Paszteciki wigilijne z pieczarkami - 3 najlepsze przepisy

Paszteciki wigilijne z pieczarkami w sam raz na święta - 3 różne przepisy na polskie paszteciki, sprawdzone, proste i smaczne
Paszteciki wigilijne z pieczarkami krok po kroku, czyli najlepsze przepisy na smaczne, szybkie i proste tradycyjne polskie paszteciki
ikona podziel się
Opublikowano: 01.12.2023 r., 4:00 | Autor: Paulina Lipińska

Paszteciki wigilijne z pieczarkami to jest danie, które uwielbia każdy. Paszteciki wigilijne z pieczarkami będą idealnym dodatkiem do barszczyku czerwonego. Spróbuj koniecznie trzech rodzajów pasztecików wigilijnych. Klasyczne paszteciki z pasztetem i pieczarkami w cieście naleśnikowym są bardzo chrupiące i smaczne. Kapuśniaczki z grzybami leśnymi to świetny dodatek na wigilię i nie tylko. Wypróbuj także ekspresowy przepis na paszteciki wigilijne z pieczarkami w cieście francuskim. Proste składniki i wykonanie to najlepszy przepis na świetną przystawkę do potraw.

Paszteciki wigilijne z pasztetem i pieczarkami w cieście naleśnikowym

Paszteciki wigilijne z pieczarkami w cieście naleśnikowym to pyszny, domowy przepis na świetne paszteciki. Niesamowicie pyszne! Każda osoba je uwielbia. Z czystym barszczykiem są idealną propozycją na świąteczny dzień.

Paszteciki łatwo zawinąć. Trzeba jednak uważać, by naleśniki nie rozpadały się. Paszteciki są panierowane w bułce tartej oraz jajku i smażone są na złocisty kolor. Jeżeli nie chcesz korzystać z farszu, który zawiera pasztet, możesz wykonać także farsz warzywny, między innymi z kapustą kiszoną.

PRZEPIS - paszteciki-wigilijne-z-pasztetem-i-pieczarkami-w-ciescie-nalesnikowym

Paszteciki wigilijne z pasztetem i pieczarkami w cieście naleśnikowym

Niesamowicie pyszne paszteciki wigilijne z pasztetem i pieczarkami! Każda osoba je uwielbia. Z czystym barszczykiem są idealną propozycją na świąteczny dzień.
W skrócie
Czas przygotowania
70 min
Poziom
trudności
średni
Ilość porcji
w przepisie
12
Wielkość
jednej porcji
185 g
Paszteciki wigilijne z pasztetem i pieczarkami w cieście naleśnikowym

Lista składników do przygotowania pasztecików wigilijnych z pasztetem i pieczarkami w cieście naleśnikowym

  • Mąka pszenna typ 500 180 g
  • Jajko 5 szt.
  • Mleko 2% 500 ml
  • Olej rzepakowy 80 ml
  • Masło klarowane 10 g
  • Pieczarki 500 g
  • Cebula 100 g
  • Czosnek 20 g
  • Bułka tarta 100 g
  • pasztet drobiowy 500 g

Przygotowanie pasztecików wigilijnych z pasztetem i pieczarkami w cieście naleśnikowym krok po kroku

Zacznij od przygotowania naleśników. Mąkę dodaj do miski. Wbij do niej 3 jajka, dodaj mleko oraz 40 g oleju. Przypraw łyżeczką soli. Wymieszaj ciasto na gładką masę. Najlepiej za pomocą miksera lub rózgi. Ciasto nie powinno mieć grudek. Rozgrzej patelnię i usmaż naleśniki. Powinno wyjść około 12-14 sztuk.

Na maśle usmaż bardzo drobno posiekaną cebulę, czosnek oraz pieczarki starte na tarce (przez około 5 minut). Dodaj do smażenia szczyptę soli i pieprzu. Wystudź.

Pasztet wymieszaj z wystudzonymi warzywami. Dopraw do smaku.

Wystudzone naleśniki posmaruj farszem. Farsz nałóż na środku zostawiając około 4 centymetry wolnego brzegu. Złap dwa równoległe brzegi naleśnika i połóż je na farszu. Trzymając ciasto zawiń trzeci bok naleśnika w rulon. Uważaj by farsz nie wyleciał.

Rozgrzej 40 g oleju na patelni. Jajka roztrzep z odrobiną octu, solą i pieprzem. Panieruj krokiety najpierw w jajku a następnie obtocz w bułce tartej. Zapanierowane paszteciki wykładaj na patelnię z rozgrzanym olejem. Smaż przez około 4 minuty na złocisty kolor z każdej strony. W razie potrzeby można dodać więcej oleju do smażenia.

Usmażone paszteciki wykładaj na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, by odsączyć je nieco ze zbyt dużej ilości tłuszczu.

Gotowe paszteciki można przełożyć do naczynia żaroodpornego i wstawić do piekarnika by utrzymać dłużej ciepło. Podawaj ciepłe paszteciki z gorącym barszczykiem.

Paszteciki wigilijne z kapustą i grzybami leśnymi w cieście drożdżowym

Najlepsze drożdżowe kapuśniaczki, jakie będziesz miał okazję zjeść – musisz tego spróbować! Puchate ciasto drożdżowe i pyszny, kwaskowaty farsz to jest smak przypominający domowe święta w gronie rodzinnym.

Farsz jest postny i składa się z warzyw oraz z grzybów leśnych. Grzyby mogą być w wersji suszonej lub świeżej. W tym przepisie grzyby są świeże. Gotowe kapuśniaczki posyp sezamem – wtedy nabiorą niesamowicie pysznego smaku. Paszteciki są przepyszne zarówno na zimno, jak i na ciepło. Idealnie pasują do czystego barszczyku czerwonego. Na wykonanie przepisu potrzeba trochę więcej czasu, ale warto spróbować.

Paszteciki wigilijne z kapustą i grzybami leśnymi w cieście drożdżowym

Najlepsze drożdżowe kapuśniaczki - musisz tego spróbować! Puchate ciasto drożdżowe i pyszny, kwaskowaty farsz to jest smak przypominający domowe święta w gronie rodzinnym.
W skrócie
Czas przygotowania
50 min
Poziom
trudności
średni
Ilość porcji
w przepisie
12
Wielkość
jednej porcji
180 g
Paszteciki wigilijne z kapustą i grzybami leśnymi w cieście drożdżowym

Lista składników do przygotowania pasztecików wigilijnych z kapustą i grzybami leśnymi w cieście drożdżowym

  • Mąka pszenna typ 500 600 g
  • Mleko 2% 250 ml
  • Masło 100 g
  • drożdże świeże 30 g
  • Jajko 3 szt.
  • Cukier 6 g
  • Prawdziwki 500 g
  • Kapusta kiszona 500 g
  • Sezam nasiona 20 g
  • Masło klarowane 20 g

Przygotowanie pasztecików wigilijnych z kapustą i grzybami leśnymi w cieście drożdżowym krok po kroku

Zacznij od przygotowania ciasta drożdżowego. 125 ml ciepłego mleka dodaj do małej miski. Do mleka dodaj rozkruszone uprzednio za pomocą dłoni drożdże oraz cukier. Wymieszaj składniki do połączenia i odstaw na około 15 minut w ciepłe miejsce pod przykryciem.

Masło extra rozpuść i ostudź.

Do dużej miski dodaj mąkę, resztę mleka, masło, 2 jajka, łyżkę soli. Wymieszaj. Dodaj zaczyn i zacznij wyrabiać ciasto. Składniki ciasta mają się połączyć. Potrwa to około 5 minut. Odstaw wyrobione ciasto w ciepłe miejsce również przykrywając ściereczką na około 1,5 godziny.

W tym czasie można zacząć przygotowywać farsz.

Kapustę odsącz z nadmiaru soku. Dodaj kapustę do dużego garnka. Do kapusty dodaj także pokrojone drobniej grzyby. Dodaj 3 liscie laurowe, około 5 ziarenek pieprzu oraz 4 ziela angielskie. Zalej wszystko wodą tak by w całości składniki zostały przykryte. Zagotuj do miękkości kapusty - około 30 minut.

Ugotowana kapustę z grzybami odcedź i ostudź. Spróbuj wybrać dodane wcześniej przyprawy. Zimną kapustę i grzyby posiekaj drobno.

Rozgrzej w garnku po gotowaniu kapusty z grzybami masło klarowane. Dodaj warzywa, sól oraz pieprz do smaku. Smaż wszystko 10 minut by nabrało maślanego aromatu. Wystudź.

Ciasto, które już wyrosło wyłóż na stolnicę. Podsyp mąką (nie ważona). Wyrób raz jeszcze ciasto. Podziel następnie je na 4 równe części.

Każdy kawałek ciasta rozwałkuj na długi prostokąt o grubości około 45 centymetrów długości oraz 8 centymetrów szerokości.

Wzdłuż długiego boku wyłóż 1/4 części z farszu i zwiń w rulon. Powinna powstać niewielka rolada.

Zrób to samo z pozostałymi trzema częściami farszu i ciasta.

Każdy rulon podziel na około 8 -10 kawałeczków (pasztecików).

Na blaszce wyłóż papier do pieczenia. Wyłóż paszteciki w większych odstępach, posmaruj każdy roztrzepanym jajkiem ze szczyptą soli. Posyp paszteciki sezamem i wstaw do pieczenia. Piecz w 180 stopniach przez około 30 minut.

Podawaj na ciepło lub na zimno z barszczykiem czerwonym.

Paszteciki wigilijne z pieczarkami i kapustą w cieście francuskim.

Paszteciki wigilijne z pieczarkami w cieście francuskim to najszybsze do wykonania paszteciki. Są tak pyszne, że wykonasz je nie tylko w wigilię. Trójkątne paszteciki z ciasta francuskiego wyglądają przepięknie. Sprawdzą się na wszelkiego rodzaju imprezy rodzinne i inne okoliczności. Podawaj paszteciki razem z barszczykiem czerwonym lub same jako przekąskę. Pyszne są i na ciepło, i na zimno.

Farsz klasycznie oparty jest o kapustę kiszoną, marchewkę, cebulę i pieczarki. Wyróżnia je jednak fakt, że do farszu dodano koncentrat pomidorowy. Dzięki temu otrzymasz przepyszne lekko pomidorowe paszteciki w pysznym, chrupiącym cieście. Paszteciki posyp makiem – będą idealne.

Paszteciki wigilijne z pieczarkami i kapustą w cieście francuskim

Paszteciki wigilijne z pieczarkami w cieście francuskim to najszybsze do wykonania paszteciki. Trójkątne paszteciki wyglądają przepięknie. Sprawdzą się na wszelkiego rodzaju imprezy.
W skrócie
Czas przygotowania
30 min
Poziom
trudności
łatwy
Ilość porcji
w przepisie
8
Wielkość
jednej porcji
170 g
Paszteciki wigilijne z pieczarkami i kapustą w cieście francuskim

Lista składników do przygotowania pasztecików wigilijnych z pieczarkami i kapustą w cieście francuskim

  • Ciasto francuskie 275 g
  • Kapusta kiszona 400 g
  • Marchewka 100 g
  • Cebula 100 g
  • Pieczarki 250 g
  • Masło klarowane 15 g
  • Jajko 1 szt.
  • Koncentrat pomidorowy 50 g
  • Czosnek 15 g
  • Mak niebieski 20 g

Przygotowanie pasztecików wigilijnych z pieczarkami i kapustą w cieście francuskim krok po kroku

Należy zacząć od przygotowania farszu do pasztecików. Kapustę kiszoną odsącz z nadmiaru soku. Umieść ją w garnku. 2 liście laurowe, 3 ziela angielskie oraz 4 ziarenka pieprzu dodaj do kapusty i zalej wszystko wodą tak, by przykryło w całości kapustę. Zagotuj do miękkości przez około 35 minut.

W tym czasie roztop masło na patelni. Czosnek przepuść przez praskę, cebulę drobno posiekaj oraz zetrzyj pieczarki i marchewkę na tarce na grubych oczkach. Usmaż przez 5 minut warzywa na maśle, dodaj łyżeczkę soli i pół łyżeczki pieprzu.

Ugotowaną kapustę odcedź. Ostudź trochę. Wyjmij ziele, liście i pieprz jeśli jest to możliwe.

Kapustę posiekaj drobniej, dodaj do podduszonych pieczarek. Smaż wszystkie warzywa około 10 minut by nabrały maślanego smaku. Dodaj koncentrat i dopraw ostatecznie. Podsmaż jeszcze około 5 minut.

Płat ciasta francuskiego podziel na równe kwadraty.

Nakładaj farsz na połowę każdego kwadratu w taki sposób, by zostawić około 2 cm wolnego brzegu. Farsz rozłóż na połowie kwadratu tworząc kształt trójkąta. Połową ciasta, na którym nie ma farszu przykryj drugą połowę. Powstanie trójkąt. Zlep boki na przykład widelcem. Wykonaj to samo z każdym kwadratem i do wykorzystania farszu.

Przenieś paszteciki na blachę, na której jest papier do pieczenia. Zrób trochę większe odstępy, gdyż ciasto urośnie.

Jajko rozbełtaj z odrobiną soli. Posmaruj każdy pasztecik jajkiem i posyp makiem.

Piecz paszteciki w rozgrzanym do 220 stopni Celsjusza piekarniku przez około 30 minut - do zarumienienia.

Paszteciki podawaj z barszczem.

Paszteciki wigilijne to potrawa smażona lub pieczona przyrządzona z farszu zawiniętego w ciasto. Paszteciki wigilijne z pieczarkami kojarzą się z wigilią. Znakomicie smakują podane z barszczykiem czerwonym. To jest jedno z dań, które podawane są w Wigilię i wiele osób czeka na tę pyszną potrawę.

Farsz do pasztecików wigilijnych

Jeśli chodzi o farsz do pasztecików wigilijnych - występują różne przepisy. Jeden rodzaj to farsz oparty o dodatek kapusty, warzyw i pieczarek lub innych grzybów. To jest wegański przepis, w którym nie ma mięsa. Drugi rodzaj opiera się o nafaszerowanie pasztecików pasztetem i opcjonalnie innymi dodatkami. Farsz do pasztecików można zrobić z grzybami leśnymi (borowikami, prawdziwkami) lub z pieczarkami. Jeżeli ograniczasz mięso, zamiast pasztetu mięsnego możesz zrobić farsz do pasztecików oparty o pasztet wegański, na przykład pasztet z soczewicy.

Ciasto do pasztecików wigilijnych

Przepisy na ciasto do pasztecików wigilijnych są dostępne w różnych opcjach. Paszteciki wigilijne z pieczarkami można wykonać z ciasta francuskiego. Paszteciki takie będą pyszne i szybkie w wykonaniu. Trochę dłużej zajmuje wykonanie pasztecików, zwanych także kapuśniaczkami, w cieście drożdżowym. Obie propozycje na te ciasta do pasztecików mogą być wzbogacone o dodatek sezamu lub maku. Wystarczy gotowe paszteciki posmarować rozbełtanym jajkiem oraz posypać ziarnami, a następnie upiec.

Fajnie do pasztecików sprawdza się ciasto naleśnikowe. Ciasto naleśnikowe jest proste do zrobienia i składa się z bardzo podstawowych składników.

Składanie pasztecików – jak można to zrobić?

Składać paszteciki można na kilka sposobów. Pierwszym z nich są koperty. Na cieście wyciętym w kształt prostokąta należy wyłożyć farsz i następnie końce ciasta złączyć ze sobą. Kolejna propozycja to rulon. Na okrągły kawałek ciasta po całości wyłóż farsz i następnie dwie przeciwległe strony zawiń na farsz. Przytrzymując cały czas dwie strony ciasta, zacznij od trzeciej strony tworzyć rulon. Trzecia opcja – trójkąty. Na kwadratowe kawałki ciasta należy wyłożyć farsz (na połowie – w kształcie trójkąta) zostawiając około 1,5 centymetry wolnego brzegu. Przykryj farsz drugą stroną ciasta i zlep końce. Rolada to wygodny sposób przygotowania pasztecików. Nadaje się szczególnie dobrze do ciasta drożdżowego. Na ciasto w kształcie prostokąta należy wyłożyć farsz na całej powierzchni, zostawiając około 3 centymetry wolnego brzegu. Takie ciasto zawiń w roladę. Łączenie ma być na dole. Teraz roladę należy podzielić na mniejsze kawałki, tworząc niewielkie, kwadratowe lub prostokątne paszteciki.

Zachęcam do wypróbowania najlepszych przepisów na kaszotto z kurczakiem oraz omlet na słodko fit. Jeśli masz ochotę na wytrawną potrawę, która jest bardzo zdrowa to świetną propozycją jest wykonanie kaszotta z kurczakiem. Słodkości w wersji zdrowszej także nie zabraknie – przepis na omlet na słodko fit to super opcja. Przygotowanie kaszotto z kurczakiem oraz omleta na słodko fit zajmuje chwilę, a są to naprawdę smaczne i zdrowe propozycje na posiłki.

ikona podziel się Przekaż dalej
Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto