.

Z pomocą przychodzą także firmy cateringowe, które proponują pełny zestaw posiłków na cały dzień. Jest to dość oryginalne rozwiązanie, ale coraz popularniejsze w dzisiejszych czasach. Nie trzeba się wtedy martwić o zapasy w lodówce czy o własne zdolności kulinarne. Wystarczy jedynie otworzyć pudełko z posiłkiem dedykowanym na daną porę dnia i ewentualnie go podgrzać w mikrofalówce. Jest to zdrowy sposób na zapewnienie sobie odpowiedniej ilości kalorii i substancji odżywczych w ciągu dnia. Dużo trudniej jest samodzielnie zaplanować zbilansowane posiłki każdego dnia. W fit boxach codziennie są fajne pomysły na obiad i resztę dnia.

Co na obiad? Potrawy mączne

Pierogi – ponadczasowa tradycja

Jest to jedno z tych dań, które najbardziej kojarzą się z polską tradycją. Przepis na ciasto na pierogi zna praktycznie każdy. Przygotowanie go raczej nie wymaga dużych zdolności kulinarnych, tylko odrobinę umiejętności manualnych. Pierogi to takie można powiedzieć szybkie drugie dania, które wystarczy wrzucić do gorącej wody i w kilka minut ugotować. Gotowe do gotowania pierogi można zamrozić na kilka miesięcy i wyciągać porcjami w razie potrzeby.

Fajne przepisy na pierogi to już nie tylko te tradycyjne wersje z mięsem czy z serem. Przepis na to danie z roku na rok staje się bardzie oryginalne, ponieważ ciągle poszerza się wybór produktów wykorzystywanych do farszu. Każdy może wedle uznania dołożyć do farszu coś dobrego od siebie. Mogą to być delikatne pierogi z truskawkami, ale także takie z kurkami, farszem z kaczki czy z serem feta.

Pierogi to tradycyjna polska potrawa, dlatego jest ona obecna w praktycznie każdym barze mlecznym czy restauracji. Powstają również pierogarnie, które specjalizują się wyłącznie w przygotowywaniu pierogów z różnorodnym nadzieniem. Zamówienie gotowych pierogów to idealny sposób na zdrowy obiad w ciągu tygodnia czy nawet w weekend.

Kluski leniwe, makarony czy rachuchy?

Potrawy mączne to bardzo szeroka kategoria fajnych przepisów na obiady. Od delikatnych klusek leniwych, przez placki z jabłkami czy  makaron podany na wiele sposobów. Kluski to danie podobne do pierogów, które też można zamrozić i w dowolnej chwili wrzucić do wrzątku, aby je ugotować. Takie przepisy na obiad zdecydowanie ułatwiają życie.

Delikatny sos do makaronu na bazie sezonowych warzyw czy owoców to idealne rozwiązanie na letnie upalne dni. Makaron to taki produkt, który można wykorzystać do wielu dań. Prym w daniach makaronowych wiodą niewątpliwie Włochy, ale dużo potraw z powodzeniem przyjęło się także w Polsce. Przykładem jest lasagne bolognese, spaghetti z sosem czy carbonara.

Do potraw mącznych można także zaliczyć pizzę domowej roboty. Dobrze zrobione ciasto to klucz do sukcesu. Natomiast kwestia składników to już sprawa indywidualna. Można dołożyć do niej praktycznie wszystko, co się zechce. Może to być tradycyjna szynka z serem, ale także salami, grillowany filet z kurczaka w kawałkach czy owoce takie jak ananas i brzoskwinia.

Naleśniki – wytrawne czy na słodko?

Naleśniki to danie wszechstronne i uniwersalne. Może być podane na śniadanie, obiad, podwieczorek czy kolacje. Naleśniki mogą być samodzielną posiłkiem, ale mogą być także elementem krokietów czy tortilli domowej roboty. Dużo zależy od rodzaju nadzienia czy ewentualnych dodatków.

Naleśniki wytrawne to oryginalny sposób na podanie obiadu. Przykładowym farszem do naleśników może być ser feta z brokułami, mieszanka różnych serów czy nadzienie meksykańskie. Pomysły na obiad z wykorzystaniem naleśników to pole do popisu dla wyobraźni kucharza. Delikatne nadzienie pod postacią farszu warzywnego będzie równie smacznym wyborem.

Wersja na słodko to rozwiązanie głównie dla najmłodszych, chociaż dorośli również zasmakują tak ciekawie przygotowanych naleśników. Konfitura domowej roboty, mus z jabłek, serek z dodatkiem owoców czy masło czekoladowe to tylko propozycja dodatków. Całość idealnie może dopełnić gałka lodów śmietankowych czy waniliowych i mus czekoladowy podany na ciepło.

Szybkie i proste potrawy dla każdego

Ryż i kasza – zamienniki tradycyjnych ziemniaków

Produkty sypkie takie jak ryż czy kasza mogą być podawane z wieloma ciekawymi dodatkami. Takie danie to sposób na szybki obiad w przypadku niewielkie ilości czasu wolnego. Wystarczy przygotować ekspresowy sos na bazie warzyw czy mięsa, do tego ugotować ryż lub kaszę i całość przełożyć na talerz.

Ryż lub kasza może być także podawana z musem owocowym z sezonowych lub mrożonych owoców. Przykładem może być ryż z truskawkami, czyli wspomnienia z dzieciństwa. Zapiekany ryż z jabłkami zapewne każdy także pamięta z dawnych czasów.

Dania jednogarnkowe – ułatwienie w gotowaniu obiadu

Wrzucanie wszystkich produktów do jednego garnka zdecydowanie ułatwia przygotowywanie posiłku. Pokrojone w kawałki warzywa, kiełbasa czy grzyby i wymieszane w jednym garnku stworzą smaczne leczo czy bigos. Można także w ten sposób przygotować gulasz mięsny.

Dania jednogarnkowe to nie tylko ułatwienie podczas gotowania, ale także podczas sprzątania. Po zakończeniu przyrządzania potrawy brudny będzie tylko jeden garnek, ale nie jak w przypadku dwudaniowych obiadów często również patelnia kilka garnków czy brytfanna. W dużym garnku można ugotować podwójną porcję i przechować w lodówce na kolejny dzień.

Zdrowe zupy i kremy z warzywami

Zupa to sycący i rozgrzewający posiłek. Może być jako przystawka do dania głównego, ale również jako główny posiłek. Wywar na zupę najlepiej jest zrobić z włoszczyzny oraz ewentualnie dodać kawałek mięsa wołowego czy drobiowego. Na bazie takiego bulionu można zrobić wiele rodzajów zup czy kremów.

Najpopularniejszy tradycyjny rosół z makaronem powoli ustępuje takim zupom jak meksykańska, rybna cebulowa. Coraz więcej różnych modyfikacji zup pojawia się w przepisach na obiad. Zupy krem to sposób na rozgrzanie się zwłaszcza w miesiącach zimowych. Krem z pieczonych papryk czy pomidorów to jedna z propozycji. Jako dodatki idealny będzie groszek ptysiowy czy pokrojone w kosteczki grzanki.

Przepisy na obiad z mięsem lub rybą

Schabowy i inne kotlety – tradycje polskie

Kotlet schabowy to klasyka polskiej kuchni. Podawany jest często na niedzielny rodzinny obiad. Choć nie do końca jest to lekkie i zdrowe danie, to i tak dalej cieszy się dużą popularnością. Idealny z gotowanymi ziemniakami czy zasmażaną kapustą. Taka potrawa z powodzeniem może być jedynym daniem obiadowym. Zupa w tym przypadku będzie zbędnym dodatkiem.

Alternatywą dla schabowego jest kotlet mielony, zrazy wołowe czy klopsiki w sosie pomidorowym. Wszystko bazuje na najłatwiej dostępnych gatunkach mięs takich jak wołowina czy wieprzowina. Gulasz wołowy to także dość popularny wybór na danie obiadowe.

Potrawy obiadowe z drobiu

Kurczak, kaczka czy indyk to gatunki mięs, które są ogólnodostępne i zdrowsze od wyżej wymienionej przykładowo wieprzowiny. Te znacznie delikatniejsze mięso polecana zwłaszcza dzieciom czy osobom na diecie zdrowotnej. Najlepsza wersja drobiu to ta grillowana czy gotowana. Najmniej zdrowym sposobem przyrządzenia drobiu jest smażenie.

Filet z kurczaka czy z indyka może być także składnikiem wielu innych potraw. Przykładem może być makaron ze szpinakiem i kurczakiem czy ryż z sosem słodko-kwaśnym. Łączenie składników może być na wiele sposobów. Podobnie ze smakami, które obecnie miesza się dowoli, z czego wychodzą bardzo oryginalne potrawy.

Ryba na kilka sposobów

Owoce morza i ryby to produkty posiadające wiele wartościowych substancji odżywczych. Dania rybne choć mniej popularne od dań mięsnych to jednak dużo bardziej korzystniejsze dla zdrowia. Niestety jednak w Polsce dostęp do świeżych ryb i owoców morza jest ograniczony z uwagi na położenie geograficzne.

Ryba przyrządzana może być na wiele sposobów. Pieczenie, smażenie czy wędzenie to jedne z przykładów. Ryby słodkowodne, jak i słonowodne to idealna propozycja na niedzielny obiad. Najpopularniejsze gatunki ryb to łosoś, pstrąg czy tuńczyk.

Wyszukane rodzaje mięs na wykwintny obiad

Na specjalne okazje można skorzystać z trudniej dostępnych gatunków mięs, które kojarzą się z wykwintnymi daniami. Może to być dziczyzna, gęś czy jagnięcina. Wyszukane dania na obiad są trudniejsze do przygotowania, ale zdecydowanie smak wynagradza wszystko.

Eleganckie dania na bazie dziczyzny są niczym te typowo restauracyjne. O ile oczywiście będą wystarczająco soczyste i elegancko podane. Choć takie potrawy wymagają większych umiejętności kulinarnych, to od czasu do czasu można poeksperymentować w kuchni.

Fajne przepisy na łatwe obiady

Lato to czas lekkich i delikatnych posiłków. Kiedy jest upał na zewnątrz, to nie ma się zbyt dużej ochoty na jedzenie ciężkostrawnego kotleta schabowego. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będą młode ziemniaki, koperek, fasolka szparagowa i jajko sadzone. To lekki i świeży posiłek, który nie obciąży żołądka, a doda energii.

Korzystanie z sezonowych produktów to najlepsze rozwiązanie. Świeże produkty mają najwięcej witamin i wartości odżywczych. Nie wspominając już o tym, że polskie warzywa czy owoce będą dużo lepszym wyborem niż ich odpowiedniki sprowadzane z drugiego końca świata w sezonie zimowym.

Przepis na obiadek dla najmłodszych

Żywienie dzieci może nie być prostą sprawą. Istotne jest, aby posiłek był zdrowy i wartościowy, co pozwoli na prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Może jednak wyniknąć dodatkowy problem. Otóż często dzieci nie chcą jeść wielu produktów lub też zabawa jest dla nich ciekawsza niż jedzenie. W takiej sytuacji trzeba dziecko zachęcić do posiłku poprzez jego różnorodną kolorystykę czy dekorację talerza.

Przepis na obiadek dla dziecka powinien zawierać dużo warzyw, które będą dostarczać cennych witamin i składników odżywczych. Co na obiad? Wersje na słodko takich potraw jak naleśniki, pierogi czy makarony zapewne przypadną do gustu najmłodszym. Ciekawe przepisy na obiadek dla dzieci mogą być dostosowane również dla dorosłych.

Co jeśli jednak wybór padnie na danie wytrawne? Pokrojone warzywa i resztę składników można ułożyć w wybraną postać czy figurkę. Przykładem może być domek, miś czy bałwanek. Wyobraźnia rodziców to jedyne ograniczenie w tworzeniu ciekawych kompozycji na talerzu dla maluchów.

Polecane przepisy na obiad

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto