Historia herbaty Earl Grey

Za wyjątkowy charakter tej herbaty odpowiada przede wszystkim dodatek bergamotki. Historia powstania tego połączenia opiera się na legendzie, w której chiński arystokrata, wdzięczny za uratowanie syna podarował hrabiemu Greyowi olejek z bergamotki, który okazał się doskonałym dodatkiem do czarnej herbaty. Inne podanie mówi o tym, że herbata z bergamotką była dyplomatycznym podarkiem dla brytyjskich polityków. Niezależnie od tego jakie są korzenie połączenia delikatnej i cytrusowej bergamotki z wyraźną czarną herbatą, jedno jest pewne — do dzisiaj ten duet często gości na salonach, nie tylko arystokracji.

Parzenie herbaty Earl Grey — na co zwrócić uwagę?

Earl Grey najlepszej jakości zawsze znajdziemy pod postacią suszu w którym znajdziemy całe listki czarnej herbaty i suszoną bergamotkę. Warto jest zwrócić uwagę na to jak wygląda herbata — czy widzimy całe listki i dodatek bergamotki czy może herbata jest zmielona na drobny pył, a bergamotkę wyczuwamy wyłącznie w aromacie? Jeśli chcecie wybrać prostszą opcję parzenia herbaty w torebce, upewnijcie się, że jest to herbata o wysokiej jakości. W sklepie Coffeedesk znajdziecie herbaty Earl Grey wyłącznie najwyższej jakości, sypane i w torebkach.

Jak poprawnie zaparzyć herbatę Earl Grey?

Podobnie jak w parzeniu kawy, podczas parzenia herbaty istnieje kilka zasad, których warto się trzymać jeśli chcemy pić herbatę o jak najlepszym smaku.

Odpowiednia ilość suszu

Przede wszystkim ważne są dobre proporcje. Jeśli używacie herbaty w torebkach, sprawa jest prosta — jedna torebka = jedna porcja. Jak wygląda sprawa z suszem? Generalnie możemy trzymać się proporcji 5 gramy suszu na 250 ml wody lub łyżeczka suszu na filiżankę wody.

W czym parzyć herbatę?

Kiedy kwestie proporcji mamy już opanowane, pozostaje zastanowić się w czym i jak parzyć herbatę Earl Grey. Warto dać herbacie sporo miejsca na rozłożenie się, dlatego szeroki zaparzacz koszyczkowy w imbryku lub French Press będą idealne.

Czym parzyć herbatę Earl Grey?

Jakiej wody do herbaty powinniśmy użyć? Być może większość z nas nie myśli o tym, że kawa i herbata składają się w 99% z wody, zatem niebanalnie wpływa na smak naszego naparu. Woda z kranu w Polsce jest wprawdzie zdatna do picia, jednak w zależności od regionu i wodociągów jej skład jest różny i trudno, aby był optymalny do parzenia najlepszej możliwej herbaty. Filtrowana lub źródlana woda będą najlepszym rozwiązaniem jeśli chcemy dać naszej herbacie przestrzeń na uwolnienie smaków i aromatów.

Ciepło… gorąco… jaką temperaturą parzyć herbatę czarną? I jak długo?

Kiedy już ustalimy jaką wodą zaparzyć herbatę pozostaje jeszcze kwestia temperatury. Czarną herbatę należy parzyć wysoką temperaturą 95-100 stopni Celsjusza, nie bójmy się zalać suszu zaraz po zagotowaniu wody. Dobrym wyznacznikiem tego, że herbata została zaparzona poprawnie jest natychmiastowe puszczenie przez nią koloru, jeśli tak się nie dzieje, to znak że woda może być zbyt wystudzona.

Czas parzenia herbaty czarnej powinien oscylować od 2 do 5 minut. Im dłużej parzymy herbatę tym więcej garbników się z niej uwalnia, powodując gorzki smak. Zatem jeśli lubicie słodsza herbatę — celujcie w krótszy czas parzenia.

A co z dodatkami?

Czarna herbata kojarzy się z cukrem i cytryną. Warto jednak od czasu do czasu spróbować dobrej czarnej herbaty w jej wersji bez dodatków — być może odkryjemy wówczas pełen głębi, korzenny, lekko cytrusowy napar, który wcale nie potrzebuje dwóch łyżeczek cukru.

ikona podziel się Przekaż dalej