Zgodnie z zasadą co za dużo to niezdrowo, jeśli nie przekraczamy zalecanych norm spożycia kawy, wówczas możemy mówić wyłącznie o jej pozytywnym oddziaływaniu na organizm. Kawa nie tylko poprawia pamięć i koncentrację, ale także zmniejsza ryzyko zachorowania na  chorobę Parkinsona, Alzheimera czy cukrzycę. Wyjątkiem jest kawa bezkofeinowa, która mogą pić dzieci oraz kobiety w ciąży. Co więcej, rytuał picia kawy wbrew krążącym opiniom, nie wypłukuje z organizmu ważnych witamin i minerałów oraz zmniejsza ryzyko stłuszczenia wątroby.

Kawa rozpuszczalna czy parzona?

Miłośników kawy parzonej jest tyle samo co rozpuszczalnej. Kawa rozpuszczalna to nic innego jak odpowiednio przetworzone ziarna, które są wypalane, mielone a na końcu parzone w niewielkiej ilości wody. W ten sposób uzyskuje się proszek, który wystarczy zalać wrzątkiem, by uzyskać ulubiony napar.

Proces produkcji kawy parzonej, czyli mielonej jest podobny, z tą różnicą, że zmielone ziarna nie są parzone w wodzie. W rezultacie otrzymujemy proszek, który zalewamy wrzątkiem. Pozostałością, po wypitej kawie mielonej jest charakterystyczny osad, czyli, tzw. fusy.

Badania dowodzą, że kawa rozpuszczalna zawiera więcej przeciwutleniaczy niż kawa parzona. Oznacza to, że w przeciwieństwie do kawy mielonej skuteczniej zapobiega rozwojowi chorób nowotworowych. Ponadto zawiera mniejsze ilości kofeiny, dostarcza cennych składników jak magnez i cynk, a także jest delikatniejsza w smaku w przeciwieństwie do świeżo parzonej kawy.

Jak picie kawy z ekspresu wpływa na zdrowie?

W przypadku kawy z ekspresu bliska wrzenia woda jest przepuszczana pod wysokim ciśnieniem przez zmieloną kawę. Tak przygotowany napój jest bogaty w antyoksydanty, czyli związki o działaniu antynowotworowym. Jeżeli ekspres ciśnieniowy automatycznie mieli kawę, wówczas możemy uzyskać napój bogatszy w antyoksydanty, a więc zdrowszy. W przypadku braku tej funkcji, ziarna kawy można rozdrobnić za pomocą młynka tuż przed ich zaparzeniem. To wystarczy, by aby zawarte w kawie związki nie uległy utlenieniu. Taki napój będzie też bardziej aromatyczny. 

Kawa mielona czy kawa zielona?

Kawa parzona z fusami zalanymi wodą, może tworzyć zawiesinę, podrażniającą żołądek i wątrobę. Picie tego naparu na czczo, może powodować wrzody żołądka. Szukając alternatywy dla mielonej kawy, warto sprawdzić, co do zaoferowania ma jej zielona wersja.

Zielona kawa to surowe, nieprażone, niepalone ziarna kawy, ukryte w ciemnoczerwonych owocach wydawanych przez krzew kawowy. Napar uzyskany z zielonej kawy wyróżnia się dość specyficznym smakiem i aromatem. Posmak zielonego napoju jest cierpki. Zieloną kawę zalewa się wodą o temperaturze około 90°C i zaparza przez maksymalnie 5 minut. Można ją pić z dodatkiem cynamonu, kardamonu lub mleka, w zależności od naszych preferencji smakowych. Kawa zielona obniża ciśnienie tętnicze krwi i poziom cholesterolu, wspomaga odchudzanie, reguluje poziom glukozy we krwi, chroni wątrobę i naczynia krwionośne.

Podsumowanie

Widać jak na dłoni, że najzdrowszym rodzajem kawy jest kawa zielona. Jeśli trudno będzie nam się przekonać do jej smaku, można sięgnąć po kawę rozpuszczalną, która w porównaniu z kawą mieloną zawiera większą ilością antyoksydantów. Równie dobrym wyborem jest kawa z ekspresu. Na kawę bezkofeinową skuszą się kobiety w ciąży oraz ciekawskie pociechy, które chcą poczuć się dorośle.

Więcej informacji na temat przyrządzania kawy znajdziesz pod linkiem: https://www.mediaexpert.pl/agd-male/do-kuchni/kawy-i-herbaty

ikona podziel się Przekaż dalej