Jaki rodzaj mikrofalówki wybrać?

Jednym z najważniejszych czynników determinujących wybór kuchenki mikrofalowej jest jej rodzaj. Na rynku mamy wiele modeli mikrofalówek, które należy dopasować pod rozmiar i rozkład swojej kuchni. Jeśli jesteś na etapie projektowania lub remontowania kuchni, będzie łatwiej. Jeśli chcesz jednak wymienić urządzenie na nowe, wówczas musisz idealnie dobrać je do pomieszczenia. Zwróć szczególną uwagę na polecane kuchenki mikrofalowe, które dzielą się na cztery typy:

  • Kuchenki mikrofalowe wolnostojące – są najpopularniejsze wśród mikrofalówek. Ich cena jest przystępna. Poza tym łatwo zainstalować kuchenkę. Ustawia się ją na blacie i wpina do kontaktu. Zwróć jedynie uwagę na rozmiar urządzenia, aby zmieściło się w danym miejscu.
  • Kuchenki mikrofalowe do zabudowy – można zainstalować je w dowolnym miejscu, niezależnie od rozmiaru mikrofalówki. Dzięki możliwości wkomponowania np. w szafkę urządzenie jest bardzo wygodne w użytkowaniu.
  • Kuchenki mikrofalowe do zabudowy w słupku – takie urządzenia można zainstalować bezpośrednio nad płytą indukcyjną czy piekarnikiem. Mimo że pozwalają zaoszczędzić miejsce w kuchni, ich zainstalowanie jest skomplikowane i droższe niż np. kuchenek wolnostojących.
  • Kuchenki mikrofalowe konwekcyjne – wykorzystują wysoką temperaturę i wentylator, dzięki czemu możliwa jest cyrkulacja powietrza. W takich mikrofalówkach można np. piec ciasta. Niektóre urządzenia mają też funkcję konwekcji.

Jeśli chcesz schować kuchenkę mikrofalową, aby nie zaburzała aranżacji pomieszczenia, wybierz model do zabudowy. Jeśli zależy ci na oszczędności pieniędzy, lepszym wyborem będzie kuchenka wolnostojąca. Mikrofalówki do zabudowy zwykle są stabilniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Jednak wolnostojące umieścić można niemal w każdym miejscu w kuchni (np. na blacie).

Na co zwrócić uwagę, wybierając kuchenkę mikrofalową?

Szukając odpowiedniej kuchenki mikrofalowej, warto zwrócić uwagę na ranking mikrofalówek. Większość czynników decydujących o zakupie danego modelu wynika bowiem z osobistych upodobań. Przeglądając mikrofalówki, zwróć uwagę na kilka szczegółów:

  • Rozmiar – niezależnie od rodzaju kuchenki mikrofalowej, powinieneś dopasować ją do danej przestrzeni. Musi idealnie pasować do szerokości blatu czy wielkości szafki lub wnęki.
  • Moc – im wyższa, tym szybciej i lepiej działa mikrofalówka. Najlepiej, gdy urządzenie ma moc minimum 1000 W.
  • Cena – najtańsze są urządzenia wolnostojące. Droższe są mikrofalówki konwekcyjne i do zabudowy. Jeśli nie chcesz jednak zaburzać estetyki pomieszczenia, warto zainwestować w kuchenkę do zabudowy.
  • Pojemność – im większa pojemność, tym więcej jednorazowo zmieści się w mikrofalówce.

Zwróć też uwagę na wykonanie wnętrza mikrofalówki. Łatwe do czyszczenia są kuchenki emaliowane, jednak materiał dość szybko się rysuje. Wytrzymalsze są urządzenia ze stali nierdzewnej, ale są już nieco droższe. Odporna na zarysowania i łatwa do wyczyszczenia jest mikrofalówka z ceramicznym wnętrzem.

Najważniejsze funkcje mikrofalówek – co warto wiedzieć?

Producenci kuchenek mikrofalowych mają w ofercie mnóstwo sprzętów o ciekawych funkcjach i możliwościach. Możesz więc bez problemu dopasować mikrofalówkę pod swoje oczekiwania. Wśród najważniejszych funkcji urządzenia należy wyróżnić m.in. podgrzewanie. To podstawowa funkcja, dzięki której dania zawsze będą ciepłe. W wyposażeniu większości modeli jest opcja rozmrażania – przydaje się, gdy potrzebujemy szybko rozmrozić np. mięso czy zamrożoną kostkę masła. W niektórych kuchenkach jest funkcja gotowania na parze. Jeśli zależy ci na takiej, koniecznie sprawdź, czy w zestawie jest pojemnik do wlewania wody. Gotowanie na parze to świetna opcja dla osób pragnących zdrowo się odżywiać.

W niektórych mikrofalówkach jest opcja grilla. Dzięki niej możesz przyrządzić chrupiące potrawy, takie jak kiełbasa na gorąco czy tost z serem. W droższym modelu zamiast spiralki grzejnej często są lampy kwarcowe – szybciej się rozgrzewają i zużywają mniej energii. Jeśli chcesz oszczędzić miejsce w kuchni, możesz też wybrać model z funkcją piekarnika. Dzięki niej upieczesz w mikrofalówce ciasto lub mięso na elegancką kolację. Warto pamiętać również o dodatkowych funkcjach, takich jak blokada mikrofalówki. To rozwiązanie, które szczególnie docenią rodzice małych dzieci.

Wybierając odpowiednią mikrofalówkę, uwzględnij kilka czynników wymienionych w artykule. Nie tylko design i rodzaj urządzenia mają znaczenie. Powinieneś pamiętać również o mocy, pojemności czy dodatkowych funkcjach kuchenki mikrofalowej. Ostateczny wybór zależy od preferencji, ceny i oczywiście potrzeb kulinarnych.

ikona podziel się Przekaż dalej