Czym jest zapalenie żołądka?

Ostre i przewlekłe zakażenie żołądka

Zapalenie żołądka jest schorzeniem będącym efektem uszkodzonej śluzówki żołądka. Stan zapalny jest zwykle wynikiem działania określonych czynników, które mogą dotyczyć zarówno sfery infekcyjnej, jak i toksycznej czy odpornościowej. Uszkodzona śluzówka jest jednak najczęściej skutkiem zakażenia wywołanego przez bakterię Helicobacter pylori. Zapalenie żołądka i dwunastnicy możemy podzielić na przewlekłe lub ostre i w każdym z nich stosuje się nieco inne metody terapeutyczne. Przyjmuje się, że nawet 90% przypadków przewlekłego zapalenia żołądka jest wynikiem zakażenia Helicobacter pylori.

Inną odmianą choroby jest gastropatia rumieniowa, czyli rumieniowe zapalenie żołądka, które objawia się nadmiernym przekrwieniem błony śluzowej, a podrażniony żołądek może dawać wiele niekomfortowych objawów. Rumieniowe zapalenie żołądka jest powszechnym schorzeniem układu pokarmowego oraz może prowadzić do rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Najczęstsze objawy zapalenia żołądka

Choć zapalenie obejmujące żołądek i dwunastnicę może początkowo nie dawać ostrych objawów u chorej osoby, to warto zwrócić uwagę na niektóre symptomy, tak aby szybko wprowadzić zmiany w codziennym jadłospisie.

Podrażniony żołądek może objawiać się bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, uczuciem nadmiernej pełności po posiłkach oraz wzmożonym odbijaniem.

Dieta przy zapaleniu żołądka

Ogólne zasady diety

Dieta przy zapaleniu żołądka jest w dużej mierze sprawą indywidualną oraz zależy od dolegliwości i stanu zdrowia chorego. Są jednak ogólne zasady, których należy przestrzegać, aby nie pogarszać niekorzystnych objawów i szczególnie zadbać o zdrowy żołądek.

Żywienie przy stanie zapalnym błony śluzowej żołądka to w dużej mierze dieta lekkostrawna, z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. Jest ona stosowana nie tylko w przypadku podrażnionego żołądka, ale także przy innych schorzeniach. Dieta lekkostrawna zalecana jest również w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, po zabiegach chirurgicznych oraz jako dieta przy biegunce. Ponieważ problemy z wypróżnianiem mogą być jedną z dolegliwości towarzyszących nieżytowi błony śluzowej żołądka, dieta przy biegunce będzie dodatkowo pomagać również w tym zakresie.

Układając zarówno jadłospis wspierający pracę żołądka, jak i dietę przy biegunce należy uwzględnić większa ilość mniejszych posiłków. Przepisy powinny być odpowiednio zbilansowane, tak aby zapewnić odpowiedni poziom kalorii oraz niezbędnych składników odżywczych – białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin i składników mineralnych. W kontekście biegunki warto zwiększyć również ilość płynów, które możemy tracić w nadmiarze podczas dolegliwości przewodu pokarmowego. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat diety makrobiotycznej?

Dieta przy zapaleniu żołądka – jakie produkty można jeść?

Przepisy diety lekkostrawnej z ograniczeniem produktów pobudzających wydzielanie soków żołądkowych wymaga obecności w menu określonych artykułów spożywczych.

Produkty zbożowe z oczyszczonego ziarna: jasne pszenne pieczywo (w okresach zaostrzenia choroby najlepiej czerstwe), biały ryż, drobne makarony pszenne, płatki owsiane w wersji błyskawicznej, drobne kasze (kasza manna, kasza krakowska, kasza jęczmienna łamana), biała, oczyszczona mąka, sucharki. U niektórych osób stan zdrowia pozwala na jedzenie produktów zbożowych o nieco wyższej zawartości błonnika, jednak trzeba do tego podchodzić indywidualnie.

Chude produkty białkowe: nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu (mleko, sery twarogowe chude i półtłuste, fermentowane napoje mleczne), chude mięso (mięso drobione bez skóry, cielęcina, wołowina), ryby (dorsz, mintaj, morszczuk, sola), jajka (najlepiej w wersji na miękko).

Delikatne warzywa i owoce: marchewka, pietruszka, seler, sałata, szpinak, ziemniaki, dynia, buraki; banany, jabłka, brzoskwinie, morele.

Wskazane są tłuszcze dodawane już po ugotowaniu potrawy lub na surowo, szczególnie niewielkie ilości masła, oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego.

Przepisy diety lekkostrawnej powinny zawierać głównie potrawy gotowane w wodzie, gotowane na parze, duszone bez wcześniejszego obsmażania na tłuszczu lub pieczone w rękawie.

Stan zapalny śluzówki żołądka – czego nie powinniśmy jeść?

Równie ważne jak włączenie do menu odpowiednik produktów jest to, jakich artykułów i potraw powinniśmy unikać.

Są to przede wszystkim dania smażone, wędzone, z wysoką zawartością tłuszczu, mocno doprawione oraz kwaśne. Z jadłospisu warto wyeliminować:

  • produkty z pełnego ziarna: pieczywo razowe, grube kasze (kasza gryczana, jęczmienna pęczak, brązowy ryż, makarony pełnoziarniste, naturalne płatki zbożowe,
  • tłuste produkty mleczne: żółte sery, sery topione, pleśniowe
  • tłuste gatunki mięsa (wieprzowina, baranina, kaczka), przetwory mięsne i rybne,
  • warzywa kapustne (kapusta, kalafior, brokuły, brukselka, jarmuż), warzywa cebulowe (cebula, czosnek, por, szalotka, szczypiorek), ogórki, papryka,
  • nasiona roślin strączkowych (fasola, groch, soczewica, soja, ciecierzyca, bób)
  • suszone owoce, orzechy, nasiona, pestki dyni i słonecznika,
  • produkty konserwowe, wędzone, dania typu fast food,
  • kakao, czekolada, ostre przyprawy, musztarda, chrzan, ocet.

Zasady diety przy zapaleniu żołądka – przykładowy jadłospis

Śniadanie

Bułka kajzerka z masłem i chudym serkiem twarogowym

Drugie śniadanie

Zupa krem z marchwi i dyni, sucharki

Obiad

Pierś z kurczaka, ziemniaki puree, gotowane i przetarte buraki

Podwieczorek

Kisiel z tartym jabłkiem i morelą

Kolacja

Jasny, drobny makaron z duszonym dorszem

ikona podziel się Przekaż dalej