Doskonałe śledzie po kaszubsku - 3 sprawdzone przepisy

Śledzie po kaszubsku na talerzyku z dodatkiem sosu pomidorowego, a także sprawdzone i pyszne przepisy
Śledzie po kaszubsku krok po kroku, czyli najlepsze, najsmaczniejsze i szybkie przepisy na wyśmienite tradycyjne śledzie
ikona podziel się
Opublikowano: 01.12.2023 r., 4:00 | Autor: Paulina Lipińska

Śledzie po kaszubsku to znakomity przysmak. Pyszna sałatka śledziowa z pomidorowym sosem to danie warte przygotowania. Spróbuj przepisu na śledzie z terenów Kaszub w tradycyjnej odsłonie. Śledzie po giżycku to propozycja na inną wersję śledzi po kaszubsku. Warto także zrobić śledzie po cygańsku. Każdy przepis jest bardzo smaczny, prosty i szybki do przygotowania. Polecam na Wigilię, święta Bożego Narodzenia lub Wielkanoc i nie tylko na święta. Jest to pyszne danie na zimno, które sprawdzi się jako znakomita przystawka podczas spotkań rodzinnych i w codziennym jadłospisie.

Śledzie po kaszubsku

Prosty przepis kulinarny na śledzie kaszubskie opiera się na pomidorowym smaku i wyrazistym aromacie. Klasyczny przepis na najlepsze śledzie po kaszubsku ze śliwkami to propozycja warta wypróbowania, a Idealne śledzie kaszubskie to nie tylko danie wigilijne. Śledzie po kaszubsku to filety śledziowe zanurzone w pysznym, pomidorowym sosie z dodatkiem suszonych śliwek. Śliwki nadają lekko słodkawy smak, który fajnie kontrastuje z wytrawnym smakiem składników.

Do zrobienia przepisu wymagane są takie przyprawy jak: gorczyca, ziele angielskie oraz liść laurowy. Dzięki temu robi się pyszny smak sosu opartego o sporą ilość cebuli. Podawaj śledzie po kaszubsku ze świeżym chlebem.

Śledzie po giżycku

Śledzie po giżycku są pyszną, nieco odmienną wersją od śledzi po kaszubsku wykonywanych tradycyjnie. Sos na bazie ketchupu ze śledziami i warzywami jest przepyszny. Przepis na śledzie po giżycku zawiera dodatek papryki marynowanej, która jest znakomita w tym połączeniu. Pyszna potrawa wigilijna, bez której nie ma świąt. Śledzie po giżycku są bardzo dobre na wigilię.

Śledzie po giżycku są otulone więc sosem zrobionym z ketchupu, który ma smak lekko paprykowy. Ten przepis robi się bez użycia liści laurowych, ziela angielskiego czy gorczycy. Zamiast tego super smakują zioła prowansalskie. Dobry dodatek to świeże, chrupiące pieczywo.

Zamienić paprykę na konserwową

Śledzie po cygańsku

Śledzie po cygańsku charakteryzują się sosem, który składa się między innymi z musztardy. Dobry sos słono-słodki, śledzie razem z ogórkami i cebulką tworzą pyszne połączenie. Śledzie po cygańsku są to filety śledziowe w sosie musztardowo-pomidorowym z akcentem papryki.

Śledzie po cygańsku robione są z cebulką i ogórkami konserwowanymi. Pyszny smak, który łączy słodką nutę cukru i słony smak wytrawnych składników. Wyśmienicie smakuje razem z pyszną bagietką. Jest prostym i szybkim przepisem do zrobienia, a dodatkowo bardzo smacznym. Na wigilii ten przepis koniecznie powinien się pojawić.

Śledź po kaszubsku – tradycyjne Polskie danie

Przepisy kulinarne na śledzie po kaszubsku zgodnie z nazwą powstały na Kaszubach. Śledzie po kaszubsku serwowane są nie tylko w święta, ale też na imprezach. Wiele osób określa śledzie kaszubskie jako danie wigilijne. Jest to też pyszna propozycja na codzienny posiłek. To rodzaj dania, które je się na zimno. Jest wyśmienitą propozycją na przystawkę. Filety śledziowe po kaszubsku można podawać na kilka sposobów. Jeden z nich to podanie koreczków. Innym jest zrobienie sałatki i wymieszanie ryby razem z sosem. Jeszcze innym sposobem jest przykrycie ryby sosem i niewymieszanie ich razem.
Śledzie po kaszubsku określa się potrawą, która ma kilka odmian. Jedną z nich są śledzie po cygańsku. Kolejną – śledzie po giżycku. Te przepisy na śledzie po kaszubsku nieco się od siebie różnią, jednak różnice nie są duże. Główne różnice to składniki sosu. Śledzie po kaszubsku to sos oparty tylko o pomidory. Śledzie po giżycku są podobne, ale różnią je od śledzi kaszubskich przyprawy. Poza innymi przyprawami dodaje się do śledzi po giżycku marynowaną paprykę. Śledzie po cygańsku natomiast w sosie mają dodatek musztardy.

Wszystkie te dania są bardzo dobre i naprawdę warto je zrobić. Przepisy kulinarne na śledzie po kaszubsku są wyśmienite w połączeniu ze świeżym pieczywem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na śledzie w śmietanie z cebulą.

Śledzie po kaszubsku - jak robi się śledzie kaszubskie?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii – śledzie. Wybór dobrego śledzia jest ważny. Można nabyć dwa rodzaje filetów śledziowych. Filety śledziowe, które są bardzo słone i t, których poziom słonego smaku nie wymaga moczenia. Niektóre filety śledziowe – te bardzo słone - wymagają moczenia. Filety śledziowe moczy się więc w zimnej wodzie po to, by zniwelować zbyt słony smak. Zazwyczaj wystarczy moczyć filety około jedną do dwóch godzin. Podczas moczenia trzeba wymienić wodę przynajmniej raz. Kontroluj stopień słonego smaku, ponieważ jeżeli filety śledziowe są zbyt długo moczone, mogą stracić smak.

Śledzie kaszubskie tradycyjne to są śledzie w sosie pomidorowym. Tak jak wyżej opisano, wykonuje się też sos w trochę inny sposób. Poprzez sos i dodatki całe danie jest bardzo aromatyczne. Często bywa tak, że osoby, które ogólnie nie przepadają za śledziami, akurat śledzie po kaszubsku lubią. To wynika z tego, że dodatki mają naprawdę bardzo wyrazisty smak, który nieco „zakrywa” smak śledzia.

Przyprawy w śledziach po kaszubsku odgrywają ważną rolę. Do klasycznych śledzi po kaszubsku dodaje się gorczycę, liść laurowy i ziele angielskie. Ocet, sól, pieprz i cukier to podstawowe składniki, które są potrzebne, by zrobić tradycyjne śledzie po kaszubsku. Śledzie po giżycku już gorczycy, ziela angielskiego i liści laurowych nie potrzebują. W zamian za to można dodać paprykę słodką.

Jak to bywa w przypadku sałatek złożonych ze śledzi i innych składników, jest to rodzaj potrawy, która wymaga wcześniejszego przyrządzenia. By śledzie po kaszubsku, po cygańsku lub po giżycku były dobre, trzeba je zostawić na minimum całą noc, by mogły przejść smakami.

Poznaj najlepsze przepisy na śledzie w śmietanie, śledzie w śmietanie z jabłkiem oraz śledzie z suszonymi pomidorami. Śledzie z suszonymi pomidorami to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych śledzi. Śledź z suszonymi pomidorami smakuje naprawdę dobrze. Śledzie w śmietanie można wykonać na kilka sposobów, na przykład jako śledź w śmietanie z jabłkiem lub z cebulą. Śledź w śmietanie z jabłkiem to pyszny przepis, który często jest podawany w świąteczny dzień.

ikona podziel się Przekaż dalej
Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto