Mrożony szpinak – do jakich potraw można go wykorzystać?
Szpinak to warzywo, które w popkulturze kojarzy się z niezwykłą siłą. Jest też oczywiście bardzo smaczny i zawiera dużo wartości odżywczych. Z racji tego, że jest warzywem sezonowym, dobrym sposobem jego przechowywania jest mrożenie. Dzięki temu zachowuje świeżość oraz smak i możemy po niego sięgnąć nawet w środku zimy.
Mrożony szpinak – do jakich potraw można go wykorzystać?
Szpinak to warzywo, które w popkulturze kojarzy się z niezwykłą siłą. Jest też oczywiście bardzo smaczny i zawiera dużo wartości odżywczych. Z racji tego, że jest warzywem sezonowym, dobrym sposobem jego przechowywania jest mrożenie. Dzięki temu zachowuje świeżość oraz smak i możemy po niego sięgnąć nawet w środku zimy.
Dlaczego warto jeść szpinak?
Szpinak jest składnikiem, który warto wprowadzić do swojej diety ze względu na bogactwo cennych składników odżywczych, jak duża zawartość witamin, żelaza, magnezu czy potasu. Zawiera też dużo błonnika, który wspomaga trawienie i wpływa na prawidłową pracę jelit. Do tego dobrze smakuje i jest niskokaloryczny!
Jakie zastosowanie ma mrożony szpinak?
Szpinak mrożony (sprawdź na: www.frosta.pl), zwłaszcza ten od firmy FRoSTA, który pochodzi ze zbiorów na świeżym powietrzu i jest mrożony tuż po zerwaniu, zachowuje swój smak i wartości odżywcze. Jest uniwersalnym składnikiem kulinarnym, który może stanowić zarówno podstawę dania, jak i dodatek, nadający wyjątkowego charakteru. Szpinak mrożony można stosować do koktajli, zup, sosów, ale też jako składnik farszu do pierogów czy naleśników. Jest oczyszczony i można go kupić w dogodnej formie (np. drobno posiekany, w liściach lub z gotowym sosem), co pozwala zaoszczędzić czas w kuchni i szybko wzbogacić potrawy o zielony akcent.
Mrożony szpinak – co można z niego przyrządzić?
Szpinak otwiera przed nami wiele kulinarnych możliwości. Najpopularniejsze oczywiście są dania obiadowe, ale możemy go użyć w potrawach jedzonych o każdej porze dnia.
Szpinak na śniadanie
Każdy dzień powinniśmy rozpoczynać od zjedzenia porządnego śniadania, które daje energię na kolejne godziny. Posiekany szpinak mrożony idealnie sprawdzi się jako składnik dań jajecznych:
- jajecznicy,
- omletu,
- frittaty,
- jajka sadzonego.
Najlepiej najpierw odmierzoną porcję rozmrozić w garnku lub mikrofali, a następnie dodać do przygotowywanej potrawy, choć niektóre przepisy nie wykluczają użycia jeszcze zamrożonego szpinaku.
Dania obiadowe z dodatkiem szpinaku
Mrożony szpinak możemy także wykorzystać na rozmaite sposoby, zarówno do zup, jak i drugiego dania. Jedną z propozycji podania może być zupa krem ze szpinaku z dodatkiem innych warzyw i śmietanki. Aby wzbogacić jej smak, warto dodać ser pleśniowy. Jeśli stawiamy jednak na tradycyjną kuchnię, szpinak sprawdzi się też jako dodatek do zupy jarzynowej. Wielbiciele dań azjatyckich również znajdą zastosowanie szpinaku w zupie. W połączeniu z mlekiem kokosowym, imbirem i innymi przyprawami uzyskamy jednocześnie lekką, ale aromatyczną kompozycję.
Warzywo to znajdziemy w wielu kuchniach świata, na co z pewnością mają wpływ jego walory smakowe, jak i ciekawy, intensywnie zielony kolor. Jeśli chcemy przygotować szybki obiad, idealnie sprawdzi się w kompozycji z makaronem i sosem śmietanowym, który można podać wedle preferencji z kurczakiem lub rybą, albo bez mięsa. Szpinak chętnie stosowany jest również we wszelkiego rodzaju zapiekankach warzywnych czy farszach do pierogów – warto połączyć go z twarogiem, fetą albo suszonymi pomidorami.
Przekąski w ciągu dnia na bazie szpinaku
Choć szpinak kojarzy się głównie z daniami wytrawnymi, jak tarta, paszteciki lub wrapy, może być łączony z produktami słodkimi. Jedną z propozycji, która jest dobrze zbilansowana i równocześnie bardzo smaczna, jest koktajl na bazie mleka migdałowego z dodatkiem ananasa, mrożonego szpinaku i płatków jaglanych uzupełniona orzechami brazylijskimi. Mimo że wygląda niepozornie, taki posiłek syci na długi czas, a przede wszystkim dobrze smakuje!
Szpinak można zastosować także w słodkich wypiekach. Dzięki swej intensywnej barwie może służyć jako dekoracja, tak jak w przypadku ciasta leśny mech. Połączony z serkiem mascarpone i słodkimi owocami tworzy zgrany team i przekona wszystkich tych, którzy do tej pory stronili od tego warzywa. Można też wykorzystać go do upieczenia biszkoptu szpinakowego – gdy przełożymy blaty różnymi kremami, stworzymy małe dzieło sztuki cukierniczej, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie.
Kolacja ze szpinakiem
Ponieważ szpinak jest lekkostrawny, możemy z powodzeniem jeść go również na kolację, na przykład w formie pasty z dodatkiem fety albo awokado. W przypadku użycia mrożonego szpinaku należy pamiętać, aby po podgrzaniu odcisnąć nadmiar wody. Dzięki temu pasta będzie mieć odpowiednią konsystencję. Inną propozycją jest sałatka z kozim serem, grillowanym kurczakiem i orzechami z dodatkiem szpinaku.
Ilość dań, które możemy przygotować na bazie szpinaku, jest w zasadzie nieograniczona – jedyną granicą jest nasza wyobraźnia. Dlatego, jeśli lubimy gotować, warto odkrywać właściwości szpinaku, komponując go z ryżem, makaronami, ciecierzycą, ale też z potrawami mięsnymi czy rybnymi. Jesteśmy przekonani, że nawet ci, którzy do tej pory niekoniecznie przepadali za szpinakiem, znajdą dla niego zastosowanie w kuchni, ponieważ można go zestawiać z niemal dowolnymi składnikami, tworząc pyszne i pożywne posiłki.