Gdańsk rybą stoi

Znajdujemy się nad morzem, więc nie mogło być inaczej. Na stołach króluje tutaj soczysty, aromatyczny dorsz w złocistej panierce. Możemy powiedzieć, że jest to ikona lokalnej kuchni. Najczęściej podawany jest z ziemniakami lub frytkami. Do tego surówka i obiad gotowy. 

Nie jest to oczywiście jedyna potrawa rybna, która podbija serca (i żołądki) osób w tym regionie. Nie możemy w tym miejscu zapomnieć o pysznych zupach rybnych, na przykład na mięsie z łososia, czy wspomnianego wcześniej dorsza. Gotowane z warzywami, czasami dla lepszego smaku do wywaru dodawane są szyjki rakowe. 

Na stołach często znajdują się również śledzie pod przeróżnymi postaciami (najbardziej znane są te robione po kaszubsku) oraz flądra, która odpowiednio przygotowana smakuje naprawdę wyśmienicie. Do zimnych przekąsek zawsze podawany jest chleb — koniecznie na zakwasie. 

Przysmaki z dziczyzny

Wiele restauracji w Gdańsku serwuje potrawy z dziczyzny, szczególnie z sarny, dzika, bażanta i zająca. Jest to nawiązanie do kultury kulinarnej sprzed kilku wieków. Dania te podawane są często z innymi darami pochodzącymi z lasu, czyli grzybami, czy też jagodami. 

Gulasze, steki, pierogi, bądź mięsa pieczone w całości — pod takimi postaciami najczęściej podawane są dania z dziczyzny. Poszukując tego typu potraw, najlepiej udać się do podmiejskich karczm, w których jest nie tylko bardzo smacznie, ale i klimatycznie. 

Pomorski kawior

Potrawa inspirowana regionalną tradycją Kaszub i Gdańska. Co kryje się pod tą jakże finezyjną nazwą? Jest to nic innego jak gęsi smalec z dodatkiem skwarków oraz różnorodnych ziół. 

Gęsina pełni ważną funkcję w kuchni tego regionu. Często znajdziemy ją pod postacią foie gras, czyli rodzaju pasztetu. Przygotowuje się go na bazie wątróbki gęsiej, boczku i podgardla wieprzowego. 

Co na deser w Gdańsku?

Gdańsk słynie z czekolady, a przede wszystkim z pralinek marcepanowych. Jednak wiemy, że nie każdy jest fanem tego specyficznego smaku, dlatego mamy w zanadrzu jeszcze kilka propozycji. Warto na miejscu spróbować również wafli gdańskich i tortu gdańskiego. Do deseru nie może zabraknąć kawy, dlatego polecamy kawę brejkę, której geneza sięga czasów niemieckich kolonistów. 

Powyższe potrawy stanowią tylko niewielki przykład tego, co oferuje nam regionalna kuchnia w Gdańsku. Znajdziemy tutaj wiele smaków i aromatów, które kultywowane są  od wieków. Wiele restauracji skupia się na lokalnych, sezonowych składnikach, co tylko jeszcze bardziej podkreśla autentyczność i świeżość dań. 

Top 3 Hoteli w Gdańsku

Niezależnie od tego, czy odwiedzamy to miasto turystycznie, czy służbowo, warto wiedzieć, z czego słynie okoliczna kuchnia. Dlatego planując podróż, zawsze zwracajmy uwagę również na ten aspekt. Równie ważną kwestią jest także miejsce, w którym będziemy nocować. Jakie hotele są najpopularniejsze w Gdańsku?

Zobacz: https://travelist.pl/listing/polska-gdansk/

1. Dwór Uphagena ARCHE Gdańsk

Hotel w industrialnym klimacie o standardzie czterech gwiazdek. Położony w samym sercu Gdańska. Na gości czekają komfortowe pokoje oraz strefa spa & wellness. 

2. Collegia Family Apartments

Obiekt idealny dla osób, które podczas urlopu nie spędzają zbyt dużo czasu w hotelu. Położenie w centrum Gdańska powoduje, że jest to dobra baza wypadowa do zwiedzania największych atrakcji miasta. 

3. Hotel Almond Business & SPA ★★★★

Zlokalizowany w zacisznym zakątku nad samą Motławą, zaledwie 600 metrów od słynnej Fontanny Neptuna. Tylko kilka kroków dzieli nas od Starego Miasta, na którym znajduje się najwięcej atrakcji i zabytków. Po intensywnym dniu goście mają możliwość zrelaksowania się w strefie SPA. 

ikona podziel się Przekaż dalej