Frutarianizm - zasady, produkty, przykładowe przepisy, opinia dietetyka
Frutarianizm jest radykalną odmianą diety wegetariańskiej, w przypadku której dozwolone jest jedzenie jedynie owoców. Dieta frutariańska jest eliminacyjnym sposobem odżywiania, który może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie, dlatego przed jej zastosowaniem należy zawsze wcześniej poradzić się lekarza. Zwolennicy frutarianizmu spożywają owoce jak najmniej przetworzone oraz pozbawione obróbki termicznej.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu przepisy dietetyczne.
Na czym polega frutarianizm?
Dieta frutariańska – najważniejsze zasady
Frutarianizm stanowi odmianę witarianizmu, czyli sposobu żywienia polegającego na spożywaniu produktów w wersji surowej, które nie powinny być podgrzewane do temperatury wyższej niż 42 stopnie Celsjusza. Składnikami codziennego jadłospisu są głównie owoce, natomiast rezygnuje się z innych grup produktów spożywczych. Podczas gdy w przypadku witarianizmu w naszym jadłospisie może występować więcej surowych produktów spożywczych, w przypadku frutarianizmu są to jedynie owoce.
Ważnym aspektem diety opartej na owocach są regularne i częste posiłki, tak aby zapewnić stałe dostawy energii oraz składników odżywczych.
Owoce nie powinny być poddawane obróbce termicznej, wskazane jest również, żeby pochodziły z ekologicznych upraw oraz najlepiej same spadły z drzewa lub krzewu, tak aby maksymalnie ograniczyć ingerencję człowieka. Frutarianie uważają, że gotowanie, pieczenie czy grillowanie owoców pozbawia je witamin, składników mineralnych oraz innych niezbędnych dla zdrowia substancji odżywczych.
Co jedzą frutarianie?
Jadłospis frutarianizmu opiera się głównie o owoce, choć dopuszczalne jest również spożycie niewielkich ilości innych produktów. Jakie owoce są wskazane na diecie frutariańskiej?
- owoce jagodowe: truskawki, maliny, jagody, borówki, jeżyny, poziomki, porzeczki, agrest, żurawina,
- owoce pestkowe: czereśnie, wiśnie, śliwki, brzoskwinie, morele, nektarynki, granaty,
- owoce ziarnkowe: jabłka, gruszki, pigwa,
- owoce cytrusowe: pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, cytryny, limonki,
- owoce egzotyczne: banany, mango, kiwi, winogrona, ananasy, melony, arbuzy, figi, daktyle, kaki, liczi,
- owoce oleiste: awokado, kokosy, oliwki.
W przypadku diety frutariańskiej dopuszczalne jest również jedzenie produktów, które potocznie uznajemy za warzywa, a w rzeczywistości należą do grupy owoców: pomidory, ogórki oraz bakłażany. Można także spożywać owoce w formie suszonej.
Niezbędnym elementem diety frutarian jest również dostarczenie organizmowi właściwej ilości płynów. W przypadku takiego menu wskazana jest niegazowana woda mineralna, a także świeżo wyciskane soki owocowe.
W niektórych wariantach diety dopuszczalne są również orzechy, nasiona i pestki, a czasami również niewielkie ilości innych produktów.
Co jeść na diecie frutariańskiej?
Frutarianie nie muszą spożywać jedynie klasycznych surowych owoców, mogą przyrządzać z nich wiele potraw. Wśród najczęściej polecanych dań wymienić można między innymi koktajle na bazie mleka kokosowego, soki i smoothie owocowe, musy z owoców, owoce w formie suszonej czy owocowe sałatki.
Jakie produkty nie są wskazane w jadłospisie diety frutariańskiej?
Lista tego co jedzą frutarianie jest znacznie krótsza od spisu produktów, które są w przypadku tego typu żywienia niewskazane. Jakich rodzajów żywności nie powinny jeść osoby będące na diecie frutariańskiej?
- mięso i produkty pochodzenia mięsnego, ryby, owoce morza,
- artykuły nabiałowe: mleko, fermentowane produkty mleczne (jogurt, kefir, maślanka), sery, jajka,
- produkty zbożowe: pieczywo, kasze, ryże, makarony, mąki, płatki zbożowe,
- warzywa, w tym warzywa strączkowe (ciecierzyca, soczewica, soja, fasola, groch, bób),
- tłuszcze: oliwa z oliwek, oleje roślinne, mało, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego,
- inne produkty spożywcze, nie wchodzące w skład grupy owoców.
Zalety i wady frutarianizmu
Plusy i minusy diety opartej na owocach
Dieta frutariańska jako bardzo niedoborowy sposób odżywiania nie jest polecana przed lekarzy i dietetyków. Jest niskokaloryczna, nie zapewnia również dostarczenia prawidłowych ilości składników odżywczych: białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin oraz składników mineralnych.
Jeden z poważnych niedoborów występujących w diecie frutariańskiej stanowi niedostateczna ilość białka. Mimo że w niektórych wariantach diety dopuszczalne jest spożywanie orzechów i pestek, to nie są one w stanie wystarczająco uzupełnić ilości białka niezbędnego do prawidłowego rozwoju organizmu.
Stosowanie diety frutariańskiej może prowadzić również do niedoborów między innymi witaminy D, witamin z grupy B, żelaza, cynku czy wapnia.
Następstwem niedoborowej diety może być znaczne osłabienie organizmu, gorsze funkcjonowanie układu immunologicznego, wypadanie włosów oraz łamanie paznokci, zaburzenia działania systemu nerwowego i układu krążenia, a także pogorszenie pamięci i koncentracji, anemia oraz osteoporoza. Z uwagi na wysoką zawartość cukrów prostych w jadłospisie, osoby stosujące ten typu odżywiania są bardziej narażone na rozwój insulinooporności oraz cukrzycy typu 2.
Wśród zalet diety frutariańskiej możemy wymienić wysoką zawartość błonnika, który wspiera pracę układu pokarmowego, wpływa korzystnie na pracę jelit, a także pomaga w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Zawarte w owocach antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, opóźniając procesy starzenia oraz przeciwdziałając rozwojowi chorób nowotworowych. Nie oznacza to jednak, że te aspekty przeważają nad znacznymi wadami diety frutariańskiej, ponieważ bogate w błonnik i antyoksydanty produkty stanowią również element zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety. Sprawdź także ten artykuł: Dieta rozdzielna - zasady, działanie, efekty, porady dietetyka.
Frutarianizm a inne rodzaje diet
Z uwagi na eliminacyjny charakter, diety frutariańskiej nie powinno się stosować z innym rodzajami diety, przykładowo dietą proteinową, dietą na płodność czy dietą budwig.
Dieta proteinowa zakłada spożywanie zwiększonej ilości produktów białkowych: mięsa drobiowego, chudej wołowiny i wieprzowiny, ryb, jajek oraz przetworów mlecznych. Z uwagi na to, że w ramach diety frutariańskiej takie produkty są eliminowane, dieta proteinowa nie znajdzie w tym przypadku zastosowania.
Dieta budwig zawiera w swoim składzie, jako najważniejszy składnik, oleje roślinne tłoczone na zimno, stałym elementem jadłospisu jest również jednak chudy ser twarogowy. Dieta frutariańska wyklucza spożywanie nabiału, dlatego dieta budwig również nie będzie wskazana dla jej użytkowników.
Frutarianie nie powinni również stosować diety określanej jako dieta na płodność. Dieta na płodność jest zdrowym, racjonalnym sposobem odżywiania, który ma celu wzmocnić organizm oraz zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Żadna dieta eliminacyjna nie będzie w tym przypadku wskazana.
Frutarianizm – przykładowy jadłospis
Śniadanie
Koktajl z pomarańczy, banana, awokado i wiórków kokosowych.
Drugie śniadanie
Sałatka owocowa z jabłka, gruszki i orzechów włoskich.
Obiad
Carpaccio z pomidorów, awokado, oliwek oraz pestek dyni.
Kolacja
Mus z owoców jagodowych.