Przeczytaj, zanim wybierzesz urządzenie

Kupno wysokiej jakości robota kuchennego wcale nie jest takie proste. Przede wszystkim należy dopilnować, aby urządzenie odpowiadało naszym potrzebom. Wiele zależy od sposobu przyrządzania posiłków, stylu gotowania czy miejsca na sprzęt. Dużą rolę gra również budżet, jaki posiadamy na zakup robota kuchennego. Urządzenia tego typu mocno różnią się od siebie. Niektóre modele kosztują kilkaset złotych, inne nawet kilka tysięcy.

Robot kuchenny to sprzęt, który może wykonać część zadań związanych z przyrządzaniem posiłków. To wielofunkcyjne urządzenie, dzięki któremu można robić kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt czynności. Wybierając robot kuchenny, należy skupić się na tym, jak często gotujemy w domu, co zajmuje nam najwięcej czasu oraz jakich czynności nie lubimy wykonywać podczas przygotowywania potraw. Nie przepadasz za szatkowaniem albo ubijaniem piany? Robot kuchenny może cię w tym wyręczyć.

Warto sprawdzić aktualną ofertę na rynku i zwrócić uwagę na funkcje, które oferują poszczególne urządzenia. Rozważ, które będą najprzydatniejsze w twojej kuchni. Dokładnie przeanalizuj swój styl gotowania i postaw na robot kuchenny, który spełni swoją funkcję. Nie kupuj zaawansowanego sprzętu wyłącznie po to, aby np. ubijać pianę na ciasto. Wybierz urządzenie, dzięki któremu wykonasz wiele czynności – takie, które naprawdę pomoże ci w gotowaniu.

Najpopularniejsze rodzaje robotów wieloczynnościowych

Wśród urządzeń dostępnych na rynku wyróżnić można wiele ciekawych modeli o różnych możliwościach.

  • Klasyczne roboty wielofunkcyjne – łączą funkcje kilku sprzętów kuchennych, takich jak mikser, maszynka do mielenia mięsa, blender lub szatkownica.
  • Roboty planetarne – różnią się zastosowaniem tzw. ruchu planetarnego mieszadła. Zwykle jest w nich więcej funkcji niż w klasycznym urządzeniu. Mają też dużą moc, dzięki czemu mnóstwo czynności wykonuje się wydajniej i sprawniej.
  • Malakser – urządzenie służy głównie rozdrabnianiu, ubijaniu i siekaniu.

Można powiedzieć, że większość wieloczynnościowych robotów kuchennych ma funkcje malaksera. Jeśli potrzebujesz sprzętu jedynie do wyżej wymienionych przy urządzeniu czynności, powinien ci wystarczyć. Jeżeli zaś chcesz mieć sprzęt bogatszy w inne funkcje, wybierz klasyczny albo planetarny robot kuchenny.

Co powinien potrafić dobry robot kuchenny?

Urządzenia różnią się funkcjami. Im ich więcej, tym zwykle robot kuchenny jest droższy. Wśród podstawowych funkcji, jakie powinien mieć dobry sprzęt, jest rozdrabnianie, siekanie, ubijanie, miksowanie, tarcie i wyrabianie ciasta. Bardziej zaawansowane modele wykonują odpowiednio więcej czynności, np. kruszą lód, trą na wiórki, kroją ziemniaki na frytki, tną produkty spożywcze w kostki i plastry lub mielą ziarna. Zakres czynności wykonywanych przez urządzenie to jednak nie koniec. Robot kuchenny może:

  • ważyć składniki i odmierzać czas,
  • gotować na parze i podgrzewać,
  • łączyć się przez wi-fi z dedykowaną aplikacją,
  • unosić ramiona,
  • sprawdzać typ wyrabianego ciasta za pomocą czujników,
  • dopasowywać odpowiednią prędkość pracy.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru?

Warto przyjrzeć się mocy, jaką ma dane urządzenie. Zalecane minimum to 1000 W. Dzięki takiej mocy robot kuchenny powinien dobrze poradzić sobie nawet z cięższymi przepisami. Sprawdź, czy urządzenie ma możliwość wyboru co najmniej kilku prędkości i trybów pracy. Świetny jest zwłaszcza tryb turbo, gdy robot pracuje na maksymalnych obrotach. Zwróć też uwagę na materiał, z którego wykonany jest sprzęt. Ważne, aby można było go łatwo utrzymywać w czystości. Wśród najczęściej spotykanych materiałów mamy aluminium, szkło, odporne tworzywa sztuczne i stal nierdzewną.

Dla niektórych duże znaczenie mają detale, takie jak wygodne uchwyty lub pokrywa zabezpieczająca przed chlapaniem i pryskaniem obrabianych produktów. Sprawdź też pojemność misy, która może być ogromna, w zależności od urządzenia. Robot kuchenny powinien być solidnie skonstruowany, a jego montaż prosty. Przetestuj, czy da się go łatwo składać i rozstawiać. Zwróć też uwagę na zabezpieczenia, dzięki którym używanie sprzętu będzie komfortowe i bezpieczne (np. przed przypadkowym włączeniem).

Pod uwagę warto wziąć również możliwość rozbudowania robota kuchennego w przyszłości. Sprawdź, czy istnieją dedykowane do niego dodatki, które być może kiedyś zechcesz wykorzystać w kuchni. Jedna marka zwykle stosuje identyczne rozwiązania konstrukcyjne dla różnych swoich modeli. Decydując się na konkretne akcesoria danego producenta, będziesz mieć pewność, że sprawdzą się również w twoim robocie kuchennym.

ikona podziel się Przekaż dalej