Gotowanie w ogrodzie: smaczne potrawy, które przyrządzisz na świeżym powietrzu
Dania przygotowywane na świeżym powietrzu smakują wyjątkowo! Naturalny aromat drewna i bliskość natury poprawiają apetyt oraz wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Gotowanie w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością i sposobem na wspólne spędzanie czasu niezależnie od pory roku. Sprawdź, jakie akcesoria przydadzą się każdemu wielbicielowi takiej kuchni.
Grillowanie na ognisku – smacznie i zdrowo
Smak kiełbasek grillowanych nad ogniskiem przywodzi na myśl długie, wakacyjne wieczory, a także zimowe szaleństwa – na przykład czas spędzony na kuligu lub na stoku narciarskim. Sezon na grillowanie wcale nie musi kończyć się wraz z odejściem gorących dni, a my możemy zamienić tę metodę przygotowywania jedzenia w prawdziwie magiczne chwile. Zdecydowana większość z nas lubi wpatrywać się w ognisko – latem wsłuchujemy się w relaksujące odgłosy strzelającego drewna, a zimą wyciągamy ręce w kierunku rozgrzewających płomieni.
Dlaczego nie połączyć przyjemności czerpanej ze spędzania czasu przy ognisku z przygotowywaniem pysznych potraw? Wystarczy zainwestować w palenisko ogrodowe, na którym można rozpalić ogień, a następnie grillować potrawy na zawieszonym ruszcie. Równie dobrze możemy ogrzewać jedzenie na kijkach albo zapiekać ziemniaki w żarze. Grillowanie nad ogniskiem pozwala na przyrządzenie dowolnych potraw – ogranicza nas tylko wyobraźnia. Oprócz klasycznych kiełbasek warto zdecydować się na przykład na przygotowanie:
- boczku lub karkówki,
- papryki, cukinii, cebuli i kukurydzy,
- pianek marshmallow, które najlepiej smakują podawane z czekoladą i herbatnikami.
Palenisko ogrodowe pozwala na upieczenie prostych potraw, które przypominają nam czasy dziecięcej beztroski. Takie posiłki smakują najlepiej, gdy są spożywane w gronie rodziny lub przyjaciół.
Rozgrzewające dania z kociołka
Ogrodowe palenisko można wykorzystać także do przygotowywania pożywnych dań jednogarnkowych. Wystarczy dokupić jeszcze jedno akcesorium, czyli kociołek żeliwny, który perfekcyjnie nadaje się do gotowania różnorodnych i tradycyjnych potraw. Naczynie wykonane z żeliwa gwarantuje równomierne rozprowadzanie ciepła i chroni przed przywieraniem składników. Kociołek można ustawić nad paleniskiem lub zawiesić go nad ogniskiem.
Takie akcesorium ogrodowe jest wykorzystywane niezależnie od pory roku, ponieważ przygotowywane w nim dania zazwyczaj są treściwe i rozgrzewające. Dania z kociołka najczęściej bazują na mięsie – do naczynia można wrzucić zarówno karkówkę, boczek, golonkę, jak i kiełbasę. Potrawę urozmaica się warzywami – w polskiej kuchni dominują kapusta, marchewka, ziemniaki i cebula, ale wielu miłośników gotowania pod chmurką dorzuca do środka także paprykę, kukurydzę, czy czerwoną fasolę. Żeby danie nabrało charakteru, należy je doprawić solą, pieprzem, czosnkiem oraz zielem angielskim. Nie można też zapomnieć o zalaniu kociołka płynem – może to być zwykła woda, chociaż smakosze chętniej decydują się na bulion, a czasem wlewają do kociołka piwo lub wino.
Wyjątkowy smak bez grama konserwantów – dlaczego warto zainwestować w wędzarnię ogrodową?
Aromatyczne, soczyste i perfekcyjnie doprawione mięso kojarzy nam się głównie ze świętami. Co ciekawe, możemy mieć dostęp do takich rarytasów przez cały rok – wystarczy postawić w ogrodzie swoją własną wędzarnię. Wbrew pozorom, nie jest to duży wydatek – takie urządzenie będzie nas kosztować do kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od modelu i posiadanych udogodnień. Korzystanie z ogrodowej wędzarni jest bardzo proste – wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości mięso oraz aromatyczne drewno.
Zanim zabierzemy się za wędzenie, musimy odpowiednio przygotować mięso – najlepiej moczyć je w solance z przyprawami przez 2-3 dni. Dzięki temu nasze jedzenie dłużej zachowa świeżość i nabierze wyjątkowych walorów smakowych. Kolejnym krokiem będzie wysuszenie mięsa – później należy przystąpić do procesu wędzenia. Można to zrobić na trzy sposoby: na zimno, ciepło lub gorąco. Pierwsza metoda jest najbardziej czasochłonna, ale też najlepiej konserwuje mięso. Wędzenie może trwać od paru dni do kilku godzin. Ogrodowa wędzarnia to idealne akcesorium dla osób, które przywiązują dużą wagę do tego, by spożywać zdrowe produkty. Artykuły sklepowe często zawierają jedynie aromat wędzarniczy, a ich smak i skład pozostawiają wiele do życzenia.