Założenia diety warzywno - owocowej

Dieta warzywno-owocowa – podstawowe zasady

Według założeń diety warzywno-owocowej nasz jadłospis powinien opierać się gównie na warzywach i owocach. Najbardziej znana odmiana tego sposobu odchudzania to dieta warzywna dr Dąbrowskiej, która zakłada okresowy lub stały post warzywny, w czasie którego spożywamy jedynie warzywa o niskiej zawartości skrobi oraz niektóre rodzaje owoców.

Ewa Dąbrowska, doktor nauk medycznych, uczestnicząc w licznych projektach badawczych podczas swojej pracy jako adiunkt w Akademii Medycznej w Gdańsku, opracowała dwuetapowy, nowatorski sposób odżywiania, który w założeniu ma na celu skuteczne odtruwanie organizmu i pobudzenia go do uruchomienia procesów samoleczenia.

Warzywna dieta odchudzająca najczęściej stosowana jest w dwóch etapach. Pierwsza faza, to tak zwana faza oczyszczająca, która charakteryzuje się bardzo niską kalorycznością i niewielką ilością posiłków. Trwa najczęściej od 10 do 14 dni (maksymalnie kilka tygodni), a wartość energetyczna przepisów w menu nie powinna przekraczać 600 kalorii. Na tym etapie dieta opiera się jedynie na nieskrobiowych warzywach i niskocukrowych owocach, stąd opinie również na temat jej dziania oczyszczającego.

Druga faza to stopniowy powrót do tradycyjnej diety, ale w połączeniu ze zmianą nawyków żywieniowych. Aby efekty były jak najlepsze, nasz stały jadłospis powinien zawierać przede wszystkim warzywa, owoce, warzywa strączkowe, kasze, orzechy, nasiona, ziarna, chleb razowy oraz nabiał.

Na każdym etapie diety nie wolno zapominać o piciu odpowiedniej ilości płynów (najlepiej minimum 2-3 litry). Szczególnie polecana jest niegazowana, niskozmineralizowana woda mineralna, herbaty owocowe i ziołowe, soki i koktajle owocowe i warzywne.

Produkty dozwolone w diecie warzywnej i owocowej

Jadłospis w diecie dr Ewy Dąbrowskiej składa się przede wszystkim z warzyw i owoców. Wśród nich najbardziej polecane są

  • warzywa liściaste: sałata, szpinak, rukola, roszponka, seler naciowy,
  • warzywa cebulowe: cebula, por, czosnek, szczypiorek,
  • warzywa psiankowate: pomidory, papryka, bakłażan,
  • warzywa kapustne: brokuły, kalafior, jarmuż, kalarepa, kapusta w różnych odmianach,
  • warzywa dyniowate: cukinia, ogórki, kabaczek,
  • warzywa korzeniowe: marchewka, pietruszka, buraki, seler,
  • owoce, takie jak: jabłka, cytryny, grejpfruty, owoce jagodowe (truskawki, maliny, borówki, jagody, jeżyny), a w niewielkich ilościach oraz w celach dekoracyjnych również kiwi, pomarańcze, mandarynki, śliwki, porzeczki, agrest czy morele,
  • jednorodne przyprawy i świeże zioła, sól, ocet jabłkowy.

W przypadku postu warzywnego nie należy zapominać o piciu odpowiedniej ilości płynów. Najbardziej wskazane napoje w menu to niegazowana woda mineralna, owocowe oraz ziołowe herbatki, a także świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe, ze szczególnym naciskiem na te pierwsze.

Przepisy w diecie warzywno-owocowej zawierają produkty w formie surowej, gotowanej, pieczonej lub w postaci musów i koktajli. Przykładowy warzywny jadłospis możemy wzbogacić dodatkiem świeżych i suszonych ziół, nie należy jednak używać soli. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zasadach diety odchudzającej?

Menu jarzynowo-owocowe – wpływ na zdrowie

Zalety diety warzywno-owocowej

Dieta warzywno-owocowa jest określana często jako skuteczna dieta oczyszczająca i odchudzająca. Wiele osób deklaruje również, że poprawił się stan ich skóry, włosów i paznokci, a oni sami mają więcej energii i chęci do działania. Nie wymaga dużych umiejętności kulinarnych, spędzania długich godzin w kuchni, jak również kupowania zbyt wielu produktów spożywczych. Przepisy diety warzywnej są proste i opierają się na sezonowych, zdrowych produktach.

Menu diety dr Dąbrowskiej – słabe strony

Podstawową wadą jadłospisu warzywno-owocowego jest jego bardzo niska kaloryczność. Stosując dietę odchudzającą, nie powinniśmy zapewniać organizmowi mniejszej ilości kalorii niż wynosi nasza Podstawowa Przemiana Materii (PPM). Jadłospis jarzynowo-owocowy stworzony przez dr Dąbrowską często oscyluje wokół energetyczności 400-600 kalorii, co jest zdecydowanie zbyt niską wartością.

Kobieta gotująca z warzywami i owocami
Zmiana nawyków żywieniowych po diecie warzywno-owocowej, jak utrzymać wagę po diecie warzywno-owocowej

Przepisy kulinarne bazują przede wszystkim na warzywach i owocach, przez co przykładowe menu nie dostarcza nam wielu niezbędnych składników odżywczych, między innymi pełnowartościowego białka, zdrowych tłuszczów, niektórych witamin i substancji mineralnych. Długotrwałe stosowanie tego sposobu odżywiania może prowadzić do powstania niedoborów pokarmowych, pogarszających kondycję całego organizmu.

Niska kaloryczność i sztywne zasady nie uczą nas prawidłowych nawyków żywieniowych, a zarazem mogą zaburzyć pracę układu metabolicznego, co może utrudnić odchudzanie w momencie zakończenia diety.

Post warzywny – przeciwwskazania

Dieta jarzynowo-owocowa, którą stworzyła dr Ewa Dąbrowska, jest dietą niedoborową, dlatego nie powinny jej stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią, dzieci i młodzież. Dieta warzywna nie jest również wskazana dla osób przewlekle chorujących, między innymi na cukrzycę, anemię, nadczynność tarczycy, choroby układu krążenia, schorzenia nerek i wątroby, choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego, zwłaszcza gruźlicę.

Ten sposób odżywiania nie jest także polecany dla osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania (anoreksją, bulimią), a także w przypadku depresji i zaburzeń nerwicowych.

Czy dieta warzywno-owocowa to dieta przeciwzapalna? Nie do końca. Choć witaminy i składniki mineralne zawarte w diecie warzywnej mają spory potencjał przeciwzapalny, to wzorcowa dieta przeciwzapalna powinna zawierać również inne elementy. Składniki niezbędne w diecie przeciwzapalnej to między innymi: nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witamina E, beta-karoten oraz błonnik pokarmowy.

Całkowitym przeciwieństwem diety owocowo-warzywnej jest dieta Kwaśniewskiego. Głównymi założeniami diety Kwaśniewskiego jest wysoka zawartość tłuszczów i produktów pochodzenia zwierzęcego, co jest sprzeczne z zasadami diety jarzynowej. Choć dieta Kwaśniewskiego zawiera niektóre warzywa i owoce (kapusta, pomidory, ogórki, owoce jagodowe), to nie stanowią one najważniejszego elementu jadłospisu.

Dieta warzywno-owocowa – przykładowy jadłospis w pierwszej fazie diety

Śniadanie

Sok jabłkowo-marchwiowy.

Sałatka z miksu sałat, pomidora, cebuli i szczypiorku.

Obiad

Klasyczna zupa jarzynowa.

Zapiekanka z kalafiora i brokuła.

Kolacja

Zupa krem z pieczonych warzyw: buraka, pietruszki, marchewki i selera, herbata ziołowa.

ikona podziel się Przekaż dalej