Idzie kaczka polną drogą, czyli wariacje na temat drobiu
Mięso drobiowe stanowi jeden z najbardziej popularnych gatunków mięsa w naszym kraju. Z roku na rok obserwujemy zwiększenie jego spożycia, dotyczy to zwłaszcza mięsa z kurczaka oraz indyka. Inne rodzaje mięsa drobiowego, takie jak na przykład kaczka, gęś, perliczka czy przepiórka znacznie rzadziej pojawiają się na naszych stołach, jednak nie należy o nich zapominać w kontekście zróżnicowanego oraz dobrze zbilansowanego menu.
Zalety mięsa drobiowego
Drób uznawany jest za jeden z najzdrowszych rodzajów mięs. Charakteryzuje się niższą zawartością tłuszczu w porównaniu z mięsem czerwonym, stanowi również cenne źródło pełnowartościowego, dobrze przyswajalnego białka.
W mięsie drobiowym znajdziemy wiele witamin oraz składników mineralnych, przykładowo witaminy z grupy B, witaminę A, D oraz E, a także żelazo, miedź, mangan i cynk. W drobiu występuje dobrze przyswajalne żelazo hemowe, i chociaż jest go mniej niż w mięsie czerwonym to nadal stanowi wartościowe źródło tego pierwiastka.
Z uwagi na to, że drób stanowi mięso lekkostrawne oraz niskokalorycznie jest polecane jako produkt mięsny pierwszego wyboru, także u rekonwalescentów, dzieci i młodzieży, a także osób starszych.
Choć czasami możemy spotkać się z opiniami, że mięso drobiowe jest nafaszerowane antybiotykami oraz hormonami, to w rzeczywistości stosowanie hormonów jest prawnie zabronione, a w przypadku stosowania antybiotyków mięso musi przejść okres karencji w celu całkowitego pozbycia się pozostałości antybiotyków w produkcie.
Jak przyrządzić mięso drobiowe?
Mięso drobiowe spożywamy zawsze po obróbce cieplnej. Sposobów na przyrządzenie drobiu jest wiele, mięso możemy upiec, udusić, grillować, przysmażyć, ugotować w wodzie lub na parze. Ze względów zdrowotnych najmniej wskazanym sposobem obróbki termicznej jest smażenie oraz duszenie z wcześniejszym obsmażaniem. Jak przyrządzić mięso, aby było smaczne i soczyste?
- Sposób gotowania mięsa drobiowego jest uzależniony od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Gdy zależy nam na wywarze, warto zalać je zimną wodą, natomiast jeśli chcemy otrzymać smaczny, soczysty kawałek mięsa, wtedy warto zalać je wrzątkiem.
- Pieczenie mięsa drobiowego odbywać się najczęściej w temperaturze 180 – 200 stopni, warto również wcześniej posmarować mięso tłuszczem oraz przykryć naczynie lub zapiekać w rękawie foliowym. Aby otrzymać przyrumienioną skórkę, należy mięso wyciągnąć z rękawa lub odkryć naczynie na około 10 minut przed końcem pieczenia.
- Duszenie to inaczej gotowanie mięsa drobiowego w niewielkiej ilości mieszanki składającej się z tłuszczu i wody. Tłuszcz jest w tym przypadku nośnikiem smaku, należy jednak pamiętać o tym, żeby w miarę możliwości nie obsmażać wcześniej mięsa, ponieważ może to skutkować pogorszeniem jego parametrów zdrowotnych. Czas oraz temperatura duszenia jest uzależniona do tego, czy mięso dusimy w całości, czy też podzielimy je wcześniej na mniejsze części.
- Smażenie mięsa drobiowego (które jest najmniej polecane ze względów zdrowotnych) pozwala na uzyskanie aromatycznego oraz soczystego mięsa. Warto je wcześniej zamarynować, a także zadbać o odpowiednie warunki obróbki termicznej. Nie powinna ona być zbyt długa (do momentu ścięcia białka), a temperatura smażenia nie powinna być wyższa niż 80 stopni. Mięso drobiowe możemy usmażyć saute lub przyrządzając je wcześniej przy użyciu panierki.
Mięso drobiowe najczęściej stanowi element obiadów, możemy jednak wykorzystać je jako element sałatek, dodatek do kanapek, omletów, naleśników czy pierogów.
Wariantów przygotowania mięsa drobiowego jest naprawdę wiele. Możemy przygotować tradycyjne kotlety, pulpety drobiowe, roladki, eskalopki, wykorzystać kurczaka jako składnik potraw warzywnych, jak na przykład leczo, dodać go do makaronu, lasagne, burgerów czy coraz popularniejszych tortilli.
Jakie przyprawy szczególnie dobrze komponują się z mięsem drobiowym?
Chociaż w sklepach możemy znaleźć wiele gotowych mieszanek przyprawowych do przyrządzania kurczaka czy indyka, to jednak mięso najlepiej doprawić samodzielnie, używając lubianych przez nas przypraw.
Wśród dodatków, które świetnie komponują się z drobiem wymienić możemy między innymi tradycyjne przyprawy, takie jak pieprz, sól czy słodka oraz ostra papryka, warto jednak nie poprzestawać jedynie na nich. Smak mięsa warto wzbogacić również o dodatek oregano, tymianku, natki pietruszki, koperku, bazylii, czosnku, szałwii, pieprzu cytrynowego, rozmarynu, cząbru czy estragonu. Postarajmy się poeksperymentować z różnymi przyprawami i sprawdźmy, które z nich sprawdzają się w naszej kuchni najlepiej.
Na co zwracać uwagę przy kupowaniu mięsa?
Warunkiem korzystnego oddziaływania mięsa drobiowego na nasz organizm jest wykorzystanie mięsa dobrej jakości. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na odpowiedni kolor mięsa (jasnoróżowy i lekko błyszczący) oraz na to czy ma ono sprężystą i zwartą konsystencję. Mając do wyboru mięso na tacce lub pakowane próżniowo, warto wybierać tę drugą opcję, ponieważ trudniej w takiej sytuacji „odświeżać” produkt.
Więcej na www.pewnejestjedno.pl
A poniżej rewelacyjny przepis na sałatkę z kaczki z kozim serem autorstwa Grzegorza Zawieruchy
Składniki:
- 2 piersi z kaczki
- 180g koziego sera sałatkowego
- 0,5 owocu granatu
- 1 opakowanie mix sałat
- Garść orzechów włoskich
- 1 gruszka
Dresing:
- 2 łyżeczki konfitury z aronii
- 1 łyżeczka musztardy
- Sok z 0,5 cytryny
- 80 ml oliwy z oliwek
Sposób przygotowania:
Piersi z kaczki doprawiamy solą i pieprzem i układamy je na zimnej patelni skórą do dołu. Obsmażamy, aż tłuszcz się ładnie wytopi i skórka będzie złota i chrupiąca. Następnie dodajemy 1 łyżkę masła, 1 ząbek czosnku rozgnieciony oraz kilka gałązek świeżego tymianku. Polewamy kaczkę masłem przez kilka sekund, a następnie wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 170st. C na 8 minut. Po tym czasie kaczkę wyciągamy, owijamy folią aluminiową i pozostawiamy tak do wystygnięcia.
Na patelni, na której smażyliśmy kaczkę, obsmażamy pokrojoną w kostkę gruszkę. Kiedy lekko się zrumieni, ściągamy z patelni i odkładamy na bok.
Do blendera wkładamy wszystkie składniki na dresing, lekko solimy i blendujemy do uzyskania konsystencji gładkiego i lekko płynnego dresingu.
Do miski wkładamy mix sałat, dodajemy pokruszony kozi ser, pestki granatu, posiekane orzechy włoskie oraz układamy na wierzchu cienko pokrojone plastry kaczki. Całość polewamy dresingiem i serwujemy.