Pomidory do słoików na zimę

pomidory do słoików na zimę

Przetwory na zimę goszczą w naszych spiżarniach i dostarczają nam wielu witamin oraz doznań smakowych w okresie zimowym. Smażone i gotowane pomidory w słojach są jedną z możliwości, jakie możemy wykorzystać. Zobaczmy więc, jakie przepisy są najlepsze na pomidory na zimę, a także, w jaki sposób przebiega pasteryzacja pomidorów.

W okresie zimowym, kiedy dostępność świeżych owoców i warzyw jest ograniczona, warto zadbać o ich zapas w spiżarni. Doskonałe do przechowywania są np. pomidory. Nawet po przetworzeniu na kilka różnych sposobów zachowają swój naturalny smak i składniki odżywcze. Pomidory w słoikach są nie tylko smacznym dodatkiem do wielu potraw, ale także wykazują cenne korzyści zdrowotne dla organizmu. Dlatego warto zająć się przygotowywaniem takich przetworów, z których będziemy mogli czerpać witaminy w okresie zimowym.

Pomidory do słoików na zimę – poznaj przepis na pomidory marynowane

Pomidory do słoików na zimę coraz częściej pojawiają się w domowych spiżarkach. Przygotowywać można zarówno całe pomidory marynowane, jak i przetwory w postaci zblendowanych pomidorów, soków i przecierów. Jak się robi najlepsze przetwory pomidorowe? Czy istnieje jeden sprawdzony przepis na sok lub przecier z pomidorów? Sprawdź.

Najlepsze pomidory do słoików na zimę – sprawdź, jak je przygotować

Dlaczego warto robić przetwory z pomidorów na zimę?

Pomidory do słoików są jednymi z najpopularniejszych przetworów, które warto robić na zimę. Można robić z nich przecier lub sok, a także zamarynować całe pomidory. Niezależnie od tego, na którą formę się zdecydujesz, pomidory do słoików na zimę zawsze są doskonałym rozwiązaniem. Oto kilka powodów, dla których warto pamiętać o przygotowywaniu pomidorów do słoików:

  • Dostępność do zdrowych przetworów – robiąc własne przetwory, mamy pełną kontrolę nad jakością składników. Możemy zatem wybierać zdrowe, dojrzałe pomidory z lokalnego źródła, a nawet z własnego ogrodu. W ten sposób możemy uniknąć konserwantów, sztucznych barwników i innych niezdrowych dodatków, które często pojawiają się w warzywach i owocach sprzedawanych w marketach spożywczych.
  • Smak i zapach pomidorów – przygotowując pomidory marynowane lub przecier pomidorowy, zachowają one swój naturalny smak i zapach. Sprawdza się to, zwłaszcza gdy używamy dojrzałych pomidorów. Do przetworów można dodać również ulubione przyprawy, m.in. czosnek, bazylię czy oregano. Dzięki temu bez problemu dostosujemy smak do swoich preferencji kulinarnych.
  • Możliwość długiego przechowywania – pomidory do słoików na zimę to nie jedyna dostępna opcja. Można zrobić je na dowolną porę roku, gdyż długotrwałe gotowanie i proces pasteryzacji zapewniają im długą trwałość. Smakiem pomidorów w ulubionej formie można więc delektować się przez cały rok, nawet gdy nie ma dostępnych świeżych, prosto z krzaczka.
  • Ekonomia – jeśli masz dostęp do tanich pomidorów lub takich, które sam uprawiasz w ogrodzie, robienie przetworów może okazać się bardzo ekonomiczne. Dzięki temu, że nie musisz kupować gotowych przetworów w markecie, możesz zaoszczędzić pieniądze.
  • Wszechstronność pomidorów – można powiedzieć, że pomidory są wielofunkcyjne. Można używać ich bowiem do przyrządzania wielu potraw i przepisów. Świetnie smakują w surówce, są doskonałym dodatkiem do kanapek i pizzy, a także znakomicie sprawdzają się w daniach makaronowych. Na bazie pomidorów można też zrobić curry, gulasz lub zupę.

Należy podkreślić, że przyrządzanie pomidorów oczywiście wymaga pewnej ilości czasu i pracy. Jednak warto poświęcić na to wolną chwilę, zwłaszcza że każdy przepis na pomidory do słoików na zimę naprawdę jest tego wart. Można eksperymentować ze smakami, dostosowując przetwory do swoich preferencji kulinarnych. W ten sposób nawet w najchłodniejsze miesiące będzie można cieszyć się ich aromatem, smakiem i cennymi właściwościami odżywczymi, jakie dają pomidory.

Czy pomidory do słoików na zimę są zdrowe?

Wiele osób zastanawia się, czy robienie przetworów ma sens, jeśli chodzi o kontekst zdrowotny. Czy pomidory ze słoików mogą być tak samo zdrowe, jak świeże z krzaczka? Oczywiście! Niezależnie od tego, czy zamkniemy je samodzielnie w słoiku w formie przecieru, czy soku (bez zbędnych dodatków), pomidory są niskokaloryczne i dostarczają mnóstwa wartościowych składników odżywczych do organizmu. Są źródłem witamin, takich jak witamina C, A i witaminy z grupy B. Zawierają też cenne minerały, m.in. potas i żelazo. Najważniejszy w pomidorach jest jednak likopen – silny antyoksydant nadający pomidorom czerwony kolor. Likopen związany jest z redukcją ryzyka wystąpienia chorób serca, a także niektórych rodzajów nowotworów. Likopen wspiera również zdrowie skóry.

Warto pamiętać, że zadaniem pomidorów jest także ochrona przed wolnymi rodnikami. Wszystko za sprawą wspomnianego już likopenu obecnego w pomidorach. Wolne rodniki przyczyniają się do procesów starzenia się organizmu, a także uszkodzeń komórek. Pomidory do słoików na zimę są bogate w likopen, więc spożywając je, możemy ochronić się przed stresem oksydacyjnym i wpływać pozytywnie na całe swoje zdrowie. Dzięki spożywaniu pomidorów możemy świetnie wspomóc zdrowie naszego serca, a także poprawić ciśnienie krwi. W dodatku obecny w pomidorach likopen pomaga skutecznie obniżać poziom złego cholesterolu LDL we krwi, co jest niezwykle korzystne dla zdrowia. Pomidory ze słoików jedzone zimą to również znakomity wybór. Ich regularne jedzenie w tak pochmurnym okresie umożliwia zwiększenie ilości witaminy C w organizmie. W ten sposób możemy wspomóc się w walce z infekcjami i chorobami – obecnymi zwłaszcza w okresie zimowym.

Przepis na pomidory do słoików na zimę – wypróbuj najlepszy z nich

Sprawdzony przepis na passatę pomidorową

Zastanawiasz się nad tym, jak się robi przetwory pomidorowe do słoików? Istnieje wiele sposobów na smaczne przepisy na weki pomidorowe. Jednym z nich jest passata pomidorowa. Można używać jej do przygotowywania pizzy, zapiekanek, sosów i zup. Do przyrządzenia pysznej passaty potrzebować będziesz pomidorów oraz odpowiednich przypraw do smaku: papryki słodkiej, pieprzu, soli, bazylii, oregano i czosnku. Poniżej zaprezentujemy sprawdzony przepis na prostą, domową passatę pomidorową.

Najpierw zagotuj wodę w dużym garnku, najlepiej ¾ jego wysokości. Wkładaj partiami pomidory na ok. 60 sekund. Wyjmij i obierz ze skórki. Pozbądź się także szypułek i pokrój pomidory na mniejsze kawałki. Przełóż do czystego garnka, po czym dopraw według własnych preferencji. Zagotuj – pomidory powinny gotować się jeszcze przez ok. 5 minut. Passatę rozlej do uprzednio wygotowanych słoików, ewentualnie do szklanych butelek. Wystarczy je już tylko szczelnie zakręcić i odstawić do góry dnem, aby wystygły. Możesz również porządnie zblendować pomidory przed przelaniem do butelek – do takiej konsystencji, którą uznasz za odpowiednią.

Passata pomidorowa pochodzi z tradycyjnej włoskiej kuchni. Ciężko wyobrazić sobie bez niej smaczną pizzę. Chociaż przecier i passata robi się dokładnie z tych samych, świeżych pomidorów, istnieje między nimi zasadnicza różnica – konsystencja. Przecier jest gęstszy, podczas gdy passata płynniejsza. Najlepsza passata powinna być przyrządzana z sezonowych, dojrzałych pomidorów o intensywnym smaku i wysokiej wartości odżywczej. Ilość i rodzaj przypraw używanych do przygotowania passaty możesz bez problemu dopasować do własnych upodobań kulinarnych. Właśnie dlatego przepis na passatę pomidorową może być dowolnie modyfikowany, co czyni go elastycznym. To zdrowy, wartościowy i bardzo smaczny produkt na bazie pomidorów. Warto go robić – nie tylko na zimę.

Pomidory w kawałkach na zimę – smaczne i proste przetwory

Jeśli chcesz na dłużej zatrzymać smak i aromat świeżych pomidorów w słoikach, spróbuj przygotować pomidory w kawałkach i je zawekować. Potrzebować będziesz do tego wyłącznie pomidorów i soli. Oto co powinieneś po kolei zrobić, aby przyrządzić pomidory do słoików na zimę:

  1. Umyj pomidory, następnie wrzuć je na 3 minuty do wrzącej wody. Daj im ostygnąć, po czym obierz pomidory ze skórki.
  2. Odkrój od każdego pomidora zieloną końcówkę, następnie pokrój na mniejsze kawałki.
  3. Pokrojone pomidory wrzuć do garnka. Należy je gotować przez 25-30 minut. Pod koniec gotowania dosyp do pomidorów sól i pieprz – porządnie wymieszaj całość.
  4. Wrzące pomidory przelej do wyparzonych słojów. Każdy słoik porządnie dokręć przykrywką, aby sam się nie otworzył.
  5. Odstaw słoiki do ciepłego miejsca – możesz również owinąć je kocem. Zostaw słoiki do wystygnięcia. Następnie przestaw je do chłodnego, ciemnego pomieszczenia (np. do spiżarni).

Pomidory w słoikach - najprostszy przepis na to, jak można przyrządzić pomidory na zimę

Pomidory już od dawna pojawiają się w naszej kuchni regularnie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dostarczają nam one wielu niezbędnych dla naszego zdrowia witamin. Dlatego, zanim przejdziemy do tego, jak zrobić smażone i gotowane pomidory w słoju, a także, jak je zawekować, przejdziemy do tego, co tak właściwie nam one dają i dlaczego są aż tak bardzo popularne.

W pierwszej kolejności zacznijmy od tego, że pomidory są niskokalorycznym źródłem potasu, likopenu, witaminy C i E, a także beta-karotenu. Warto wiedzieć, że usmażone, czy też ugotowane pomidory nie stracą swoich właściwości odżywczych, ponieważ nie szkodzi im przetwarzanie. Co więcej, w suszonych pomidorach znajdziemy jeszcze większe ilości błonnika i potasu. Właśnie z tego powodu tak popularne stało się zaprawianie pomidorów na zimę.

Pierwszym przepis na pomidory w słoikach jest zdecydowanie najprostszy. Nie potrzebujemy do niego wiedzy kulinarnej ani praktyki. Ważne tu jest jednak to, w jaki sposób zawekujemy pomidory. Jednak tym też nie musimy się przejmować. Zobaczmy więc, jak całe pomidory przekształcić w pyszną zimową zaprawę.

Składniki:

  • pomidory,
  • sól.

Jeśli lubimy pieprz na pomidorach, bez problemu możemy również go użyć. Jednak warto skorzystać z czarnego pieprzu świeżo mielonego lub nawet kolorowego pieprzu świeżo mielonego, bo wtedy jego smak będzie bardziej intensywny i taki pieprz daje nam większy aromat.

Przygotowanie:

  • Całe pomidory myjemy i kroimy w ćwiartki.
  • Pokrojone pomidory wkładamy na ciasno do słoików.
  • Na wierzch wsypujemy sól i ewentualnie pieprz.
  • Słoiki zakręcamy i delikatnie nimi potrząsamy, aby sól rozeszła się też w inne miejsca.
  • Pasteryzujemy pomidory przez około 10-15 minut.

Jeśli nie lubimy pomidorów ze skórką, wtedy przed pokrojeniem, możemy sparzyć pomidory i je obrać ze skórki.

Tak przygotowane pomidory mogą się później przydać do różnego typu sałatek, zup, sosów, gulaszów, omletów, risotto czy nawet bigosów warzywnych. Nie chcesz ograniczać się tylko do pomidorów w słoikach?

Gotowane pomidory w słojach

Kolejnym prostym i bardzo szybkim przepisem jest przepis na gotowane pomidory, które później musimy jedynie zawekować. Ten przepis po raz kolejny pokazuje nam, co można zrobić z całych pomidorów, które kupimy w sklepie. Warto więc zapoznać się z nim i wypróbować w swoim domu.

Składniki:

  • 4 kg mięsistych pomidorów z małą ilością wody,
  • 4 łyżeczki soli.

Najlepszym wyborem będzie zakup pomidorów malinowych, które spełniają cechy idealnych pomidorów do tego typu zapraw.

Przygotowanie:

  • Pomidory sparzymy i obieramy ze skórki.
  • Obrane pomidory kroimy na mniejsze kawałki, takie, by nam odpowiadały.
  • Pokrojone już pomidory solimy i wkładamy do garnka.
  • Całość doprowadzamy do zagotowania i trzymamy na małym ogniu przez około 10-15 minut.
  • Ugotowane pomidory przekładamy do słoików.
  • Słoiki zakręcamy, odstawiamy do góry dnem i zostawiamy do wystygnięcia.

Podczas gotowania pomidorów ważne jest to, aby od czasu do czasu pomieszać je, by się nie przypaliły.

Ugotowane pomidory będą idealne do dodania do zup i sosów różnego rodzaju.

Przepis na suszone pomidory w słoikach

Suszone pomidory w słoikach są doskonałym i nieco innym rozwiązaniem na przygotowanie pomidorów. Dodatkowo z tego typu pomidorów można przygotować wiele dość niecodziennych potraw, między innymi śledzie z suszonymi pomidorami, które są bardzo chętnie wykonywane na wigilijną kolację. Dlatego, jeśli chcemy urozmaicić nasze potrawy i wprowadzić do kuchni nowe smaki, warto znać chociaż jeden przepis na suszone pomidory w słoikach.

Składniki:

  • 4 kg pomidorów,
  • ocet balsamiczny,
  • olej rzepakowy,
  • kilka ząbków czosnku,
  • rozmaryn,
  • bazylia,
  • oregano,
  • czarny pieprz mielony,
  • sól morska.

Jeśli w naszym domu nie mamy akurat oleju rzepakowego lub nie przepadamy za nim, doskonale sprawdzi się również oliwa z oliwek. Dodatkowo powinniśmy sami ustalić ilość czosnku, ponieważ niektórzy lubią ich smak, a innym on przeszkadza. Powinniśmy też pamiętać o tym, że lepiej będzie zastosować świeżo zmielony pieprz czarny, ponieważ daje on lepszy smak i aromat naszych pomidorków.

Przygotowanie:

  • Pomidory dokładnie myjemy, obieramy ze skórki, kroimy na połówki i wycinamy z nich twarde części przy ogonku.
  • Pokrojone już pomidory ustawiamy na blaszkach do pieczenia, wyłożonych papierem do pieczenia, tak, by miejsce cięcia znajdowało się do góry.
  • Ułożone na blachach pomidory, posypujemy solą, pieprzem, posiekanym rozmarynem i bazylią oraz suszonym oregano.
  • Całość skrapiamy octem balsamicznym i olejem rzepakowym.
  • Blachy wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 120oC na około godzinę.
  • Po tym czasie na każdym pomidorze układamy po jednym płatku czosnku i zmniejszamy temperaturę w piekarniku do 70oC.
  • Tak pomidory suszymy przez kilka godzin.
  • Gotowe pomidory przekładamy do wcześniej przygotowanych i wyparzonych słoików.
  • Olej podgrzewamy na patelni.
  • Gorącym olejem zalewamy do pełna nasze pomidory.
  • Delikatnie mieszamy pomidory w słoikach, tak by znajdujące się między nimi pęcherzyki powietrza znikły.
  • Gotowe pomidory zakręcamy i odstawiamy do góry dnem do ostygnięcia. 

Przy pieczeniu pomidorów w piekarniku, pamiętajmy o tym, że drzwiczki piekarnika muszą być lekko uchylone. Oczywiście czas suszenia pomidorów jest różny, bo zależy to od ich wielkości i ilości zawartej w nich wody. Jednak znakiem tego, że pomidory będą już gotowe, jest, to gdy staną się one pomarszczone i się skurczą, lecz nie będą całkowicie wysuszone. Co więcej, powinniśmy wiedzieć, że pomidory powinny być wkładane do słoików na ciasno, lecz warto zostawić trochę miejsca, by mogły swobodnie nasiąkać olejem.

Pasteryzacja pomidorów w tym przypadku nie jest konieczna, ponieważ odwrócenie słoików do góry dnem, kiedy wewnątrz nich jest gorący olej, sprawi, że będą one szczelne.

Pomidory do słoików na zimę - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto