Jak utrzymać baterię kuchenną w idealnym stanie?
Bateria kuchenna jest jednym z najczęściej używanych urządzeń w kuchni. Intensywne użytkowanie sprawia, że każda bateria kuchenna potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki niej unikniesz między innymi powstawania nieestetycznych zacieków na jej powierzchni. W tym artykule przedstawiamy sprawdzone metody, które pomogą utrzymać baterię kuchenną w idealnym stanie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Regularne czyszczenie baterii kuchennej to podstawa
Podstawą utrzymania każdej armatury w dobrym stanie jest jej regularne czyszczenie. Baterie kuchenne są narażone na częsty kontakt z wodą, która wysychając, prowadzi do powstawania zacieków, a z czasem odkładania się osadów. Kontakt z tłuszczem czy resztkami jedzenia także ma wpływ na estetykę baterii. Aby więc zachować jej blask i uniknąć trwałych zabrudzeń, warto przestrzegać kilku prostych zasad.
- Często osuszaj baterię – po każdym użyciu baterii, podczas którego ta mogła się zamoczyć czystą wodą, warto wytrzeć ją do sucha przy użyciu chłonnej i miękkiej ściereczki.
- Po każdym zabrudzeniu i na koniec dnia przemyj baterię wilgotną, miękką ściereczką, a następnie całość osusz, aby nie dopuścić do odkładania się osadów. Dzięki temu usuniesz zabrudzenia, zanim zdążą zaschnąć na powierzchni baterii.
- Unikaj ostrych środków chemicznych – jeśli zawierają chlor, alkohol w wysokim stężeniu lub amoniak, mogą uszkodzić powłokę baterii, powodując jej matowienie lub powstawanie przebarwień.
- Nie stosuj twardych zmywaków lub ściereczek, które porysują powierzchnię baterii, a nawet mogą usunąć powłokę wykończeniową baterii. W tym miejscu warto nadmienić, że niektóre gąbki czy ściereczki z mikrofibry, choć wydają się miękkie, mają właściwości delikatnie ścierające. Dlatego wycierając baterię do sucha, nie przyciskaj ściereczki zbyt mocno.
Zapobiegaj osadzaniu się kamienia
Kamień, który powstaje na skutek osadzania się minerałów wytrąconych z wody, jest jednym z największych problemów związanych z użytkowaniem baterii kuchennych. Twarda woda może szybko doprowadzić do powstania nieestetycznych nalotów na powierzchni baterii. Co gorsze, jeśli zaniedbasz regularną konserwację, może dojść także do odkładania się kamienia wewnątrz baterii, a co za tym idzie – do zmniejszenia przepływu wody.
Aby zapobiec tym problemom, warto stosować filtr do twardej wody. Zamontowany bezpośrednio na wlocie wody do kuchni lub na głównym przyłączu pomoże zredukować ilość osadów, co wydłuży żywotność baterii i zmniejszy ilość kamienia osadzającego się na jej powierzchni.
Na szczególnie uporczywe zacieki i kamień odkładający się w zakamarkach baterii świetnym sposobem będzie czyszczenie za pomocą octu lub kwasku cytrynowego. W tym celu przygotuj roztwór octu i wody, możesz zacząć od proporcji 1:1. W przypadku kwasku cytrynowego wystarczy jego jedna łyżeczka na ok. 200 ml wody. Jednym z tych roztworów przetrzyj dokładnie powierzchnię baterii, spłucz czystą wodą, a następnie wytrzyj do sucha.
Ocet doskonale rozpuszcza osad z kamienia, więc można go zastosować do jeszcze jednego zadania związanego z utrzymaniem baterii kuchennej w idealnym stanie. Perlator, czyli drobne sitko znajdujące się na końcu wylewki, może także zatykać się osadami kamienia. Aby dokładnie oczyścić perlator, należy go odkręcić, zamoczyć w roztworze octu na kilka minut, a następnie dokładnie przepłukać.
Choć ocet i kwasek cytrynowy są skuteczne na kamień, należy używać ich w ostrożny sposób. Na powierzchniach pokrytych ozdobnymi powłokami może dojść do uszkodzenia, dlatego unikaj nadmiernego stosowania tych substancji w codziennej pielęgnacji, a sięgaj po nie tylko w ostateczności, zawsze dokładnie je spłukując.
Utrzymanie baterii kuchennej w idealnym stanie a jej rodzaj
Baterie kuchenne są oferowane w wielu rodzajach wykończeń. Jedne mogą wymagać nieco więcej uwagi pod względem czyszczenia, na innych ślady codziennego użytkowania będą praktycznie niewidoczne. Duża różnorodność jest także widoczna w budowie baterii. Baterie jednouchwytowe, dwuuchwytowe, z wyciąganą wylewką lub z elastyczną wylewką. Szczególne cechy danej baterii również przekładają się na sposób, w jaki o nią dbamy.
Warto wybierać baterie kuchenne od renomowanych producentów, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania i ciekawym design. Niezależnie, jaką baterię kuchenną już posiadasz lub na jaką się zdecydujesz, pamiętajmy, że proste, rutynowe czynności pielęgnacyjne pozwolą utrzymać baterię w idealnym stanie przez długie lata. Sprawdź baterie kuchenne na reuter.com i wybierz jedną z nich do swojej kuchni.