Pochodzenie i rodzaje Prosecco

Włoskie Prosecco jedno z najbardziej znanych i cenionych win musujących ma swoją długą historię. Pochodzące z malowniczych wzgórz słonecznej Italii prawdopodobnie uprawiane od czasów Cesarstwa Rzymskiego. Są dumą regionu, co często widać na etykietach butelek, informujących o regionie produkcji. Wyjątkowość Prosecco wynika również z procesu produkcji, który odbywa się wyłącznie na obszarze dziewięciu prowincji, w tym Veneto i Friuli Venezia Giulia, gdzie charakterystyczne uprawy na zboczach wymagają często ręcznej pracy.

Podobnie jak każde wino, Prosecco można podzielić na kilka kategorii, w zależności od poziomu musowania. Wyróżniamy trzy główne typy: mocno musujące Prosecco Spumante, delikatnie perliste Prosecco Frizzante oraz niezawierające dwutlenku węgla Prosecco Tranquillo.

Stopnie Wytrawności Prosecco DOC to również istotny czynnik. Popularne oznaczenia Prosecco związane są z poziomem cukru, choć tradycyjne podziały na słodkie, półsłodkie czy wytrawne tutaj nie obowiązują. Na rynku można spotkać cztery główne kategorie: wytrawne Prosecco Brut, półwytrawne Prosecco Extra Dry, półsłodkie Prosecco Dry oraz rzadko spotykane Prosecco Demi-sec.  Po więcej informacji i zakup wyjątkowego Prosecco odsyłamy do strony sklepu internetowego z winami https://wybieramwino.pl/prosecco

Region i apelacje

Ważnym czynnikiem wpływającym na jakość Prosecco jest jego region produkcji. Najlepsze smaki i aromaty można znaleźć głównie w regionie Veneto. Dodatkowo, istnieją apelacje DOC (Denominazione di Origine Controllata) i DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita), które gwarantują jakość i pochodzenie wina. Aby otrzymać te oznaczenia, Prosecco musi być w minimum 85% produkowane ze szczepu Glera.

Dwa najczęściej spotykane oznaczenia to Prosecco DOC i Prosecco DOCG. Pierwsze obejmuje dziewięć subregionów, m.in. Treviso Prosecco i Triesto, z kolei drugie to bardziej ekskluzywne wersje, takie jak Asolo Prosecco Superiore DOCG czy Conegliano-Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG.

Jeśli chodzi o wybór konkretnej butelki, warto kierować się nie tylko apelacją, ale także regionem, poziomem wytrawności i musowania. Niezależnie od preferencji, istnieje Prosecco odpowiednie dla każdego, na każdą okazję.

ikona podziel się Przekaż dalej